Klaus útočí: Kampaň vyhrotil kníže Benešovými dekrety

Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
16. 2. 2013 10:49
Prezident rovněž trvá na tom, že zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí
Karel Schwarzenberg a Václav Klaus.
Karel Schwarzenberg a Václav Klaus. | Foto: Jan Langer

Praha - Dosluhující prezident Václav Klaus odmítá podíl na vyhrocení kampaně před druhým kolem volby svého nástupce. K vyostření podle něj přispěl poražený prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg (TOP 09), který prý v kampani otevřel téma Benešových dekretů.

Prezident rovněž trvá na tom, že když zvítězil Miloš Zeman, zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí.

V pátek to uvedl na svém webu v odpovědi na kritický dopis Magdy Wagenknechtové Svobodové.

"V žádném případě jsem k vyhrocení předvolební kampaně nepřispěl. K vyhrocení předvolební kampaně přispěl poražený kandidát, který sám nastolil téma takzvaných Benešových dekretů, o kterých hovořil způsobem, k jakému jsem jako prezident republiky nemohl mlčet," napsal Klaus.

Magda Wagenknechtová Svobodová se měla prezidenta rovněž dotázat, zda si skutečně myslí, že zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí, když vyhrál kandidát, který dle ní otevřeně lhal.

"Nechci a nebudu hodnotit kampaň vítězného kandidáta, bezesporu bych ji vedl jiným způsobem. V každém případě jsem ale přesvědčen, že zvítězila v přeneseném slova smyslu pravda normálních lidí nad nenávistí intelektuálních elit, které toto heslo dnes a denně používají. Poslední dny předvolební kampaně byly ze strany kulturní fronty a jí spřízněných médií vyhroceny ve prospěch Karla Schwarzenberga zcela nevídaným způsobem, který nemá v naší novodobé demokratické éře obdoby," stojí si na svém Klaus.

Rozhodly dekrety?

Téma Benešových dekretů se poprvé objevilo v televizní debatě 17. ledna. Ovšem není pravda, že by toto téma otevřel Schwarzenberg. Otevřel ho Miloš Zeman, když se svého soupeře optal, zda je pravda, že prezidentu Havlovi radil, aby se omluvil sudetským Němcům.

Od té doby již předvolebnímu boji dominovalo. Schwarzenberg na otázku moderátora odpověděl, že poválečný odsun německé menšiny z tehdejšího Československa v roce 1945 byl z dnešního pohledu porušením lidských práv.

S tímto názorem zcela nesouhlasil jeho protikandidát a expremiér Miloš Zeman.

Na Zemanovu stranu se přidal i Klaus, který pozdějšího vítěze první přímé volby se svou rodinou podpořil. "Zpochybňování Benešových dekretů a tedy i poválečného uspořádání našeho státu považuji ze strany kandidáta na prezidenta a současně ministra zahraničí ČR za nepřijatelné a neodpustitelné," napsal dnes Klaus.

Podle politologů přispělo k Zemanovu volebnímu vítězství i téma dekretů. Vítězný kandidát vsadil v kampani na "české" otázky. Schwarzenbergovi naopak Klaus a jeho rodina vyčítali, že v době komunistické totality nežil v Československu, ale Rakousku.

 

Právě se děje

Další zprávy