Praha – Ochranný svaz autorský (OSA), který v Česku zastupuje hudební skladatele a textaře, chce vybírat jednorázový poplatek při prodeji nových telefonů pro autory hudby, které zastupuje. Podle ředitele OSA Romana Strejčka to už praktikuje například Německo nebo Rakousko a u nás to už podobně funguje i při nákupu flashdisků.
"Vím, že to bude velice kontroverzní výrok, ale myslím, že by se měly zavést poplatky i za mobily, tak jako je to z kapacity u flashdisků," řekl v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny Strejček.
Z nákupu flashdisku jde nejenom OSA, ale i dalším kolektivním správcům, kteří zastupují jiné umělce jako spisovatele nebo herce, několik málo korun z důvodu, že na přenosný disk si lidé mohou nahrávat umělecká díla. A tak by to mělo být podle Strejčka i při nákupu mobilů. Kolektivním správcům by mělo jít 1,50 koruny za každý gigabite, který mobil má.
"Nejvýše však 90 korun, jak se píše ve vyhlášce,“ dodal Strejček s tím, že cena by byla stejná jako u přenosných disků a jednalo by se pouze o jednorázovou platbu při nákupu.
OSA svůj návrh může prosadit dvěma způsoby: změnou vyhlášky ministerstva kultury, nebo dohodou na trhu.
"Pracujeme na tom, aby se dohodl trh. Nechceme jít tlakem. Musíme se ale domluvit s dovozci mobilních telefonů, aby tuto absurditu sami odblokovali a těch pár korun dávali kolektivním správcům," říká Strejček a dodává, že by se tím ale neměla navyšovat cena za přístroj.
Podobný názor má také ředitel divadelní, literární a audiovizuální agentury Dilia Jan Barták, který zpoplatnění telefonů považuje za logické. "Zapadá to do schématu přístrojů a nosičů, za které se náhradní odměna vybírá téměř v celé Evropě. Nepovažuji to za nic neobvyklého v zemích, kde je koncept náhradní odměny takto nastavený. Proto považuji tento požadavek za legitimní," uvedl.
Kolektivní správci preventivně pokutují každého občana Česka
S tím, že by se cena mobilů nezměnila, ale nesouhlasí jeden z největších dovozců a prodejců telefonů v Česku Alza.cz. "Tento poplatek vždy platili a platí koncoví zákazníci, protože se přirozeně promítá do koncové ceny zařízení (stejně jako například spotřební daň)," řekl Aktuálně.cz místopředseda představenstva Alzy Tomáš Havryluk. Podle něj kolektivní správci preventivně pokutují každého občana Česka.
"Alza považuje celý tento systém v době masivního rozšíření internetu a poklesu prodejů CD nosičů za absurdní. To připomíná presumpci viny. Protože musím předem zaplatit, a to bez ohledu na to, zda telefon nebo flashdisk využívám pouze pro soukromé účely,“ vysvětluje Havryluk.
Kriticky se vyjádřili také zástupci České pirátské strany, kteří proti způsobu vybírání autorských poplatků brojí už dlouho. "Argumentace OSA je ve stylu, že když máte nástroj, můžete spáchat zločin. To je stejné jako odvádět poplatek ze všech židlí, protože by se na ni mohl někdo podívat a postavit si podle ní vlastní," míní první místopředseda pirátů Vojtěch Pikal.
Jan Barták z Dilie označuje kritické názory za obvyklou reakci lidí, kteří se neorientují v oblasti autorského práva. "Náhradní odměny fungují v Česku od devadesátých let a princip je pořád stejný. Pouze přibývají přístroje, které umožňují použití autorských děl," řekl.
Ochranný svaz autorský (OSA) k sobě před pár dny přitáhl hodně pozornosti tím, že od příštího roku zvyšuje své poplatky u reprodukované hudby ve veřejných prostorech až o 50 procent. "My dlouhodobě čelíme výtkám ze strany autorů, že naše české sazby jsou naprosto nepřiměřené ve srovnání se zahraničím," vysvětluje rozhodnutí Strejček a brání se tím, že se současným stavem byli autoři nespokojeni.
"Je to tak, je to jejich přání. Já jsem vykonavatel většinového přání autorů. Naším nejvyšším orgánem je valné shromáždění členů, což jsou zastupovaní autoři, ti přináší do našeho baráku nejvíce peněz a rozhodují o fungování OSA," dodává. Po Novém roce tak budou více platit majitelé veřejných podniků, kde zní hudba z rozhlasu nebo televize.
S rozhodnutím nesouhlasí někteří starostové, kteří chtějí před OSA v druhé polovině září demonstrovat. Debata o autorských poplatcích se dá očekávat také v Poslanecké sněmovně, kde jsou dva návrhy týkající se autorských práv.
Redakce Aktuálně.cz požádala o stanovisko ministerstvo kultury, které přislíbilo zaslat informace příští týden, kdy se příslušní odborníci na autorská práva a legislativu vrátí z dovolené.