Starostové budou protestovat před sídlem OSA, odmítají vyšší poplatky za hudbu

ČTK ČTK
15. 8. 2016 14:32
Zvýšení až o 50 procent pro příští rok považuje sdružení samospráv za enormní a neodůvodněné. Jeho zástupci budou demonstrovat 22. září. OSA považuje sazby pro rok 2017 za přiměřené. Autoři hudby v ČR podle OSA inkasují jedny z nejnižších autorských odměn v Evropě, což bude platit i po navýšení.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Starostové měst a obcí budou 22. září demonstrovat před sídlem Ochranného svazu autorského (OSA). Chtějí tím vyjádřit nesouhlas se zvýšením poplatků za autorská práva k hudbě, s nímž OSA pro příští rok počítá, informovalo o tom Sdružení místních samospráv ČR.

Zástupci sdružení kvůli tomu již dříve podali stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a na ministerstvo kultury. OSA považuje sazby pro rok 2017 za přiměřené. Zvýšení chce zabránit i Svaz měst a obcí ČR, sdělil ČTK jeho předseda František Lukl.

Hudbu obce pravidelně využívají na různých slavnostech, zní třeba i ve školách nebo domovech, které obce zřizují. Zvýšení až o 50 procent pro příští rok považuje sdružení samospráv za enormní a neodůvodněné.

Nejnižší odměny v Evropě?

Podle svazu ale autoři hudby v ČR inkasují jedny z nejnižších autorských odměn v Evropě, což bude platit i po navýšení. "Jsem přesvědčen, že sazby stanovené pro rok 2017 jsou přiměřené. Navýšením sazeb chceme pouze zmírnit pokřivení trhu, který historicky platí nejnižší sazby v porovnání se zahraničím. Není žádný důvod k tomu, aby se autorům hudby dostávalo v České republice nižší míry ochrany práv, než je běžné v drtivé většině zemí Evropské unie," uvedl už dříve předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Podle sdružení samospráv je ale situace v Evropě velmi různorodá a sazby jsou například ve Švýcarsku, na Slovensku a v dalších evropských zemích srovnatelné, nebo dokonce nižší než v ČR. "Argumentace OSA, že musí poplatky zvýšit, protože chrání práva i zahraničních autorů, tak zjevně pokulhává," uvedl místopředseda sdružení a starosta obce Křižánky Jan Sedláček.

Podle OSA činila měsíční výše autorských odměn za rozhlasový přístroj se dvěma reproduktory v roce 2016 ve městě s více než 80 000 obyvateli 186 korun, v roce 2017 to bude 279 korun. V případě obce do 1000 obyvatel se sazba za rádio zvýší ze 148,80 koruny na 195,30 koruny.

Schůzka na ministerstvu

Proti navýšení poplatků bude bojovat i Svaz měst a obcí ČR, který si proto vyžádal jednání u ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). "Tento resort udělil Ochrannému svazu autorskému statut kolektivního správce s právem vybírat poplatky. Pevně věřím, že se setkání uskuteční do konce měsíce," uvedl Lukl.

Pokud jednání nepovede ke stažení návrhu na zvýšení poplatků, je podle něj jednou z cest i demonstrace. "Osobně však preferuji debatu podloženou věcnými argumenty. Každopádně vítám a podporuji jakékoliv snahy k pohřbení tohoto arogantního návrhu, který znamená další facku do tváře našim obcím. Tomu je potřeba nejen čelit, ale tvrdě zabránit," dodal předseda svazu.

Sdružení místních samospráv je nevládní organizací, která sdružuje zhruba 110 měst a obcí. Je alternativou Svazu měst a obcí ČR, v němž je více než 2600 samospráv, což je kolem 42 procent z celkového počtu.

OSA, který zastupuje majitele autorských práv k hudebním dílům, založili sami autoři v říjnu 1919. K 31. prosinci 2015 zastupoval 8819 domácích nositelů práv a statisíce nositelů autorských práv z celého světa. Loni svazu vzrostly příjmy na 915 milionů korun. Byla to nejvyšší částka za dobu existence této organizace.

OSA má své odpůrce. Loni se v Praze například uskutečnila oslava desátého výročí Svazu nezávislých autorů (SNA), který se od svého začátku vymezuje proti kolektivním správcům autorských práv. Někteří umělci na protest proti zpoplatnění hudby umisťují své nahrávky na internet zdarma k volnému použití.

 

Právě se děje

Další zprávy