Opozice chtěla řešit pomoc živnostníkům a krajům. Vládní strany s KSČM to zablokovaly

ČTK ČTK
10. 9. 2020 15:06
Sněmovna zamítla návrh programu mimořádné schůze, jejíž svolání podnítily opoziční ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Návrh nepodpořili poslanci vládních ANO a ČSSD a také komunisté, kteří menšinový kabinet v dolní komoře tolerují. Schůze, na níž chtěla opozice projednat mimo jiné některé předlohy na pomoc živnostníkům a menším firmám nebo státní příspěvky pro kraje, se neuskutečnila.
Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny - předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) a místopředseda Vojtěch Filip (KSČM)
Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny - předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) a místopředseda Vojtěch Filip (KSČM) | Foto: ČTK

Konání schůze podpořilo 45 z 98 přítomných poslanců. Provládní poslanci se hlasování zdrželi. Přímo proti hlasoval jen předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Předtím se rozproudila zhruba dvouhodinová debata. Vystupovali zejména opoziční řečníci s přednostním právem. Vysvětlovali, proč o svolání schůze požádali, a kritizovali také vládu kvůli současnému šíření nemoci covid-19.

Poslanci se sešli v polovičním počtu. Sněmovní kluby se na tom dohodly kvůli hrozbě koronaviru. Ve stejném formátu se sněmovna scházela při jarní vlně epidemie. Drtivá většina poslanců přítomných v sále měla nasazenu roušku.

Návrh programu schůze čítal osm bodů. Patřil k nim i vládní návrh na zavedení paušální daně pro některé živnostníky a poslanecké předlohy o zmírnění podmínek nároku na ošetřovné pří případném plošném zavření škol a o zvýšení hranice pro zdravotní a sociální odvody z odměn z dohod o provedení práce. Opozice chtěla debatovat i o pomoci živnostníkům, kteří působí v živé kultuře. Na další, řádné schůzi, se poslanci sejdou v úterý odpoledne.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy