Opozice chtěla řešit pomoc živnostníkům a krajům. Vládní strany s KSČM to zablokovaly

ČTK ČTK
10. 9. 2020 15:06
Sněmovna zamítla návrh programu mimořádné schůze, jejíž svolání podnítily opoziční ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Návrh nepodpořili poslanci vládních ANO a ČSSD a také komunisté, kteří menšinový kabinet v dolní komoře tolerují. Schůze, na níž chtěla opozice projednat mimo jiné některé předlohy na pomoc živnostníkům a menším firmám nebo státní příspěvky pro kraje, se neuskutečnila.
Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny - předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) a místopředseda Vojtěch Filip (KSČM)
Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny - předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) a místopředseda Vojtěch Filip (KSČM) | Foto: ČTK

Konání schůze podpořilo 45 z 98 přítomných poslanců. Provládní poslanci se hlasování zdrželi. Přímo proti hlasoval jen předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Předtím se rozproudila zhruba dvouhodinová debata. Vystupovali zejména opoziční řečníci s přednostním právem. Vysvětlovali, proč o svolání schůze požádali, a kritizovali také vládu kvůli současnému šíření nemoci covid-19.

Poslanci se sešli v polovičním počtu. Sněmovní kluby se na tom dohodly kvůli hrozbě koronaviru. Ve stejném formátu se sněmovna scházela při jarní vlně epidemie. Drtivá většina poslanců přítomných v sále měla nasazenu roušku.

Návrh programu schůze čítal osm bodů. Patřil k nim i vládní návrh na zavedení paušální daně pro některé živnostníky a poslanecké předlohy o zmírnění podmínek nároku na ošetřovné pří případném plošném zavření škol a o zvýšení hranice pro zdravotní a sociální odvody z odměn z dohod o provedení práce. Opozice chtěla debatovat i o pomoci živnostníkům, kteří působí v živé kultuře. Na další, řádné schůzi, se poslanci sejdou v úterý odpoledne.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy