Opozice chtěla řešit pomoc živnostníkům a krajům. Vládní strany s KSČM to zablokovaly

ČTK ČTK
10. 9. 2020 15:06
Sněmovna zamítla návrh programu mimořádné schůze, jejíž svolání podnítily opoziční ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Návrh nepodpořili poslanci vládních ANO a ČSSD a také komunisté, kteří menšinový kabinet v dolní komoře tolerují. Schůze, na níž chtěla opozice projednat mimo jiné některé předlohy na pomoc živnostníkům a menším firmám nebo státní příspěvky pro kraje, se neuskutečnila.
Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny - předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) a místopředseda Vojtěch Filip (KSČM)
Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny - předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) a místopředseda Vojtěch Filip (KSČM) | Foto: ČTK

Konání schůze podpořilo 45 z 98 přítomných poslanců. Provládní poslanci se hlasování zdrželi. Přímo proti hlasoval jen předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Předtím se rozproudila zhruba dvouhodinová debata. Vystupovali zejména opoziční řečníci s přednostním právem. Vysvětlovali, proč o svolání schůze požádali, a kritizovali také vládu kvůli současnému šíření nemoci covid-19.

Poslanci se sešli v polovičním počtu. Sněmovní kluby se na tom dohodly kvůli hrozbě koronaviru. Ve stejném formátu se sněmovna scházela při jarní vlně epidemie. Drtivá většina poslanců přítomných v sále měla nasazenu roušku.

Návrh programu schůze čítal osm bodů. Patřil k nim i vládní návrh na zavedení paušální daně pro některé živnostníky a poslanecké předlohy o zmírnění podmínek nároku na ošetřovné pří případném plošném zavření škol a o zvýšení hranice pro zdravotní a sociální odvody z odměn z dohod o provedení práce. Opozice chtěla debatovat i o pomoci živnostníkům, kteří působí v živé kultuře. Na další, řádné schůzi, se poslanci sejdou v úterý odpoledne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy