Praha - Elektronická evidence tržeb (EET) od svého spuštění v prosinci 2016 přinesla navíc do veřejných rozpočtů zhruba deset miliard korun. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že do konce letošního roku odhady MF počítají s 11,7 miliardy korun.
Původní odhady úřadu podle ministryně počítaly do konce roku 2018 s přínosem 12 miliard korun. "Takže to považujeme za úspěch, protože ještě neběží třetí a čtvrtá vlna," uvedla.
Díky penězům získaným z EET je podle Babiše možné navyšovat platy a dát i více peněz obcím a krajům, které podle premiéra z výnosu EET získaly tři miliardy korun navíc.
V souvislosti se středečním projednáváním novely zákona o EET, která by měla zavést právě třetí a čtvrtou vlnu, Babiš obvinil ODS, že nechce umožnit, aby peníze navíc z EET získaly obce, kraje i občané. "ODS nechce dát peníze obcím, krajům, občanům, jednoznačně," uvedl Babiš. Zároveň odmítl, že by dnešní tisková konference byla předvolebním vystoupením.
Sněmovna ve čtvrtek nedokončila úvodní kolo debaty k vládnímu návrhu na úpravy elektronické evidence tržeb (EET). V jednání by mohla pokračovat v pátek. Jednání provázela kritika především pravicové opozice na adresu novely i celého projektu EET a kritici se přeli s poslanci vládního hnutí ANO o tom, zda je evidence tržeb prospěšná.
Jednání sněmovny navíc skončilo předčasně. Občanští demokraté požádali o přestávku na poradu svého klubu, protože někteří přítomní rušili při projevu Marka Bendy (ODS) a předsedajícímu schůze se nedařilo zjednat v sále nápravu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) se konkrétně obracel na premiéra Andreje Babiše (ANO).
Poslanci by měli o EET opět jednat v pátek. Už v prvním čtení bude předloha čelit návrhu na zamítnutí, který vznesli piráti a připojily se ODS a TOP 09. Hlasovat se o něm bude po ukončení rozpravy. Kritika na adresu EET zazněla i od poslanců SPD, naopak poslanci ANO evidenci tržeb hájili.
Mikuláš Ferjenčík (piráti) řekl, že jeho strana nepodporuje rozšíření EET o třetí a čtvrtou vlnu. "Zatímco v první a druhé vlně alespoň jde o podniky, které mají vysokou návštěvnost, tady se jedná typicky o transakce mezi řemeslníky. Jediný efekt tohoto zákona bude, že ti poctiví budou zavaleni byrokracií navíc a nepoctiví nebudou absolutně nijak postiženi," zdůvodnil Ferjenčík návrh pirátů zákon v prvním čtení zamítnout.
Posléze se k němu připojili i poslanec ODS Jan Skopeček a předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten uvedl, že EET zatím podnikatelské prostředí pouze pokřivila a nenarovnala, proto TOP 09 předložila návrh na její úplné zrušení. Kalousek evidenci tržeb označil za nákladný a represivní nástroj, který jinak snášejí velcí a jinak drobní živnostníci na venkově.
Vládní návrh umožní mimo jiné drobným podnikatelům evidovat tržby bez připojení k internetu a snižuje DPH u části zboží a služeb. Jde například o stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.
Podnikatelé, kteří nejsou plátci DPH, mají nejvýše dva zaměstnance a budou mít hotovostní tržby během 12 měsíců do 200 tisíc korun, by mohli během příštího roku začít evidovat tržby bez připojení k internetu. Další podmínkou bude to, že ani jejich očekávané hotovostní tržby by během následujících 12 měsíců neměly překročit uvedenou hranici. Budou muset ovšem využívat papírové účtenky poskytnuté ministerstvem financí a čtvrtletně posílat finanční správě údaje o tržbách.
Za dobu existence EET bylo zaevidováno dosud 7,1 miliardy tržeb. K evidenci je přihlášeno 174 tisíc uživatelů.