Opencard koordinoval Haguess, ne Praha, slyšeli poslanci

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
23. 4. 2014 21:30
Vyšetřovací komise pro kauzu Opencard při své třetí schůzi začala s výslechy svědků. Ze čtyř předvolaných dorazili pouze dva.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rekapitulaci toho, jak se kauza Opencard dostala k policii, si ve středu vyslechli členové sněmovní vyšetřovací komise. Předvolali si totiž někdejší pražskou zastupitelku Janu Ryšlinkovou a advokáta Filipa Hajného.

Ryšlinková, která v zastupitelstvu hlavního města seděla od roku 2006 do roku 2010, se pro tento krok rozhodla poté, co si přečetla forenzní audit, týkající se právě Opencard. "Dospěla jsem k závěru, že je zde vážné podezření z trestných činů, a proto jsem už přímo na místě oznámila, že podám trestní oznámení na neznámého pachatele," popisovala ve středu, co ji přimělo obrátit se na policii.

Foto: Vojtěch Marek

V roce 2010 se navíc na Ryšlinkovou obrátil přes společného známého tehdejší zaměstnanec odboru IT, dnes už nepravomocně odsouzený Jiří Chytil. Ten zastupitelce začal dodávat materiály, které ona následně nosila na policii. "Byly vysoce informativní, ale protože nebyly získány předpisovou cestou, nebylo možné je použít jako důkazy," vypověděla Ryšlinková s tím, že policisté na ni tlačili, aby odtajnila svůj zdroj.

To původně bývalá politička odmítala, nicméně nakonec kývla na dohodu, že Chytil bude vystupovat jako utajený svědek. "Zcela jednoznačně mi byl tento slib dán na policejní vyšetřovně," odpověděla na dotaz jednoho z poslanců, jestli se měl Chytil utajeným svědkem stát oficiálně. Krátce poté však původní vyšetřovatelé odešli a na počátku roku 2011 byl Chytil z magistrátu propuštěn a jeho jméno uniklo do médií.

Podle Ryšlinkové dokumenty, které jí Chytil předal, jasně ukazovaly na propojení tehdejšího vedení magistrátu s firmou Haguess, která zakázku získala. "Je vysoce pravděpodobné, že z toho profitovali pražští kmotři Janoušek, Rittig, Hurda a jejich prostřednictvím politické figury, které mohly rozhodnutí na magistrátu ovlivňovat, v čele s panem Bémem," prohlásila na dotaz, kdo mohl z nevýhodných smluv těžit.

Skutečným koordinátorem byl Haguess

Podobně jako Ryšlinková mluvil i advokát Hajný, který v prosinci 2009 na její žádost sepsal trestní oznámení. Při tom vycházel právě z auditu, po jehož prostudování nabyl dojmu, že oznámení je opodstatněné.

"Mohlo se jednat o podvod, protože business plán projektu byl podle auditora 'účelovou a zcela nedosažitelnou fikcí'. Podstatné je, že byl příslušným orgánům prezentován jako samofinancovatelný a takto byl také schválen. Jak se později ukázalo, projekt nikdy samofinancovatelný nebyl, a pokud vím, tak stále není," sdělil poslancům právník. Upozornil na to, že plán nezpracovávalo město, ale společnost propojená s Haguessem.

Z auditu navíc vyplynulo, že magistrátní odbor informatiky neplnil správně svou roli. "Vše nasvědčuje tomu, že skutečným koordinátorem byla společnost Haguess," shrnul zprávu kontrolorů Hajný.

Blažek je klíčovou osobou, komise ho předvolá znovu

Kromě Ryšlinkové s Hajným měl ve středu vypovídat i bývalý radní Rudolf Blažek (ODS). Právě ten totiž zpracování forenzního auditu zadal. Z jednání komise se však omluvil. Podle poslance ČSSD Františka Adámka je nicméně nezbytné na jeho výslechu trvat. "Je klíčovou osobou," je přesvědčený Adámek.

Současného zastupitele proto komise předvolá na další jednání v půlce května. Kromě něj by měli přijít i zástupci auditorské firmy a ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), od níž si poslanci vyžádali zprávu o stavu vyšetřování.

 

Právě se děje

Další zprávy