Online z Londýna: Odpovídal expert na rušení klecí

Eliška Bártová Eliška Bártová
23. 1. 2008 18:40
Živý rozhovor s Janem Pfeifferem, kolegou Rowlingové
Foto: Ludvík Hradilek

Londýn - Český psychiatr Jan Pfeiffer se téměř celou svoji kariéru snaží změnit zažitý systém v Česku a zamezit zavírání lidí s postižením či duševním onemocněním do ústavů a léčeben.

Od února dostal novou výzvu, v organizaci spisovatelky J.K. Rowllingové se bude snažit o změnu systému a rušení institucionální péče v zemích střední a východní Evropy.

Přečtěte si: Rowlingová najala na dětské klece českého hrdinu

Od 14 hodin bude Jan Pfeiffer připraven ve své kanceláři ve městě Crawley, jižně od Londýna, odpovídat online na vaše dotazy. Formulář pro zadávání otázek najdete níže.

Špatný je celý systém

Pfeiffer založil několik sdružení a organizací, které se snaží pomáhat lidem místo v ústavech a léčebnách přímo v jejich přirozeném prostředí.

Zároveň byl jedním z iniciátorů debaty o rušení klecových lůžek v Česku. Za to byl časopisem Time označen za hrdinu roku 2004.

Dále čtěte: Jan Pfeiffer: Hrdinu 2004 čeká nový úkol

"Nejde ale jen o klecová lůžka, špatný je celý systém," říká muž, kterého nyní angažovala spisovatelka J.K. Rowlingová, aby změnil systém v celé střední a východní Evropě. "Je potřeba zrušit celé ústavy a léčebny a nabídnout lidem vhodnější služby."

Že je možné tohoto cíle dosáhnout zjišťuje nyní již třetím rokem na vlastní kůži ve Velké Británii, kde působí jako hlavní psychiatr pro oblast West Sussex s více než 350 tisíci obyvatel.

Psychiatrické léčebny zde neexistují, lékař dojíždí za pacienty domů. Podobně tomu je i v sociální oblasti. Klasické ústavy, které jsou v Česku, tady neexistují.

V následujících dnech vám přineseme reportáže přímo z místa. Ukážeme vám, jak takový způsob péče v praxi vypadá.

Odpovězeno: 23. 01. | 14:08Autor: Herminona

Otázka: Dobrý den. Proč se paní Rowlingová tak zaměřila na ČR? Třeba Rumunsko - také člen EU - je na tom mnohem líp. Viděla jsem reportáž, bylo to z dětských domovů a to bylo něco nepředstavitelného... Díky, ať se dílo daří.

Jan Pfeiffer: Zdravim vsechny ctenare odtud z Anglie, omlouvam se, ze odpovedi budou bez hacku a carek, jelikoz muj pocitac hacky a carky neumi.

Pani Rowlingova se zajima o vice zemi nez Ceskou republiku. Ve zminovanem Rumunsku CHLG, v jejiz spravni rade pani Rowlingova zaseda, koordinuje velky projekt transformace detskych instituci.
Zajem o CR je dan faktem, ze Ceska republika je na pocet obyvatel na prednim miste v poctu deti umistenych v ruznych institucich v Evrope a jejich pocet dokonce roste. Roli jiste hraje i to, ze informace o pomerech v institucich pro deti byly ve velkem rozporu z obrazem Ceske republiky jako premianta stredni a vychodni Evropy.

Odpovězeno: 23. 01. | 14:11Autor: František Krupka

Otázka: Zdravím na ostrovy. Zajímalo by mě, jak Britové reagovali na tu reportáž bbc o klecích. Opravdu to tam vzbudilo takový humbuk? Psalo se pak o tom někde dál?

Jan Pfeiffer: Tak zase velkou pozornost ona zminovana reportaz nevzbudila. Bohuzel rada mistnich poradne ani nevi, ze Praha je hlavnim mestem Ceske republiky. Ale tak, jak jsem mohl zaznamenat ve svem okoli, lide se proste podivuji, ze v tak kultivovane zemi pouzivaji tak nekultivovane prostredky. Reportaz o nedobrych pomerech v ceskych zarizeni vzbudi asi o neco vice pozornosti nez reportaz treba z Bulharska, kde se nedobre pomery vice ocekavaji.

Odpovězeno: 23. 01. | 14:16Autor: vojtus

Otázka: myslite si ze tento "anglicky" system je vhodny? chapu ze pro urcitou cast postizenych lidi to mzue byt prinosem, ale nelze preci u tezsich pripadu a tzv. "sebepoškozovačů" chtít neústavní léčbu.

Jan Pfeiffer: Deti ci i dospelych v ustavech tady v Anglii je opravdu malo. Pokud, tak se jedna o mala zarizeni pro par osob. Je tu siroka skala ruznych alternativ k institucim, vcetne pecovatelu specialne skolenych v peci treba o pacienty se sebeposkozovacim chovanim.
Ale jiste mate pravdu, ze prenaset otrocky jeden system pece z jedne zeme do druhe by bylo hloupe, kazda zeme ma jine podminky, kulturu. Ale nechat se inspirovat, pripadne poradit, je dle meho soudu ta dobra cesta.

Odpovězeno: 23. 01. | 14:29Autor: autimáma

Otázka: Jsem máma autistického dítěte,syn již nyní má občas hysterické záchvaty vzteku.Dokáže se i zebezraňovat.Je malý, dá se zvládnout.Myslím, že v tomto případě je klecové lůžko určitou možností jak ho zvládnout.Čím bude větší, tím to bude náročnější.Malé dítě je také v postýlce a neberem to jako týrání.

Jan Pfeiffer: Mila autimamo,
jiste neni jednoduche byt matkou autistickeho ditete. Nevim jestli jste na tuto situaci sama, ale pokud ano, pak je to obzvlaste tezke. Zde v Anglii byste mela velkou profesionalni podporu, specializovani pracovnici by vam pomahali naucit se zvladat jeho agresivni stavy jinou cestou nez izolaci v luzku. Izolace v luzku ci kdekoliv jinde neni dle meho soudu dobra odpoved na potreby "agresivniho" ditete, muze jeho rusive chovani spise jeste zhorsovat.
Nejlepe je si predstavit, co by pomohlo vam, kdybyste byla neklidna, rozcilena, nespokojena.
Pokud si vzpominam, meli jsme doma postylku s ohradkou pro nase deti, ale jenom velice kratce a davali jsme je tam na spani. Rozhodne ne, kdyz byly neklidne. Neklid ditete, hystericke chovani, bych proste cetl jako volani po blizkosti, pomoci, podpore.

Odpovězeno: 23. 01. | 14:52Autor: Já

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mne, zda není lepší umístit pacienta do klecového lůžka, než ho "nacpat oblbováky" nebo aby se případně při záchvatu zranil nebo zranil někoho jiného či ?

Jan Pfeiffer: Mily Ja
Jsem rad, ze prichazite z touto otazkou, jelikoz takto cerno-bile staveny problem klecovych luzek se v Ceske Republice objevuje velice casto. Ja vsak ten problem takto nevidim. Jiste neni resenim odstranit omezujici prostredky a nechat cely system beze zmeny. Pak se jiste muze stat, ze zarizeni, kde nezmeni pristup k pacientum, ale odstrani treba luzku, budou pod tlakem zvysovat medikace.
Resenim je predchazet prijmum do instituci, podporovat pacienty a jejich rodiny v jejich prirozenem prostredi. Prijimat do instituci ci nemocnic jenom v krajnim pripade. Tam pak mit dostatek kvalifikovaneho personalu. Takova zmena vyzaduje cas a usili. Nicmene i v Ceske republice je dosti prikladu zarizeni, kde probehla znacna reforma vcetne vytvoreni ruznych typu podpor primo tam, kde potencionalni klienti ustavu ziji.

Odpovězeno: 23. 01. | 15:01Autor: Hanka

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mne, jak je postaráno o duševně nemocné, kteří potřebují celodenní péči a nemají rodinu, která by se mohla (nebo chtěla) o něj postarat. Děkuji.

Jan Pfeiffer: Vetsina pacientu, pokud maji dlouhodobou, dobrou podporu zamerenou na rozvoj schopnosti sobestacnosti, nepotrebuje celodenni peci.
Je tu par malych zarizeni vypadajicich spise jako vetsi domacnost, kde zije okolo 5 az 10 klientu a personal je v tomto zarizeni 24 hodn denne. V takovychto zarizenich jsou prevazne pacienti-klienti, kteri jeste zazili velke ustavy. Velke ustavy omezuji schopnost samostatnosti a pacienti pak, i po jejich zruseni, vyzaduji velkou miru pece.
"Nova generace" pacientu, ktera zde velke lecebny jiz nezazila, je vice schopna postarat se sama o sebe.

Odpovězeno: 23. 01. | 15:04Autor: [email protected]

Otázka: dobrý den, držím Vám palce, aby se Vám podařil velký krok vpřed, není nic horšího než, když je člověk být nuceně v tísněném prostoru, pro zdravého bych to přirovnala jako, když je svázaný a on se nemůže hnout...

Jan Pfeiffer: Ano, vzdy je dulezite si predstavit, jak by bylo nam, pokud bychom byli na miste pacientu ci klientu.
Moc se omlouvam, musim nyni jit za pacientem, ale jeste se k odpovedim vratim.
Diky za pochopeni.

Odpovězeno: 23. 01. | 15:45Autor: VH

Otázka: 1. Založil jste dle článku několik sdružení a organizací místo ústavů. Jak tyto pomáhají? 2. Chcete rušit ústavy a léčebny - vždyť přece nemocní potřebují lékaře? To by za každým takovým lékař jezdil třeba denně domů? Kdo se bude o tyto lidi doma starat? Myslím, že to může pak být ještě horší.

Jan Pfeiffer: Proces promeny ustavu neni neco, co se da uskutecnit ze dne na den. Zde v Anglii tento proces zacal jiz pred 50ti lety. Ale pokud se nezacne dnes, cela vec se jenom odlozi.
Zde v Anglii pracuji v tymu, ktery se stara o vazne dusevne nemocne, kteri si nemysli, ze jsou nemocni. Takovi lide by v Ceske republice byli pravdepodobne umisteni dlouhodobe v psychiatrickych lecebnach. Nas tym, vcetne mne, za temito pacienty jezdi domu ci na jina mista, kde se chteji sejit. Treba v parku, kavarne. Tedy - moje "ambulance" neprobihaji vetsinou v nemocnici nebo v nejake ordinaci, ale tam, kde je to pro pacienta nejprijatelnejsi.
Prave takoveto mobilni sluzby je potreba vytvaret jeste pred tim, nez se ustavy zacnou redukovat. Pracovniky z ustavu je potreba podporovat, aby se naucili "mobilni" zpusob prace, ktery je preci jen jiny nez prace v instituci.

Odpovězeno: 23. 01. | 15:51Autor: Lenka

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, jak si představujete při totálním nedostatku sester a lidí pečujících o tyto lidi, aby nebyli zavřeni v klecovém nebo jakémkoliv uzavřeném lůžku? Obzvlášť u pacientů, kteří jsou nebezpeční sami sobě, ale zároveň i ostatním. Děkuji.

Jan Pfeiffer: Ceska republika neni jiz chudym statem. Tedy pokud je v zarizenich malo personalu, je to otazka priorit statu, vlady.
Jiste neni spravedlive ocernovat personal, ktery se casto snazi, jak nejlepe muze.
Domnivam se vsak, ze pouzivani omezujicich prostredku neni jen o nedostatku personalu, ale i o tom, ze personal nema dostatek motivace, podpory a treningu pristupovat k pacientum jinak nez "tradicne". Pomoci personalu zmenit svoje postupy a mit pro to odpovidajici podminky je zodpovednost vedeni, zrizovatele.

Odpovězeno: 23. 01. | 16:42Autor: Dixpix

Otázka: Zdravím.Jakým způsobem se o tyto pacienty starají v ústavech ve světě a ve VB?Děkuji.

Jan Pfeiffer: Ustavy jsou male, spise jako domacnost. Pacienti ci klienti jsou co nejvice zapojovani do beznych aktivit. Snaha je podporovat je v co nejvetsi samostatnosti. Pristup je hodne partnersky. I klienti s hodne vaznym, treba mentalnim postizenim, nejsou videni jako "bezmocni", vzdy se hleda, ceho jsou schopni - spise nez se koncentrovat na to, ceho schopni nejsou.
Ale jak uz jsem se zminoval v predeslych odpovedich, vzdy se dava prednost podporovat klienta v beznych podminkach; at uz zijiciho samostatne, nebo v nejakem typu nahradni rodinne pece, v pripade deti.

Odpovězeno: 23. 01. | 16:49Autor: Zuzana

Otázka: Dobry den,opravdu bylo nutne z duvodu vlastni jednostranne myslenky nechat ukazat cely system v tak spatnem svetle? Zcela jiste jsou chyby jak v CR, tak ve VB, otazkou jsou klecova luzka-postele s postranicemi a na druhe strane masivnejsi podavani leku, dale ustav x nefunkcni rodina, bez pripravy.

Jan Pfeiffer: Massmedia maji tentednci extrahovat z celeho problemu jednu vec. Tim se casto dopousteji zjednoduseni. Ale tak proste media funguji a i to ma svou funkci. Muzeme se jiste nad tim rozcilovat - anebo premyslet, co udelat, aby takova sdeleni o nasi zemi nevznikla.
Muzeme se rozcilovat, ze pani Rowlingova kdysi poukazala na problem, ktery ostatne byl znam jiz mnoho let. Nebo muzeme byt vdecni, ze se nekdo o nas problem zajima a je dokonce ochoten nam v jeho reseni pomoci.
Nekdy se stava, ze nejaky problem se stale odklada a zacne se resit az tehdy, kdyz na nej, i treba zjednodusenou formou, ukazi media. Jiste bylo by lepsi, abychom byli schopni resit tyto problemy bez skandalizovani. Jsme toho jiz schopni?

Odpovězeno: 23. 01. | 16:52Autor: Rascal

Otázka: Myslíte si že je lepší ležet přikurtovanej v posteli pod vlivem silných drog, než se chvilku vyblbnout v kleci a na nějakou dobu se uklidnit?

Jan Pfeiffer: Jiste ani jedno ani druhe. Nevim jak vy, pokud ja bych byl v nejake krizi, pral bych si, aby u mne byl nekdo, komu bych mohl duverovat, nekdo, kdo by mne poslouchal, rozumel mym strachum, problemum. Nepral bych si byt nekde izolovany, bez moznosti kontaktu s lidskou bytosti. Ani bych si nepral byt silne medikovan. Tak se ja snazim pristupovat ke svym klientu.

Odpovězeno: 23. 01. | 16:55Autor: Ircza

Otázka: Nemyslíte, že odstraňování klecí by se mělo posuzovat případ po případu a nejen říci "Zrušíme klece!"??

Jan Pfeiffer: Prinejmensim v zemich zapadni Evropy je jasna shoda, ze omezujici prostredky typu sitovych luzek jsou barbarske.
Ale jiste neni mozne zrusit sitova luzka naraz, bez dalsich zmen. Tedy je potreba pristupovat individualne od zarizeni k zarizeni a rusit sitova luzka teprve, pokud je ono zarizeni na takovy krok pripraveno.

Odpovězeno: 23. 01. | 16:59Autor: gogo

Otázka: Díky kamarádce jsem měla možnost vidět svět mentálně postižených zblízka.Je hezká vize, že rodina pečuje o své postižené blízké. Jenže jak to mají stihnout, při všech dalších povinnostech? Sociál.situace mnoha je mizerná. Klecové lůžko, souhlas, pryč s ním, jenže školeného personálu málo. Co s tím?

Jan Pfeiffer: Ani v zemich zapadni Evropy se zmeny systemu neudaly ze dne na den. Je to slozity proces a bez aktivni ucasti vlady, parlamentu je mozne ze zdola dosahnou jen jiste zmeny , ale ne zmeny celkove.
Jiste rodiny potrebuji pomoc, potrebuji byt za to, ze nedavaji sve blizke do ustavu dostatecne odmeneni. Konec koncu delaji to, za co josou jini placeni na plny uvazek.

Odpovězeno: 23. 01. | 17:01Autor: EC

Otázka: Jake jsou naklady vaseho systemu v porovnani s naklady na nas system? Pripadne proc jsou vyssi ci nizsi. Dekuji

Jan Pfeiffer: Porovnavat naklady je vzdycky tezke. Je mnoho studuji porovnavajicich ustavni a komunitni peci. Pokud zevseobecnim naklady jsou zhruba stejne, v komunitnim system jde vice penez na primou peci o klienta.

Odpovězeno: 23. 01. | 17:19Autor: vh

Otázka: Zajímá mne ještě, kolik vlastně různých takových ústavů u nás je - stovky? A kdo na to dává peníze? Stát, daňoví poplatníci?

Jan Pfeiffer: Ustavu pro ruzne handikapovane ci nemocne je u nas opravdu hodne. Napriklad jen v psychiatrickych lecebnach 10 000 luzek. Okolo 20 000 deti je umisteno v dalsich ruznych typech institucich, vcetne detskych domovu.
Tato zarizeni sjou financovan bud ze zdravotiho pojisteni, pokud jsou zdravotniho charakteru, nebo ze statniho rozpoctu. V kazdem pripade je v moci vlady, parlamentu transformovat tok penez tak, aby byl podporovan rozvoj alternativ. Do znacne miry se to jiz deje, ale neni to proces systematicky

Odpovězeno: 23. 01. | 17:23Autor: Palmáč

Otázka: Je mi těch dětí upřímně líto. Ale je mi rovněž líto těch, keří většinou mají to poslání s nimi pracovat. V České republice (kde je rodina statisticky velmi vratká instituce) si nekokáži představit péči v přirozeném prostředí. Není zde také mnoho rodičů, kteří to sociálně i spolešensky unesou.

Jan Pfeiffer: Jiste podminky v kterych musi zamestnanci plnit svoje nelehke povolani jsou nekdy velmi slozite. O to vice duvod neco s celym systemem ucinit. Napriklad na Slovensku muzeme najit priklady, kdy zamestanci detskych ustavu, domovu, se stali opatrovniky - profersionali deti o ktere se starali v ustavu.
Je vzdycky jednodussi hledat proc veci nejdou nez hledat kreativni reseni jak vec zmenit.

Odpovězeno: 23. 01. | 17:26Autor: Ostravak ostravski

Otázka: Pane Pfeiffře,pokusíte se dostat do klece miss Rowlingovou? Myslím že trpí schizofrenií.Pokud můžete,vzkažte té dámě aby raději bořila zdi,třeba ty v Severním Irsku.A nepoučovala jiné!!!Tiocfaidh ar la!!!

Jan Pfeiffer: Vazeny pane Ostravaku,
nejste jediny kdo prichazi s podobnymi hrubostmy. Opravdu by mne zajimalo proc musite byt tak vulgarni. Asi je jednodussi byt vulgarni nez nad veci premyslet.

Odpovězeno: 23. 01. | 17:29Autor: martin

Otázka: Dobrý den, mohl byste prosím pro orientaci odhadnout jaký je poměr mezi průměrnou mzdou ve VB a mzdou lékaře a zdr. sestry ve VB? Z jakých zdrojů je financována péče o duševně nemocné- je záložitostí systému sociálního či zdravotního či jak jsou propojeny?
díky

Jan Pfeiffer: Pece o dusevne nemocne je zde financovana jak ze zdravotnich tak socialnich financnich zdroju. Plat sestry zhruba odpovida prumernemu pltau v UK. Plat lekare, zavisi na zkusenosti a kvalifikaci, odpovida zhruba 3nasobku prumerneho platu.

Odpovězeno: 23. 01. | 17:32Autor: lflandera

Otázka: Nemyslíte, že reorganizace celého systému je spíše utopie a váš postoj je spíše populistický než racionální?

Jan Pfeiffer: Je to utopie, ktera se v rade zemi, ktere neprosly realnym socialismem, stala jiz do znacne miry skutecnosti. Nevim, jestli je muj nazor populisticky, ale rekl bych, ze jiste je u rady lidi nepopularni. Rad bych abychom se proste za nasi zemi nemuseli stydet.

 

 

Právě se děje

Další zprávy