Jan Pfeiffer: Hrdinu 2004 čeká nový úkol

Eliška Bártová Eliška Bártová
18. 1. 2008 13:41
Muž, který bojuje za změny

Praha - Psychiatr Jan Pfeiffer je statný, vlídný padesátník, sršící jemným humorem. Začínal jako řadový psychiatr v dětské léčebně v Opařanech, kde bylo běžnou praxí zavírat děti do klecí.

Z běžného lékaře se ale postupně vyklubal člověk, který se neustále snaží o změnu zažitých pořádků, jež považuje za špatné. Člověk, který formuloval jeden ze svých postojů k nemocným do věty: "Choroba by neměla být důvodem k tomu, abychom nemocného člověka zahnali za zeď."  

Od boje o práva lidí s psychiatrickou diagnózou přes kampaň proti používání klecí se nyní dostal do další fáze. Od února se pokusí v celé východní a střední Evropě změnit politiku péče o děti v ústavech.

Přijal angažmá v britské Childern´s High Level Group, jejíž zakladatelkou je světoznámá autorka knih o Harry Potterovi J. K. Rowlingová.

Bojovník za lidská práva

Jan Pfeiffer začínal jako psychiatr v dětské léčebně, odtud pak přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, kde působil devět let.

V roce 1992 však už zakládá vlastní organizaci Fokus, která se snaží poskytovat alternativu lidem s duševním onemocněním.

Cílem je nabízet ambulantní služby a podporu mimo ústavní zařízení. Fokus dodnes funguje, postupně otevřel pobočky po celé republice.

O tři roky později se Jan Pfeiffer stává ředitelem Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví. Ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví má za úkol podílet se na reformě české psychiatrie.

Hrdina Time 2004

V té době působil také jako poradce tehdejšího ministra Luďka Rubáše v oblasti péče o duševní zdraví. V rámci projektu Apel se týmu kolem psychiatra podařilo udělat exkluzivní průzkum v psychiatrických léčebnách.

Pfeiffer tehdy jasně deklaroval cíl svého počínání. "Pomáhat lidem ne v obřích zařízeních, ale tam kde žijí, v prostředí, na které jsou zvyklí," říkal. "Choroba by neměla být důvodem k tomu, abychom nemocného člověka zbavili soukromí i svobody pohybu v uzavřených halách s desítkami dalších podobně zoufalých lidí."

Navzdory kritice svých kolegů psychiatrů se poté v Česku postavil do čela kampaně proti porušování lidských práv v léčebnách a proti zavírání lidí do klecí. Díky této aktivitě byl v roce 2004 časopisem Time označen hrdinou roku.

Přesun na východ

Se snahou zreformovat rigidní systém institucionální péče byly služby Jana Pfeiffera žádany i v zahraničí. Působil jako expert na reformu péče o duševní zdraví na Ukrajině, Estonsku, Maďarsku. V Albáni strávil touto prací rok.

Společně s tříletou zkušeností s prací v Asertivním kontaktním týmu pro Úřad zdravotního a sociálního zabezpečení v Západním Sussexu ve Velké Británii lze předpokládat, že kontakty a zkušenosti z těchto zemí mu můžou pomoci chopit se úspěšně nového úkolu.

Na střední a východní Evropě by se měl Jan Pfeiffer pokusit přesvědčit tamní vládní představitele, aby negativa svého systému péče o děti v institucích změnili.

Pomoc nabídne kromě jiných zemí také české vládě.

 

Právě se děje

Další zprávy