Rowlingová najala na dětské klece českého hrdinu

Eliška Bártová Eliška Bártová
20. 1. 2008 16:20
Spisovatelka mění ústavy ve východní Evropě

Londýn - Světoznámá spisovatelka, autorka knih o Harry Potterovi J. K. Rowlingová, angažovala ve svém úsilí o zlepšení podmínek dětí ve východní Evropě českého psychiatra.

V únoru nastoupí na post zástupce ředitele Children's High Level Group psychiatr Jan Pfeiffer. Jeho úkolem je v celé střední a východní Evropě prosazovat myšlenky této organizace, kterou Rowlingová založila.

"Existuje řada neziskovek, které se snaží změnit situaci v péči o děti, ale většinou tyto snahy krachují na netečnosti vlády," řekl Aktuálně.cz Jan Pfeiffer. "Moje úloha proto bude diplomaticky spolupracovat s vládami a dosáhnout změny."

Cílem by měla být změna podmínek života dětí s postižením v českých ústavech.

Jan Pfeiffer byl v roce 2004 vyhlášen jedním z hrdinů roku časopisu Time - za to, že bojuje proti používání klecových lůžek v ústavech. Ve Velké Británii působí nyní už třetím rokem.

Čtěte profil: Jan Pfeiffer: Nový úkol hrdiny roku 2004

Špička ledovce

Jako první zamíří tým psychiatra Pfeiffera do Bulharska, kde vláda už dlouho odmítá kritiku i nabídky pomoci.

Terčem mezinárodní kritiky se ale naposledy stalo Česko. Britská BBC přinesla na počátku tohoto týdne reportáž o tom, že lidem s postižením jsou v ústavech stále upírána jejich základní práva.

Server Aktuálně cz. pak den poté přinesl reportáž a fotografie z jednoho z ústavů, kde britští novináři natáčeli.

Čtěte více: Reportáž  ústavu, kde stále zavírají lidi do klecí

Ukázalo se, že děti i dospělí jsou zavíráni do postelí obehnaných kovovými mřížemi a nemají možnost svobodné volby ani pohybu.

"Klecová lůžka jsou zástupný problém," míní Pfeiffer. "Důležité je, že celý systém je špatně, a tohle je jen špička ledovce."

Čtěte více: I tady zavírali děti do klecí. Už je to minulost

Proč se brání?

Pfeiffera překvapila obranářská reakce českých politiků. "Vláda by si spíš měla uvědomit, že na té kritice něco je," říká. "Pak by se měla zamyslet nad tím, proč tam ty děti jsou a jak to dělat lépe."

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jaroslava M. Paříka: O BBC a novinářském póvlu

Podle nového zástupce Children's High Level Group, ve které působí také baronka a členka Evropského parlamentu Ema Nicholson, bude jeho úlohou přesvědčit politické vedení, že cílem této organizace není kritizovat, ale nabídnout úplnou a konkrétní pomoc, jak změnit zažitou praxi zavírání lidí s postižením do ústavů.

Takto je organizace zastoupená psychiatrem Pfeifferem připravena pomoci i v Česku. "Můžeme nabídnout své know-how deinstitucionalizace péče o děti," říká Pfeiffer. "První jednání se už uskutečnila v loňském roce."

Motivace: vstup do EU

V některých zemích již organizace spisovatelky Rowlingové zaznamenala první úspěchy.

Největší změnu se podařilo nastartovat v Rumunsku. Zde se více než 10 tisíc dětí vrátilo z ústavní výchovy k rodičům či příbuzným.

Zároveň se podařilo prosadit, že Rumunsko zákonem zakázalo umisťovat děti mladší dvou let do ústavů.

"Rumunsko bylo motivované tím, že vstupovalo do Evropské unie," vysvětluje Pfeiffer ochotu země měnit svoji praxi. "Stejně tak předpokládáme, že budou nyní motivované Chorvatsko nebo Černá Hora."

Zájem o pomoc projevila už Moldávie a Pobaltské státy.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy