Hlavenka: Kamarádíčkování v kraji máme dost, Haškem se ochočit nenechám

Domácí Domácí
Aktualizováno 26. 9. 2016 13:44
Podnikatel Jiří Hlavenka, který kandiduje za zelené a Českou pirátskou stranu na post hejtmana v Jihomoravském kraji, odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz. Na dotaz, proč šel do politiky, odpověděl jasně: "Protože mě štve, jak nekvalitně se u nás vládne". Zlepšit by chtěl hlavně dopravu, hospodaření s půdou a vodou a zajistit, aby lidé úředníkům více viděli pod ruce. Kritizuje hnutí ANO Andreje Babiše i současného hejtmana Michala Haška, kterému vyčítá, že se zapouzdřil v budování osobní moci a neřeší problémy kraje.
Ptejte se Jiřího Hlavenky
Rozhovor skončil
Jiří Hlavenka začne odpovídat v pondělí v 11 hodin
Přečíst si rozhovor

Brno – Jiří Hlavenka, který stál u zrodu prvního českého e-shopu a dalších úspěšných společností, odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz v on-line rozhovoru. Kandidát na jihomoravského hejtmana míní, že boj s "kamarádíčkováním" ve vedení kraje nebude lehký, přesto doufá v úspěch.

Na dotaz, proč jde úspěšný podnikatel do politiky, odpověděl: "Protože mě už štve to, jak nekvalitně se u nás vládne a jak nekvalitně a zastarale funguje veřejná správa."

Podle svých slov by chtěl v Jihomoravském kraji dosáhnout především větší transparentnosti úřadů, zlepšení dopravy a hospodaření s půdou a vodou. "Lidé musí být schopní 'koukat úředníkům na prsty' (a občas je přes ně i klepnout), úřad musí být pod veřejnou kontrolou," vysvětlil.

Zároveň kritizoval i současného hejtmana Michala Haška. Razantní "ne" odpověděl na dotaz, jestli by se jím nechal "ochočit", pokud by se nestal součástí koalice. "Jen přes mou (politickou) mrtvolu," zdůraznil Hlavenka s tím, že postoj jeho spolukandidátů je stejně pevný.

Hašek si buduje osobní moc. Na řešení problémů kraje rezignoval

Hašek podle něj rezignoval na řešení praktických problémů kraje. "Zapouzdřil se v budování sítě osobní moci a vlivu, s cílem být znovu zvolen či pokračovat v budování kariéry, ve své posedlosti mediální sebeprezentací," tvrdí Hlavenka.

Ocenil naopak, že se Jihomoravský kraj stal technologickým centrem a má propracovaný systém dopravy. "Technologické centrum se zrodilo dávno, dříve než vznikly kraje, a je spíš dílem party nadšenců a velkého kusu štěstí, nyní se ale rozvíjí už skoro samospádem a má potenciál ještě větší. Integrovaný dopravní systém je záležitostí posledních let a je skutečně vydařený," upřesnil.

Brněnští vědci se podílejí na zkoumání viru zika
Autor fotografie: Reuters

Brněnští vědci se podílejí na zkoumání viru zika

Společnost FEI, jejíž velká dceřiná pobočka sídlí v Brně, se zabývá mimo jiné i analyzováním viru zika. Dodává speciální mikroskopy, které umožňují sledovat struktury viru a mechanismy, jimiž proniká do lidských buněk. FEI tyto přístroje, umožňující zachycení virů v pohybu, vyrábí jako jediná na světě.

Firma byla založena v roce 1971 ve Spojených státech. Zaměřuje se zejména na vývoj a výrobu elektronových mikroskopů. 

Dotkl se i dopravy, kdy za prioritní považuje dostavět tahy z Brna do Vídně a směrem na Bratislavu a také dokončit obchvaty měst.

Opozice jako figurky na orloji

Lidé se ho také ptali, jestli se po letech v byznysu nebojí toho, že ho politika semele. "To víte, že se toho trochu obávám. Ale zažil jsem v životě už leccos, podnikání taky není zrovna jemné prostředí a byl jsem v něm snad schopen obstát dobře," odpověděl. Zároveň dodal, že boj s korupcí a tím, aby nenechali "pleticháře v klidu pletichařit", bude těžký. "Máme pocit, že to "kamarádíčkování" je tam (v krajském zastupitelstvu) velmi silné a že vlastně na kraji neexistuje opozice, že jsou to jen takové figurky na orloji – některé jsou vpředu a kývají na voliče, jiné jsou vzadu, ale mají se taky dobře."

Kritiku si Hlavenka neodpustil ani při dotazu na hnutí ANO. Hnutí vyčítá dvě věci: "První je dlouhodobá absence programu, světonázorového, ideového vymezení. Druhý problém je, že hnutí či nová strana musí být postavena na vnitřní demokracii. Pokud by ANO bylo demokratickým hnutím, ve kterém si jeho členové volí předsedu, a nikoli předseda si volí své podřízené, většina mých výhrad by zmizela."

Za volební úspěch by podnikatel považoval zisk aspoň 10 procent hlasů a to, když pod jeho vedením budou v kraji "vidět jasné výsledky".

Ptejte se Jiřího Hlavenky

Rozhovor skončil
26. 9. 2016
Ptá se: Richard Veselý

Pane Hlavenko, co si myslíte o tom, že hejtman Hašek hází neúspěch s územním plánem na zelené?

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Že má pan Hašek k pravdě poněkud, řekněme, uvolněnější vztah, to myslím už ví celá republika. My na to můžeme pouze uvádět fakta, která jsou tato: územní plán připravuje kraj, a kraj připravil takový plán, který soud prohlásil za ilegální. Kde by v tomto mohla být vina Zelených, skutečně nevím: že by měli svoji záškodnickou skupinu, která schválně připravila nelegální plán, na kraji? To jistě ne. Že by ovládali soudy? To jistě ne.
Faktem je, že předchozí územní plán (ZÚR, Zásady územního rozvoje) napadla u soudu skupina cca dvaceti obcí, se kterými tento plán nebyl vůbec konzultován. Tyto obce vedou starostové ze všech možných stran, tak jako nezávislí starostové a v zastupitelstvech jsou zástupci všech velkých stran včetně ČSSD, takže tento odpor byl podán skutečně celou politickou scénou.

Hloupé na tom ovšem je, že se pan Hašek nepoučil a připravil nový plán, který je ale úplně stejný jako ten starý, chce jej narychlo schválit snad dva dny před volbami (tj. "ještě to stihnout než nás vymění"), přičemž je už nyní jasné, že i tento plán bude napaden z úplně stejných důvodů a nejspíš opět shozen. Tím se vinou pana Haška a jeho kolegů bohužel posouvá řešení jihomoravské dopravní situace o další roky.

26. 9. 2016
Ptá se: Roman

Dobrý den pane Hlavenko,

sleduji Váš již docela dlouhou (od doby kdy jste psal učebnice k Photoshopu :-). Vím o Vašem negativním postoji k hnutí ANO. Zajímalo z čeho pramení? Jak si vysvětlujete, že poměrně velká část úspěšných lidí jej podporuje (Pilný, Vokřál, Zlatuška, Hlavatý apod.)? A poslední dotaz...Jak by jste vy řešil problém, který řeší EET a kontrolní hlášení? Děkuji a přeji hodně štěstí a voličů.

Odpovídá: Jiří Hlavenka

To je velká a důležitá otázka. Já hnutí ANO vyčítám dvě věci. První (důležitá, ale relativně z obou menší) je dlouhodobá absence programu, světonázorového, ideového vymezení, "kompasu". Politické strany jsou zde proto, aby vedly státy určitým směrem, který je dlouhodobě konzistentní - má to logiku, lidé je volí proto, že "vědí co od nich mají očekávat". Redukovat směřování a řízení státu jen na nějakou administrativní činnost opravdu nelze. U ANO skutečně nikdo neví, co chtějí dlouhodobě prosazovat, změna názorů je tam velmi častá a nikdo neví, s čím přijde Šéf zítra.

Druhá věc je ale důležitější. Je v pořádku, že se v politice objeví nové hnutí, a tím lépe, když jsou v něm respektované osobnosti. Jenomže hnutí (či nová strana) musí být postavena na vnitřní demokracii - na tom, že to není strana, která patří jednomu člověku, který je v ní neomezeným pánem. Pokud by ANO bylo demokratickým hnutím, ve kterém si jeho členové volí předsedu a nikoli předseda si volí své podřízené, většina mých výhrad by zmizela. Čekal jsem, že zakladatel hnutí poté, co do něj několik respektovaných osobností získal, ustoupí do pozadí a nechá tuto novou politickou sílu se svobodně kultivovat a vyvíjet, ale stal se pravý opak: "demokratický centralismus" (čili tvrdé řízení z jednoho místa včetně kompletního rušení buněk, které neposlouchají) zde naprosto převládl.

K EET: zde je především zcela špatné provedení, které je příliš nákladné, složité, náchylné k chybám a bezpečnostním průšvihům (na to hodně upozorňují v dobrých analýzách Piráti) a které je z principu postaveno jako šmírovací. Tak, jak je to vymyšleno, podnikatele hodně zatěžuje (časem i penězi), je vůči nim nepříjemné, vlastně ze všech dělá předem zločince, kteří musí neustále dokazovat svou nevinu. Takhle by se stát, který by chtěl být svými občany respektován, chovat neměl. Přitom evidenci tržeb, která je daleko méně agresivní, má řada západních zemí a funguje to tam velmi dobře; když už si máme brát příklad, proč zrovna z Chorvatska a proč ne z ekonomicky podstatně úspěšnějších zemí?

A ještě ke kontrolnímu hlášení: nemám k tomu ještě všechna data, proto se vyjadřuji s rezervou - mám pocit, že toto opatření, které sice je též pro podnikatele otravné, poměrně splnilo svůj účel a dokázalo ucpat mnohé díry, kterými dokázali podvodníci odsávat ze státu peníze díky podvodům s DPH. Ale k finálnímu vyhodnocení to bude chtít ještě tak rok dva zkušeností.

26. 9. 2016
Ptá se: Jarda

Dobrý den pane Hlavenko,
chci Vám poděkovat za humánní a moudré postoje ve vztahu k tragédii uprchlíků a snad ještě větší tragédií našeho národa, který se tak výrazně projevuje jako nenávistí posedlý. Přeji Vám úspěch při Vaší volbě.

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Děkuji Vám a přeji vše dobré!

26. 9. 2016
Ptá se: Honza S.

Dobrý den, co se podle vás hejtmanu Haškovi povedlo a co naopak dělá špatně? Děkuji.

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Jihomoravský kraj se myslím může pyšnit dvěma věcmi: tím, že se Brno stalo technologickým centrem středoevropského významu a propracovaným systémem integrované dopravy. Technologické centrum se zrodilo dávno, dříve než vznikly kraje, a je spíš dílem party nadšenců a velkého kusu štěstí, nyní se ale rozvíjí už skoro samospádem a má potenciál ještě větší. Integrovaný dopravní systém je záležitostí posledních let a je skutečně vydařený, bylo by ještě potřeba jej rozšířit i do mezikrajového napojení (spádovost regionů nekopíruje hranice kraje).

Zásadní výhrada, kterou k panu Haškovi máme, je že se v podstatě "zapouzdřil" v budování sítě osobní moci a vlivu, s cílem být znovu zvolen či pokračovat v budování kariéry, ve své posedlosti mediální sebeprezentací, a tím pádem zcela rezignoval na řešení praktických problémů kraje: typickým příkladem je onen nekonečný příběh územního plánu kraje, vyeskalovaný problém se zdravotní záchrannou službou či problémy s brněnským letištěm. Obáváme se, že se toto do budoucna nezmění (spíše pozorujeme, že se to zhoršuje), tedy že pan Hašek již není schopen k rozvoji kraje ničím přispět.

26. 9. 2016
Ptá se: Milan

Dobry den. Kterou variantu zeleznicniho spojeni znojma s brnem Vase koalice podporuje. Trasu pres Breclav nebo pres Miroslav? Dekuji

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Přes Břeclav to je tedy skutečně velkou, nesmyslnou oklikou. Znojmo je druhé největší město kraje a zasloužilo by si zrekonstruovat přímější spojení, navíc je zde návaznost na další spoje do Rakouska. V tomto máme konkrétní plány a naši znojemští Zelení je pilně prosazují, takže doufáme, že se to podaří.

26. 9. 2016
Ptá se: Markéta Pokorná

Zdravím pane Hlavenko, neuvažoval jste o kandidatuře do sněmovny, nebude Vás krajská politika otravovat???

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Mně se krajská, "místní" politika právě líbí. Umožňuje totiž daleko rychleji prosadit důležité změny - ta centrální je právě už z principu velmi pomalá a zdlouhavá.

Jsem názoru, že demokracie se buduje zdola a že je vlastně na těch nejnižších - místních, obecních - úrovních úplně nejdůležitější. Že se musíme nejdříve naučit dobře spravovat svoje obce, svoje okolí, svůj kraj (ať už s velkým nebo malým K) a že pak třeba je možné tyto zkušenosti zúročit v celostátní politice. Myslím si, že v přesunu stále více pravomocí a možností do regionů je ostatně budoucnost, jakási "revitalizace" politiky, která má špatnou pověst právě kvůli tomu, že lidé příliš nerozumí tomu, co se děje v centru, a centrum, obávám se, příliš nerozumí potřebám občanů. Jsem tedy názoru, že politika má být a i v budoucnu bude stále více lokální a že je to dobře :).

Děkuji moc všem občanům za otázky v této diskusi a hlavně prosím: přijďte k volbám! Je lepší přijít k volbám a třeba se i rozhodnout špatně, než nepřijít vůbec, protože tím vlastně říkáte, že je vám to úplně jedno... a když se rozhodnete špatně, můžete se z toho poučit a v příštích volbách svoje rozhodnutí napravit.

Jiří Hlavenka

26. 9. 2016
Ptá se: Ivan Krtek

Dobry den.Existuji v kolaci zeleni a pirati treci plochy?

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Na úrovni jihomoravského kraje - což je "hřiště", na které jdeme hrát - nikoli. Program jsme společně chystali a diskutovali hodně dlouho, s cílem jej mít velmi konkrétní a dospět k naprosté shodě, což se podařilo. Já vnímám Zelené a Piráty (nejen na krajské úrovni) jako strany, které jsou myšlením a světonázorem si velmi blízké, přičemž rozdílné jsou spíše priority: Piráti mají svoje a Zelení zase svoje, ale to neznamená odlišnost názoru, spíše odlišnost postoje k tomu, co je to úplně zásadní. Pramení to také z kompetencí a zkušeností (Piráti jsou silní v IT, Zelení například zase v sociální a ekologické problematice), tj. dělám to, čemu dobře rozumím.

26. 9. 2016
Ptá se: Pavel

Dobrý den, určitě hodně cestujete, čím by se Brno mohlo ve světě inspirovat?

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Svět nabízí nekonečné množství inspirací; mimochodem, když jsem se svého kolegy a spoluzakladatele Kiwi.com ptal, co mu nejvíce chybí u lidí, které přijímáme do zaměstnání, odpovídal, že "světovost": tedy lepší poznání světa, pochopení, vnímání, jak to funguje jinde. Svět je velký a je v něm obrovské množství šikovných lidí, kteří přišli na spoustu chytrých a zajímavých věcí - inspirovat je možné se na každém kroku. Tedy: cestovat, poznávat, učit se, vracet se a přinést to pak k nám.

Pokud mám zmínit jednu konkrétní věc, napadá mně chytré řešení dopravy, které je časté například u západoevropských zemí: méně aut v centrech, více míst a venkovních zón, kde je příjemné chodit, sedět, hrát si s dětmi, diskutovat spolu, tvořit zajímavé místní a komunitní projekty. My jsme stále příliš zavření za dveřmi svých bytů, za dveřmi svých kanceláří a dveřmi svých aut.

26. 9. 2016
Ptá se: Radek

Dobrý den, pane Hlavenko,
zajímá mě, co vás, jako úspěšného podnikatele, vedlo k tomu, že jste se dal na politiku.

Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Odpovím jednoduše a přímo: protože mn už štve to, jak nekvalitně se u nás vládne a jak nekvalitně a zastarale funguje veřejná správa. Vím, o kolik by to mohlo být lepší, jak relativně snadno lze vlastně převzít metody, které úspěšně vyzkoušely jiné země, jak lze jihomoravský kraj modernizovat.

Jsem názoru, že veřejná sféra patří k životu právě tak jako ta privátní, jako práce a jako koníčky, a že aktivní člověk by jí měl věnovat pozornost, svůj čas a péči - je to přece součást prostředí, ve kterém žije. Lidé toto ještě moc nevnímají a mají pocit, že kvalitní stát vybudujeme tím, že jednou za pár let hodíme lístek do urny; ale pravdou je, že "co si nevybudujeme, to nemáme", a chceme-li mít i veřejný prostor kvalitní, musíme na tom pracovat sami a nenechat to na těch, kterým právem nedůvěřujeme.

26. 9. 2016
Ptá se: Jana

Dobrý den pane Hlavenko, gratuluji k vítěztví vaší koalice SZ a Piráti ve studentských volbách. Jakou povolební koalici by podle vás studenti uvítali?

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Není zač, ještě to musíme potvrdit v těch opravdových volbách. Jsem názoru, že studenti jsou zaměření moderně, vnímají dobře měnící se svět a dají přednost stranám či hnutím, které chtějí posouvat zemi i náš kraj rychleji a výrazněji v před. Myslím si tedy, že vhodnou koalici by viděli - ostatně to dali najevo i ve studentských volbách - ve složení nás a Žít Brno s TOP09.

26. 9. 2016
Ptá se: Magda

Dobrý den, pane Hlavenko. Čím byste si přál, aby se JMK prezentoval za 4 roky pod vaším případným vedením? Kde má kraj silné stránky, kde slabé?

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Dobrý den,
chceme, aby byly vidět jasné výsledky, některé i mnohem dříve než za čtyři roky.

První věcí, kterou hodláme prosadit v rychlém tempu, je otevřenost, transparentnost krajského úřadu. Lidé musí být schopní "koukat úředníkům na prsty" (a občas je přes ně i klepnout), úřad musí být pod veřejnou kontrolou. Zápisy z jednání na Internetu, zápisy ze schůzí, "work in progress" u tvořených věcí, k dispozici veřejné kontrole. Občan musí vědět, na co jde každá koruna z jeho daní, kraj musí pravidelně skládat účty občanům.

Druhou věcí je pak samozřejmě dopravní řešení: musíme co nejdříve prosadit územní plán, to je dlouhodobá bolest kraje a dnes už naprosto akutní problém.

Třetí věcí je pak hospodaření s půdou a vodou. Jihomoravský kraj je tímto nejpostiženější ze všech krajů v republice a týká se to všech jeho okresů. Kraj má v tomto rozsáhlé možnosti a musí jednat rychle, čas který máme už doslova k záchraně některých území, aby na nich vůbec bylo možné hospodařit, se krátí.

26. 9. 2016
Ptá se: Milan

Zdravím pane Hlavenko, pokud byste se nestali součástí koalice a šli byste do opozice, byli byste opravdovou opozicí nebo byste se taky nechali - jak sám říkáte - ochočit třeba Haškem?

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Pokud k tomu mohu dát ráznou odpověď, tak "jen přes mou (politickou) mrtvolu". U něčeho takového bych neasistoval, ale jsem si jistý, že k tomu nedojde - s kolegy spolukandidáty jsme toto diskutovali mnohokrát a jejich postoj je právě tak pevný. Pokud budeme v opozici, budeme ostrou opozicí a nenecháme "ty, kteří se dokáží vždycky domluvit" v klidu, nebojte se.

26. 9. 2016
Ptá se: Petr

Dobrý den,
nebojíte se, že vás politické prostředí semele jako mnohé další? Že budete čelit pokušení, kterým jste doposud vystaven nebyl?

Odpovídá: Jiří Hlavenka

To víte, že se toho (tedy že mně to "semele") trochu obávám. Ale zažil jsem v životě už leccos, podnikání taky není zrovna "jemné" prostředí a byl jsem v něm snad schopen obstát dobře. Dělat obtížná rozhodnutí, dávat dohromady různorodé názory, učit se novým věcem, hledat novátorská řešení a prosazovat je, to jsou věci, které dělám už skoro třicet let a myslím, že v tomto mám co nabídnout.
Té druhé věci, tedy pokušení se ale příliš neobávám - osobní moc mně vskutku neláká a korupce, což je pokušení, kterému podléhají mnozí, v mém případě z logiky věci připadá velmi těžko v úvahu.

26. 9. 2016
Ptá se: Iveta

Dobrý den pane Hlavenko,
co si myslíte o jazykové vybavenosti Čechů? Máte v této oblasti nějaký plán?

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Dobrý den,
to jste docela trefila hřebík na hlavičku: jazyková vybavenost je u nás dost mizerná a brání našim lidem v lepším uplatnění, jak v práci, tak v podnikání. Jsme si toho dobře vědomi a budeme usilovně pracovat, abychom to zlepšili.
Toto můžeme (jako kraj) přímo ovlivnit na úrovni středních škol, jejichž je kraj zřizovatelem: větším důrazem na výuku cizích jazyků, s rodilými mluvčími, s důrazem na praktickou konverzaci a schopnost se rychle orientovat a domluvit.
Pro ostatní typy škol pak může být kraj partnerem, který jim bude v tomto pomáhat spíše metodicky či vůči vyšším orgánům.

26. 9. 2016
Ptá se: Václav

Dobrý den pane Hlavenko,

které dopravní stavby v Jihomoravském kraji, případně v celém státě v návaznosti na Jihomoravský kraj považujete v nejbližších letech za důležité?

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Budu se zde dotýkat jen páteřních komunikací (problém s kvalitou vozovky má samozřejmě velmi mnoho silnic nižších tříd, ale tam jde hlavně o peníze na jejich opravy a rekonstrukce, tedy "relativně" jednoduché řešení). Vidím dva problémy, které spolu souvisí. Prvním je nedokončení hlavních tahů, jako je Brno-Vídeň a příliš váhavě prosazovaný tah v tzv. baltsko-adriatickém koridoru, tedy směr dolnomoravským úvalem (zhruba tedy: Vídeň či Bratislava - Břeclav - dále na sever Hodonín, Veselí, Uh. Hradiště a směr na Polsko). Druhým jsou pak obchvaty velkých měst a odvedení zejména tranzitní, dálkové dopravy z obydlených aglomerací - severozápadní obchvat Brna (tzv. R43), odvedení tranzitu z neúměrně zatěžovaných měst, jako je Kuřim, Znojmo, Břeclav a další.

Konečně poslední dopravní stavbou, se kterou jsme přišli jako první a ke které máme inženýrské, projektantské řešení, je zatubusování dálnice D1 pod Brnem, tedy v oblasti, kdy na ni "kouká a slyší ji" cca padesát tisíc obyvatel města a přilehlých obcí. Je to realizovatelný plán, který se dá navíc současně stihnout s již naplánovaným rozšířením D1 pod Brnem do tří pruhů a který nesmírně lidem v této oblasti ulehčí život a zdraví.

26. 9. 2016
Ptá se: Jaroslava K.

Co chcete dělat pro staré lidi, kteří potřebují péči?

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Jedním z našich veledůležitých témat v sociální a zdravotní oblasti je daleko vyšší podpora tzv. odlehčovacím zařízením, které by umožnily péči o (nejen staré!) lidi, kteří vyžadují pomoc, v místě jejich bydliště. Osob odkázaných na cizí péči bude vlivem demografické křivky stále přibývat a je velmi důležité - nebojím se říci, že jim to jak výrazně prodlouží délku, tak zlepší kvalitu života - aby mohli tyto obtížné chvíle trávit mezi blízkými a nikoli v anonymizovaném, nevlídném prostředí LDN či podobného ústavu.

26. 9. 2016
Ptá se: Martin Sedlák

Dobrý den, jižní Morava má ideální podmínky pro využití solární energetiky. Nedávno byla publikována analýza EkoWATT zpracovaná pro Alianci pro energetickou soběstačnost, že může pokrývat až pětinu zdejší spotřeby elektřiny a zvýšit tak nezávislost kraje na dodávkách energie (bilance je silně deficitní). Jak by vaše zeleno-pirátská koalice podpořila další využití fotovoltaiky v kraji? Děkuji, MS

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Naprosto souhlasím, ostatně jestli jste četl odborné materiály naší pirátské kandidátky Markéty Gregorové, tak to tam najdete. My samozřejmě podporujeme cestu k odbourávání energetické závislosti na vnějších zdrojích a fotovoltaika se jeví jako nejslibnější: podstatné ale bude využít ploch na střechách domů, střechách hal továren a kancelářských center, případně v brownfieldech, nezastavovat ornou půdu či volnou krajinu.
Kraj v tomto může poskytovat podporu na mnoha úrovních: veřejná správa je sama vlastníkem řada nemovitostí a může tak začít "sama u sebe", velmi mnoho se dá dělat edukací a propagací, kraj může (a musí být!) odborným partnerem obcí, které pak zase tyto myšlenky a možnosti šíří ve svém katastru. Kraj má též - na rozdíl od obcí a dalších subjektů - legislativní iniciativu, může a měl by prosazovat takové zákonné úpravy, které usnadní (dnes bohužel dost nelehký) život právě těm, kteří usilují o fotovoltaiku na svých střechách, tedy na ideálních místech pro její provozování.

26. 9. 2016
Ptá se: Martin Horacek

Dobrý den pane Hlavenko,

na kolik odhadujete volební zisk Vaší kandidátky ? A od jakého výsledku budete pořádně slavit šampaňským ??

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Jak víte, volební potenciál nám byl vypočtem na 12.5%, což by samozřejmě byl obrovský úspěch a na to by nejspíš nějaká ta bedna šampaňského padla (nebo spíš pár beček piv, jak znám kolegy a kolegyně z kandidátky).
Já bych byl naprosto spokojený s deseti procenty, a myslím, že když zabereme, že by se to mohlo podařit.

26. 9. 2016
Ptá se: Novotný

Rád bych se zeptal zda-li pirati podporuji obnovení zeleznicniho sponí Znojma s Brnem přes Moravske Bránice?

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Dobrý den,
na toto jsem již odpověděl výše - ano, podporujeme trasu přes Moravské Bránice (-Moravský Krumlov -Hrušovany n. J.). Rychlé a moderní spojení s druhým největším městem kraje je velmi důležité, pomůže ostatně i celému regionu "podél trati".

26. 9. 2016
Ptá se: Martina Obrová

Pane Hlavenko, mám pocit, že je krajské zastupitelstvo prorostlé kamarádíčkováním a korupcí. I tak vám ale fandím a říkám si, že jestli někdo tohle může trošku narušit, jste to vy a vaše koalice. Ale přece jen - bude to těžký boj, stojí vám to opravdu za to? Čím si vysvětlujete, že zelení a piráti nerezignovali na to snažit se o změnu? Držím pěsti!

Odpovídá: Jiří Hlavenka

I my máme pocit, že to "kamarádíčkování" je tam velmi silné a že vlastně na kraji neexistuje opozice, že jsou to jen takové figurky na orloji - některé jsou vpředu a kývají na voliče, jiné jsou vzadu, ale mají se taky dobře.
Bude to těžký boj, to je nám jasné. Ale nejsme v něm úplně sami - současná "opoziční smlouva" na kraji štve daleko více lidí i některé další politické subjekty a myslím, že se nám nám podaří situaci postupně napravovat. My už uděláme, co bude v našich silách - i pokud by se nepodařilo získat spolu s dalšími tolik hlasů na rozbití oné kamarádíčkovské party, budeme silnou a hlasitou opozicí, která bude dělat to, co má správná opozice dělat: hlídat, kontrolovat, upozorňovat, zveřejňovat, zkrátka nenechat pleticháře v klidu pletichařit.

26. 9. 2016
Ptá se: Katka

Dobrý den pane Hlavenko, jak mám rozumět Vašemu heslu konopí místo řepky? Jak chcete pomoci zemědělcům? Co pokládáte v našem kraji ohledně zemědělství za největší problém? Děkuji Katka K.

Odpovídá: Jiří Hlavenka

Tento náš slogan má v sobě jednak pravdu, a jednak je současně i metaforou. Pěstovat se má to, co málo zatěžuje životní prostředí, co není nutné agresivně stříkat a hnojit obrovskými dávkami umělých hnojiv, a pro suché a zásadité půdy Jižní Moravy se konopí hodí skvěle. Navíc je to tradiční plodina s obrovskou šíří využití, od maziv až třeba pro lana a látky. Ve sloganu "Konopí místo řepky" tedy říkáme: pěstujme tradiční domácí plodiny, pěstujme plodiny šetrné k polím a okolní krajině. Kraj přitom má v tomto docela silné nástroje, jak podpořit šetrné, udržitelné zemědělství.

Kromě nevhodných plodin je pak samozřejmě obrovským problémem nedostatek vody v krajině a devastace půd. I v tomto kraj bohužel dlouhodobě nekoná a přesto že se o těchto problémech ví dlouhodobě, "probouzí se" až když udeří velká sucha. My umíme prosadit opatření, která pomohou: zadržování vody v krajině, vsaky do podzemních vod, které je potřeba doplňovat, a v otázce šetrného hospodaření s půdou vlastně stačí dohlížet na dodržování platných zákonů (které zemědělcům degradovat půdu vysloveně zakazují - nicméně se to v praxi přehlíží).

26. 9. 2016
Ptá se: Lukin

Zdravím Juro,
1) budete v pátek 30.9. v České televizi na předvolební debatě s kandidáty do jihomoravského krajského zastupitelstva?
2) už víte jak "nakopnete" studenty aby šly k volbám a v Brně k referendu?

Odpovídá: Jiří Hlavenka

1) Ano, budu, nezapomeňte se dívat!
2) Oslovujeme je jak můžeme; též jsem názoru, že mladí voliči a prvovoliči mohou být rozhodující silou. Děláme hodně akcí na ulicích, využíváme sociální sítě; myslím, že mladí se jak se Zelenými, tak s Piráty mohou hodně lidsky ztotožnit, nejen kvůli blízkému věku, ale i podobnému modernímu smýšlení a nazírání na svět. Ale máte pravdu, že neochota mladých jít k volbám je často velký problém - nevěří, že by jejich hlasy mohly být tak důležité a tak silně změnit své okolí.

 

Právě se děje

Další zprávy