Brno – Jiří Hlavenka, který stál u zrodu prvního českého e-shopu a dalších úspěšných společností, odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz v on-line rozhovoru. Kandidát na jihomoravského hejtmana míní, že boj s "kamarádíčkováním" ve vedení kraje nebude lehký, přesto doufá v úspěch.
Na dotaz, proč jde úspěšný podnikatel do politiky, odpověděl: "Protože mě už štve to, jak nekvalitně se u nás vládne a jak nekvalitně a zastarale funguje veřejná správa."
Podle svých slov by chtěl v Jihomoravském kraji dosáhnout především větší transparentnosti úřadů, zlepšení dopravy a hospodaření s půdou a vodou. "Lidé musí být schopní 'koukat úředníkům na prsty' (a občas je přes ně i klepnout), úřad musí být pod veřejnou kontrolou," vysvětlil.
Zároveň kritizoval i současného hejtmana Michala Haška. Razantní "ne" odpověděl na dotaz, jestli by se jím nechal "ochočit", pokud by se nestal součástí koalice. "Jen přes mou (politickou) mrtvolu," zdůraznil Hlavenka s tím, že postoj jeho spolukandidátů je stejně pevný.
Hašek si buduje osobní moc. Na řešení problémů kraje rezignoval
Hašek podle něj rezignoval na řešení praktických problémů kraje. "Zapouzdřil se v budování sítě osobní moci a vlivu, s cílem být znovu zvolen či pokračovat v budování kariéry, ve své posedlosti mediální sebeprezentací," tvrdí Hlavenka.
Ocenil naopak, že se Jihomoravský kraj stal technologickým centrem a má propracovaný systém dopravy. "Technologické centrum se zrodilo dávno, dříve než vznikly kraje, a je spíš dílem party nadšenců a velkého kusu štěstí, nyní se ale rozvíjí už skoro samospádem a má potenciál ještě větší. Integrovaný dopravní systém je záležitostí posledních let a je skutečně vydařený," upřesnil.
Brněnští vědci se podílejí na zkoumání viru zika
Společnost FEI, jejíž velká dceřiná pobočka sídlí v Brně, se zabývá mimo jiné i analyzováním viru zika. Dodává speciální mikroskopy, které umožňují sledovat struktury viru a mechanismy, jimiž proniká do lidských buněk. FEI tyto přístroje, umožňující zachycení virů v pohybu, vyrábí jako jediná na světě.
Firma byla založena v roce 1971 ve Spojených státech. Zaměřuje se zejména na vývoj a výrobu elektronových mikroskopů.
Dotkl se i dopravy, kdy za prioritní považuje dostavět tahy z Brna do Vídně a směrem na Bratislavu a také dokončit obchvaty měst.
Opozice jako figurky na orloji
Lidé se ho také ptali, jestli se po letech v byznysu nebojí toho, že ho politika semele. "To víte, že se toho trochu obávám. Ale zažil jsem v životě už leccos, podnikání taky není zrovna jemné prostředí a byl jsem v něm snad schopen obstát dobře," odpověděl. Zároveň dodal, že boj s korupcí a tím, aby nenechali "pleticháře v klidu pletichařit", bude těžký. "Máme pocit, že to "kamarádíčkování" je tam (v krajském zastupitelstvu) velmi silné a že vlastně na kraji neexistuje opozice, že jsou to jen takové figurky na orloji – některé jsou vpředu a kývají na voliče, jiné jsou vzadu, ale mají se taky dobře."
Kritiku si Hlavenka neodpustil ani při dotazu na hnutí ANO. Hnutí vyčítá dvě věci: "První je dlouhodobá absence programu, světonázorového, ideového vymezení. Druhý problém je, že hnutí či nová strana musí být postavena na vnitřní demokracii. Pokud by ANO bylo demokratickým hnutím, ve kterém si jeho členové volí předsedu, a nikoli předseda si volí své podřízené, většina mých výhrad by zmizela."
Za volební úspěch by podnikatel považoval zisk aspoň 10 procent hlasů a to, když pod jeho vedením budou v kraji "vidět jasné výsledky".