ČSSD s Haškem v čele pro nás není partner, řeklo ANO. Plníte hnojometný scénář, reagoval hejtman

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2016 16:47
Hnutí ANO na jihu Moravy zaútočilo na hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, který má problémy s vysvětlováním své "virtuální mluvčí", kterou byla nepravomocně odsouzená lobbistka Jana Mrencová. ANO vyloučilo případnou povolební spolupráci s ČSSD, pokud lídrem zůstane Hašek. Hejtman už v minulých dnech uvedl, že za současnou kritikou mediální propagace kraje a své osoby vidí právě zájmy hnutí ANO. "Dnešní tiskovka ANO v Brně jen zapadá do hnojometného scénáře pseudokauzy spuštěné stranickým listem ANO, tedy Mladou frontou Dnes," reagoval Hašek.
Lídr ANO na jihu Moravy Bohumil Šimek.
Lídr ANO na jihu Moravy Bohumil Šimek. | Foto: ČTK

Brno - Jihomoravské hnutí ANO odmítlo povolební spolupráci s ČSSD, pokud jejím lídrem zůstane současný hejtman kraje Michal Hašek. Podle ANO Hašek opakovaně lže a dosud pravdivě nevysvětlil spolupráci s lobbistkou Janou Mrencovou. Hnutí také dopisem osloví ostatní strany a hnutí kandidující do zastupitelstva Jihomoravského kraje s dotazem, zda je pro ně Hašek přijatelným partnerem.

Podle lídra ODS Jiřího Crhy jsou podobná prohlášení předčasná. Crha je podle svých slov "poslední, kdo by obhajoval Haška", nicméně personálie si podle něj musí vyřešit strany samy. Podobný názor má i předseda zastupitelského klubu KSČM Stanislav Navrkal. Je podle něj věcí ČSSD, koho vybrala jako svého lídra, ostatní strany do toho nemají mluvit. "To by se nelíbilo ani nám," uvedl Navrkal.

Navrkal zároveň slíbil, že smlouvami s Marketingovým centrem Profil a Producentským centrem Profil se bude zabývat kontrolní výbor zastupitelstva Jihomoravského kraje. "Počítám s tím, že to navrhnu ke kontrole, potom záleží na členech výboru," řekl Navrkal. Nejbližšího zasedání výboru se uskuteční 7. září.

Zelení a piráti mají stejný názor jako ANO, pokud se do zastupitelstva dostanou, s Haškem spolupracovat nebudou, oznámil lídr Jiří Hlavenka. Už dříve Haška vyzvali k rezignaci. O něco zdrženlivější jsou STAN: "Situací kolem neexistující mluvčí hejtmana Haška jsme pobouřeni. Podobné praktiky zcela odmítáme. Nebudeme ale vydávat žádná prohlášení a závazky, s kým budeme a s kým ne po volbách jednat, jak nás vyzývá hnutí ANO," uvedl předseda Petr Gazdík.

Lidovci, kteří jsou nyní v koalici s ČSSD, chtějí, aby voliči sami posoudili, kdo nemluví pravdu, a kdo je naopak konzistentní. "Na jedné straně volá ANO po distanci od Haška, a přitom ještě nedávno se ze lží vykrucoval pan Babiš. Nehodlám se teď přiklánět na jednu nebo druhou stranu. Volby jsou v říjnu, rozhodne veřejnost," uvedl lídr KDU-ČSL Celý. Hašek novinářům v Břeclavi řekl, že koalici s lidovci preferuje i do budoucna. Když něco funguje, nemá se to měnit, uvedl.

Hejtman už v minulých dnech uvedl, že za současnou kritikou mediální propagace kraje a své osoby vidí právě zájmy hnutí ANO. "Dnešní tiskovka ANO v Brně jen zapadá do hnojometného scénáře pseudokauzy spuštěné stranickým listem ANO, tedy Mladou frontou Dnes," sdělil Hašek.

"Lídra i kandidátku ČSSD pro volby do zastupitelstva Jihomoravského kraje potvrdila celá naše členská základna a nenecháme si nikým diktovat, zvlášť ne těmi, kteří namísto hledání společných řešení problémů kraje a jeho občanů a namísto reálného programu mají jediné téma - Antihašek," uvedl Hašek ve společném prohlášení s krajským předsedou ČSSD Romanem Hanákem.

Kauza virtuální mluvčí

Hašek tvrdí, že se ničeho špatného nedopustil, v ničem ohledně "virtuální mluvčí" nelhal a naopak ušetřil kraji peníze, protože zrušil nákladné vydávání krajského časopisu. Neustále trvá na tom, že nic o Lucii Proutníkové nevěděl a netušil, že se za ni vydává lobbistka Jana Mrencová.

Lídr ANO na jihu Moravy Bohumil Šimek, který v minulosti pro Haška pracoval, ve středu sdělil, že Hašek podle něj nemluví pravdu. "Pseudonym znal, bylo mu to známo," tvrdí a dodává, že hejtman se zná velmi dobře i s Mrencovou. "Vnímal jsem ji po boku Michala Haška, byla mi představena jako jeho PR manažerka s tím, že pokud budu moci, ať jí vyjdu vstříc," řekl.

Proti Haškovi mluví i bývalá krajská mluvčí Denisa Kapitančiková, podle které Hašek nemluví pravdu. "Hejtman Hašek věděl, že se za Lucií Proutníkovou skrývá Jana Mrencová, s kterou si velmi často telefonoval," řekla Aktuálně.cz Kapitančiková, která odmítá Haškovo obvinění, že jedná na "objednávku" jeho politických protivníků. Kapitančiková je nyní mluvčí radnice Brno-střed, kterou vede hnutí Žít Brno.

Nikdo z vedení ČSSD se dosud k Haškovi nevyjádřil, mluvčí strany Michal Kačírek už dříve Aktuálně.cz řekl, že není důvod, aby se vedení situací zabývalo. "Kdyby při pondělním jednání předsednictva jihomoravské ČSSD měli jeho členové k panu Haškovi výhrady, tak by se tím vedení strany zabývalo. Tento stav ale nenastal, protože vedení ČSSD na jihu Moravy jej jednoznačně podpořilo, a není proto třeba, aby se mimořádně scházelo vedení," řekl Kačírek.

Má-li ČSSD Haška, nemusí se Andrej Babiš o vítězství v příštích volbách bát, tvrdí komentátor Hospodářských novin Petr Fischer. | Video: Petr Fischer
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy