Chceme být jednotní, víc už neřeknu. Několik poslanců ANO chtělo původně Babiše vydat, teď mlčí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
5. 9. 2017 18:30
Najít mezi 47 poslanci ANO alespoň někoho, kdo by navzdory vedení hlasoval pro vydání předsedy hnutí Andreje Babiše a prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka, je téměř nemožné. Poslanci buď mlčí, anebo přitakávají Babišovi a Faltýnkovi v tom, že postup policie proti nim je politicky motivovaný. Přesto se před úterním jednáním klubu ANO našli tací, kteří tvrdili, že vydání podpoří. Jak ale zjistil deník Aktuálně.cz, sice byli, ale už téměř nejsou. Pro vydání je nadále jednoznačně poslanec Jiří Zlatuška, stejné stanovisko zvažují ještě Zdeněk Schwarz a Pavel Čihák.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Celé volební období jsem konzistentně proti imunitě. Měla by být jen na politické projevy v Poslanecké sněmovně. Proto budu hlasovat pro vydání," tvrdil ještě minulý týden poslanec ANO Martin Kolovratník, byť hned vzápětí dodal, že v případě Babiše a Faltýnka má poprvé o vydání pochybnosti.

Když jej deník Aktuálně.cz oslovil v úterý krátce po zasedání poslaneckého klubu s dotazem, zda je nadále rozhodnutý hlasovat pro vydání, poslal nejprve SMS: "Omlouvám se, ale teď bych to nechtěl komentovat."

Později při osobním rozhovoru nebyl o mnoho sdílnější. "Dnešní debata na klubu byla fakt zásadní. Poprvé zazněly informace od kolegů, kteří seděli v mandátovém a imunitním výboru, stejně jako od ministra spravedlnosti," uvedl Kolovratník. A jak bude tedy ve středu hlasovat? "Prioritní pro nás je, že chceme jako klub vystupovat jednotně, to je důležité i pro mě. Tečka. A víc k tomu neřeknu," sdělil Kolovratník a odešel do jednací síně.

Jeho slova o jednotě klubu naznačují, že bude hlasovat proti vydání - v souladu s přáním vedení strany.

Podobně zareagoval také poslanec zvolený za ANO Bronislav Schwarz, který původně tvrdil, že bude hlasovat pro vydání, protože tak hlasoval vždy. Mimochodem, dokonce i v případě, kdy sněmovna dříve hlasovala o jeho vydání k trestnímu stíhání. V úterý po klubu už byl ale opatrnější. "Mám jasno, jak budu hlasovat," podotkl, ale nechtěl říci jak. 

Své konečné stanovisko nechtěl prozradit ani poslanec ANO Pavel Čihák, který před několika dny mluvil o možnosti, že zvedne ruku pro odebrání imunity minimálně u Faltýnka. "U Jaroslava Faltýnka jsem pro, u Andreje Babiše se rozhodnu po jeho vysvětlení na klubu v úterý," tvrdil původně. Ani po jednání klubu nevyloučil, že bude pro vydání. "Jsem pro vydání, ale rozhodnu se po debatě ve sněmovně," řekl. 

Nebudu na hlasování, neřeknu, jsem proti

Dalším zákonodárcem za ANO, který před jednáním klubu tvrdil, že bude pro vydání, byla poslankyně Martina Berdychová. "Budu hlasovat pro vydání," sdělila Aktuálně.cz minulý týden. Když byla oslovena včera po klubu, tak už tato slova nezopakovala.

"Já vám stanovisko neřeknu, protože zítra jedu na zasedání kulturní komise Asociace krajů a hlasování o vydání obou poslanců se nezúčastním. Pro mě by tedy bylo alibistické, abych říkala, jak bych hlasovala," řekla Berdychová. Na následný dotaz, zda si ale stojí za původním názorem, že považuje za správné hlasovat pro vydání, už jen dodala, že svůj názor neřekne. "Protože tady fakt nebudu," podotkla.

Dva poslanci ANO působili minulý týden nerozhodně, ale přikláněli se spíše k tomu, že vydání podpoří. "Zatím jsme ve sněmovně hlasovali vždy pro vydání poslanců, pokud to nesouviselo s výkonem funkce poslance. Rozhodnu se po jednání výboru a poslaneckého klubu, vyslechnutí argumentů pro a proti vydání," řekla před jednáním klubu Radka Maxová. A po jednání? "Mé rozhodnutí bude záležet na středeční diskusi k tomuto bodu ve sněmovně. Věřím, že tam bude dostatek argumentů k tomu, abych se dobře rozhodla," odpověděla.

Naopak poslanec Milan Brázdil je po jednání klubu jednoznačně proti zbavení imunity. "Já jsem pro vydání, ale až pokud přijde opakovaná žádost o zbavení imunity po říjnových volbách. Přijde mi divné, že nynější žádost přichází těsně před volbami. To není určitě náhoda," uvedl. Před týdnem mluvil o tom, že poslanci by měli být vydaní, pokud problém nesouvisí s projevy ve sněmovně. "Zatím proto nevím, jak budu hlasovat. Na jednání klubu se rozhodnu," řekl.

Na názoru, že by Babiš a Faltýnek měli být vydaní, tak nyní trvá naprosto jednoznačně jediný člen klubu, a to poslanec Jiří Zlatuška. Ten ovšem ve sněmovně nebude, odjel na Ekonomické fórum v polské Krynici. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy