Nesouhlasím s inkvizicí, počkám v předsálí. Poslanci řekli, zda zvednou ruku pro vydání Babiše

Kateřina Frouzová Radek Bartoníček Kateřina Frouzová , Radek Bartoníček
1. 9. 2017 20:00
Většina poslaneckých klubů chce hlasovat pro vydání šéfů ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, jak plyne z ankety deníku Aktuálně.cz. O jejich vydání požádala policie v srpnu kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Babiš se nemůže spolehnout ani na své poslance, protože i někteří z nich se rozhodli, že kriminalistům stíhání předsedy ANO umožní. Mnoho členů hnutí navíc vyčkává s rozhodnutím, zda hlasovat pro či proti vydání, na úterý, kdy se poslanci setkají s Faltýnkem a Babišem. "Možná hlasovat vůbec nebudu a počkám v předsálí," odpověděl v anketě třeba moravskoslezský poslanec Martin Sedlář. O Babišově a Faltýnkově imunitě má sněmovna rozhodovat ve středu.
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek.
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. | Foto: Ludvík Hradilek
Foto: Jakub Plíhal

ČSSD

Sociální demokraté jsou většinově pro vydání obou šéfů hnutí ANO, nikdo se zatím nerozhodl, že bude hlasovat proti. Na otázku odpovědělo 26 poslanců z celkových padesáti. Devatenáct poslanců bylo pro, sedm se jich nerozhodlo. Podle předsedy jejich klubu Romana Sklenáka bude nakonec většina jeho kolegů souhlasit s tím, aby Babiše s Faltýnkem vyšetřovala policie. 

  • Pro, spíše pro

Roman Sklenák, předseda klubu: "Jsem pro vydání. Naprostá většina klubu bude hlasovat pro vydání, ale je možné, že se najdou jednotlivci, kteří budou mít jiný názor."

Lukáš Pleticha: "Pro. Takhle ufňukanýho politika, jako je Babiš, nepamatuji."

Jan Birke, místopředseda: "Policie musí mít možnost danou kauzu vyšetřit."

František Adámek: "Rozhodnu se po jednání klubu. Nicméně předpokládám na 99 procent, že budu pro vydání."

Lubomír Zaorálek, ministr zahraničí: "Budu pravděpodobně hlasovat pro vydání obou poslanců k trestnímu stíhání. V minulosti sněmovna v obdobných případech policii vyhověla. Své definitivní rozhodnutí učiním až po jednání poslaneckého klubu ČSSD, kde se podrobně seznámíme s poznatky mandátového a imunitního výboru."

Pro nebo pravděpodobně pro je také předseda sněmovny Jan Hamáček, ministr pro lidská práva Jan Chvojka, člen mandátového a imunitního výboru Stanislav Huml, následovat je bude i poslankyně Pavlína Nytrová, bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc či ústecký lídr Jaroslav Foldyna, dále pak Václav VotavaDana VáhalováIgor JakubčíkJiří PetrůPavel Antonín, Václav ZemekLadislav Velebný a nebo třeba Antonín Seďa.

  • Neví, rozhodnou se v úterý

Jeroným Tejc, člen mandátového a imunitního výboru: "Definitivně se rozhodnu až po tom, co poslanci vystoupí a případně proběhne debata. Do té doby se může objevit nějaká další informace. Během hlasování o vydání obou poslanců jsem se na výboru zdržel."

Jiří Koskuba: "Rozhodnu se až dle diskuze ve "žvanírně", jak sněmovně říká jeden z nich."

Jan Mládek, exministr průmyslu: "V úterý budeme na klubu ČSSD o té věci informováni. Do té doby necítím potřebu to komentovat."

Dál se zatím nerozhodli: karlovarská volební lídryně Markéta Wernerová, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, Jaroslav Zavadil a Štěpán Stupčuk.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy