Nesouhlasím s inkvizicí, počkám v předsálí. Poslanci řekli, zda zvednou ruku pro vydání Babiše

Kateřina Frouzová Radek Bartoníček Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček
1. 9. 2017 20:00
Většina poslaneckých klubů chce hlasovat pro vydání šéfů ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, jak plyne z ankety deníku Aktuálně.cz. O jejich vydání požádala policie v srpnu kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Babiš se nemůže spolehnout ani na své poslance, protože i někteří z nich se rozhodli, že kriminalistům stíhání předsedy ANO umožní. Mnoho členů hnutí navíc vyčkává s rozhodnutím, zda hlasovat pro či proti vydání, na úterý, kdy se poslanci setkají s Faltýnkem a Babišem. "Možná hlasovat vůbec nebudu a počkám v předsálí," odpověděl v anketě třeba moravskoslezský poslanec Martin Sedlář. O Babišově a Faltýnkově imunitě má sněmovna rozhodovat ve středu.
Foto: Jakub Plíhal

ČSSD

Sociální demokraté jsou většinově pro vydání obou šéfů hnutí ANO, nikdo se zatím nerozhodl, že bude hlasovat proti. Na otázku odpovědělo 26 poslanců z celkových padesáti. Devatenáct poslanců bylo pro, sedm se jich nerozhodlo. Podle předsedy jejich klubu Romana Sklenáka bude nakonec většina jeho kolegů souhlasit s tím, aby Babiše s Faltýnkem vyšetřovala policie. 

  • Pro, spíše pro

Roman Sklenák, předseda klubu: "Jsem pro vydání. Naprostá většina klubu bude hlasovat pro vydání, ale je možné, že se najdou jednotlivci, kteří budou mít jiný názor."

Lukáš Pleticha: "Pro. Takhle ufňukanýho politika, jako je Babiš, nepamatuji."

Jan Birke, místopředseda: "Policie musí mít možnost danou kauzu vyšetřit."

František Adámek: "Rozhodnu se po jednání klubu. Nicméně předpokládám na 99 procent, že budu pro vydání."

Lubomír Zaorálek, ministr zahraničí: "Budu pravděpodobně hlasovat pro vydání obou poslanců k trestnímu stíhání. V minulosti sněmovna v obdobných případech policii vyhověla. Své definitivní rozhodnutí učiním až po jednání poslaneckého klubu ČSSD, kde se podrobně seznámíme s poznatky mandátového a imunitního výboru."

Pro nebo pravděpodobně pro je také předseda sněmovny Jan Hamáček, ministr pro lidská práva Jan Chvojka, člen mandátového a imunitního výboru Stanislav Huml, následovat je bude i poslankyně Pavlína Nytrová, bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc či ústecký lídr Jaroslav Foldyna, dále pak Václav VotavaDana VáhalováIgor JakubčíkJiří PetrůPavel Antonín, Václav ZemekLadislav Velebný a nebo třeba Antonín Seďa.

  • Neví, rozhodnou se v úterý

Jeroným Tejc, člen mandátového a imunitního výboru: "Definitivně se rozhodnu až po tom, co poslanci vystoupí a případně proběhne debata. Do té doby se může objevit nějaká další informace. Během hlasování o vydání obou poslanců jsem se na výboru zdržel."

Jiří Koskuba: "Rozhodnu se až dle diskuze ve "žvanírně", jak sněmovně říká jeden z nich."

Jan Mládek, exministr průmyslu: "V úterý budeme na klubu ČSSD o té věci informováni. Do té doby necítím potřebu to komentovat."

Dál se zatím nerozhodli: karlovarská volební lídryně Markéta Wernerová, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, Jaroslav Zavadil a Štěpán Stupčuk.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 33 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy