Vážení čtenáři, on-line reportáž k 101. výročí od vzniku Československa končí. Děkujeme za pozornost.
Oproti minulosti byli ale podle dostupných informací pozváni všichni rektoři státních vysokých škol, většina se však omluvila kvůli služebním cestám. Zúčastnil se ale třeba rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Stejně jako v minulých letech Zeman nepozval na Pražský hrad některé své odpůrce. Pozvánku například nedostala většina představitelů sněmovních opozičních stran, část hejtmanů nebo nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Recepce u příležitosti 101. výročí vzniku Československa ve Španělském sále na Pražském hradě pohledem mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka.
Ze zahájení recepce pořádané u příležitosti státního svátku 28. října ve Španělském sále Pražského hradu. pic.twitter.com/NOYXrk5qSp
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 28, 2019
Do Vladislavského sálu bylo pozváno asi 800 hostů. Nechyběli zástupci vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO), předsedové Parlamentu Jaroslav Kubera (ODS) a Radek Vondráček (ANO) nebo kardinál Dominik Duka. Mezi hosty byli dále například předsedové KSČM Vojtěch Filip a SPD Tomio Okamura. Pozvánku dostali i velvyslanci, zástupci armády či policie nebo rodinní příslušníci oceňovaných osobností.
Oproti minulosti ve Vladislavském sále při udílení vyznamenání chyběla bývalá první dáma Dagmar Havlová. "Paní Dagmar Havlová se omluvila z účasti, a to pro nemoc," sdělil serveru iROZHLAS.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Výtěžek koncertu bude věnován na další dokumentaristickou práci, zaznamenávání a publikování vzpomínek ve sbírce Paměť národa, která je on-line zdarma přístupná veřejnosti.
Mezi řečníky byl rovněž generál Petr Pavel nebo astronom a astrofyzik Jiří Grygar, který řekl, že po revoluci v roce 1989 se vývoj jevil nadějný. To podle něj skončilo opoziční smlouvou mezi ČSSD a ODS v roce 1998. "Od té doby to jde dolů," řekl.
Na koncertu k 101. výročí Československa vystoupil bratr bývalého prezidenta Václava Havla Ivan M. Havel. Řekl, že jej občas přepadají smutné obavy o vývoj České republiky. "Když vás tady ale vidím, tak jsem optimista. Všechno dobře dopadne," řekl Havel. Rovněž uvedl, že paměť je individuální a kolektivní a obě je nutné se starat. Zpěvačka Bára Poláková vzpomněla právě prezidenta Havla a řekla, že je dobře, že jeho jméno zůstává ve veřejném prostoru.
"Přeji České republice, aby nebyla zemí nenávisti." Přečtěte si přepis projevu prezidenta Zemana.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil kritizoval vyznamenání pro publicistu Jana Schneidera
Čekal bych, že v roce 30. výročí Listopadu 1989 prezident ocení více osobností, které se zasloužily o tehdejší pád komunismu. Vyznamenání pro propagátora Putinových postojů u nás publicistu Jana Schneidera do této skupiny samozřejmě počítat nemohu, ačkoli podepsal Chartu 77.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) October 28, 2019
Prezident Zeman navzdory očekávání nevyznamenal katolického kněze Petra Piťhu, který vstoupil do povědomí veřejnosti svým kontroverzním kázáním o Istanbulské úmluvě. V dubnu přitom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček medaili pro Piťhu potvrdil serveru Seznam Zprávy.
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes novinářům řekl, že s prezidentem má jiný názor na některé oceněné. Dá se předpokládat, že na mysli měl například Kalu, kterého v minulosti opakovaně kritizoval. Mezi oceněnými je i advokát a filantrop Pavel Smutný, který je prezidentem Smíšené izraelsko-české obchodní komory nebo stál za vznikem Ceny Arnošta Lustiga. Média ale v posledních dnech informovala o jeho spolupráci s StB. Smutný kontakt připustil, odmítá ale, že by s tajnou policií skutečně spolupracoval.
Prezident Miloš Zeman dnes udělil nejvyšší počet vyznamenání za své působení ve funkci prezidenta republiky. Ocenil 42 osobností, loni jich bylo o jednu méně. Nejvíce státních vyznamenání udělil v roce 1998 první český prezident Václav Havel, a to téměř 90. Jeho následník Václav Klaus, který dnes od Zemana obdržel nejvyšší vyznamenání Řád bílého lva, pravidelně uděloval lehce nad 20 vyznamenání.
Zeman rozdal 42 státních vyznamenání. Prohlédněte si, kdo všechno byl oceněný.
Za zásluhy v oblasti vědy byl oceněn vědec a chemik Jan Mašát, porodník Antonín Doležal, který v Praze na porodním oddělení U Apolináře odrodil tisíce dětí či bioložka a filozofka Helena Haškovcová, která se zabývá třeba sociální gerontologií. Ze sportovní oblasti Zeman kromě Jágra vybral Junkovou, legendární československou automobilovou závodnici. Ocenil i Milana Pernicu, který se od 40. let věnoval turistickému značení, a hlavního konstruktéra vozu Škoda Favorit Petra Hrdličku.
Madunický, Petruželka i Podstata patří ve svých oborech k uznávaným odborníkům. K prezidentovi má podle pozorovatelů velmi blízko i Vladimír Plašil, zakladatel společnosti Alta, která vyrábí a vyváží obráběcí stroje a těžební zařízení zejména do zemí bývalého Sovětského svazu.
Zeman opět vyznamenal několik lidí, kteří jsou mu blízcí. Medaili například udělil Petru Martanovi, který neúspěšně kandidoval za bývalou Zemanovu Stranu práv občanů do Senátu a se kterým sdílí názor na řešení kůrovcové kalamity. Ocenil také svého ošetřujícího očního lékaře Jaroslava Madunického, stomatologa Josefa Podstatu, člena svého prvního lékařského konzilia, a onkologa Luboše Petruželku, který se loni vyjadřoval k otázce údajného onemocnění Zemana rakovinou.
Podle předsedy ODS Hrad při rozesílání pozvánek rozděloval společnost.
Prý byla slavnost na Hradě pozitivní událostí a prý někdo kdesi rozděluje společnost...myslím, že rozdělování společnosti začíná na Hradě při rozesílání pozvánek.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 28, 2019
Za zásluhy o stát v oblasti výchovy dostala Medaili Za zásluhy I. stupně překladatelka Sü Wej-ču. V oblasti umění byl oceněn zpěvák Josef Zíma.
Medaili Za zásluhy I. stupně dostal podnikatel Vladimír Plašil, motokrosař Libor Podmol nebo fotograf Jan Saudek.
Prezident udělil Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy in memoriam starostovi Vídně Helmutu Zilkovi. Cenu převzala jeho žena.
Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu obdržel in memoriam také generál justiční služby profesor Bohuslav Ečer. Cenu převzala pravnučka generála Naďa Trenčanská.
"Máme příliš mnoho kritiků a málo lidí kolem pracujících. Nechť je Česká republika zemí úspěchu," řekl na konci svého projevu prezident Miloš Zeman. Dodal ještě, že je rád, že může předat vyznamenání prvnímu porevolučnímu ministrovi financí, pozdějšímu předsedovi vlády a dvojnásobnému prezidentovi Václavu Klausovi. "Už ho nedoženu, protože ministrem financí už nikdy nebudu," řekl Zeman.
Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost převzal Emil Boček
Prezident Miloš Zeman propůjčuje in memoriam řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy Janu Antonínu Baťovi. Ocenění převzal Baťův vnuk.
Očekává se, že Miloš Zeman během slavnostního večera ocení okolo čtyřiceti lidí.
Mezi těmi, kteří si dnes odnesou ocenění Řád Bílého lva Zeman zmínil ještě Helmuta Zilka (in memoriam) nebo Antonína Baťu.
Ve Fóru Karlín probíhá koncert k 101. výročí samostatného Česlovenska. Jde o součást kampaně "Nezapomeneme", kterou Paměť národa přípomá 30 let od sametové revoluce. Mezi umělci vystoupí například Hudba Praha, Vladimír Merta nebo Aneta Langerová. Koncert pořádá nezisková organizace Post Bellum.
Miloš Zeman jako prvního z oceněných zmínil generála Emila Bočka. Generál si podle něj zaslouží Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy namísto III. třídy, který nyní má.
Po národní hymně zahájil vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář oficiálně udílení státních vyznamenání a dal slovo prezidentovi Zemanovi. Zeman projev kvůli bolestem nohou pronáší v sedě.
Do Vladislavského sálu přichází prezident Miloš Zeman.
Několik zástupců Univerzity Karlovy v čele s jejím rektorem Tomášem Zimou si dnes večer připomnělo odkaz studenta Jana Opletala, který zemřel po demonstraci proti německé okupaci, jež se uskutečnila 28. října 1939. U pamětní desky v Žitné ulici položili květinu a zapálili svíčky. Deska připomíná i méně známou oběť nacistických represí z roku 1939, dělníka Václava Sedláčka.
Tisíce lidí si dnes v Praze nenechaly ujít možnost nahlédnout do státních budov, které nejsou běžně přístupné. Víc než 2500 lidí zavítalo do Senátu, další tisícovky si prohlédly Poslaneckou sněmovnu a Kramářovu vilu, která slouží jako rezidence českých premiérů. Zájemcům se ve státní svátek připomínající vznik samostatného Československa otevřely také reprezentační prostory Obecního domu, budovy tří ministerstev a některé objekty magistrátu.
Podle facebookového profilu Pražského hradu přichystaly Vladislavský sál na slavnostní ceremoniál předávání státních vyznamenání hradní floristky pod vedením Lucie Veselé a Adély Maierové. Do přípravy se údajně zapojila také dcera prezidenta Kateřina Zemanová, která vytvořila aranžmá ve státních barvách.
"Sloužit vlasti je jako sloužit rodině. Je to stejně nezištné a samozřejmé. Přesto děkuji Vládě ČR za generálskou nominaci. Je to čest a závazek.BIS bude chránit tuto zemi stejně jako dnes povýšení generálové, kterým z celého srdce gratuluji," uvedl na Twitteru šéf Bezpečnostní informační služby.
Ředitel BIS: Sloužit vlasti je jako sloužit rodině. Je to stejně nezištné a samozřejmé. Přesto děkuji Vládě ČR za generálskou nominaci. Je to čest a závazek.BIS bude chránit tuto zemi stejně jako dnes povýšení generálové, kterým z celého srdce gratuluji. pic.twitter.com/uDcDEmoD8g
— BIS (@biscz) October 28, 2019
Zemanovi v dopise pogratuloval také nový japonský císař Naruhito. "Je mi velkým potěšením Vám u příležitosti státního svátku České republiky srdečně poblahopřát a upřímně Vám popřát štěstí a lidu Vaší země prosperitu," napsal.
"Klaus? Nikdy! Vyznamenání pro exprezidenta pohltila kulturní válka," píše ve svém komentáři David Klimeš.
Mezi těmi, které vyznamená prezident Miloš Zeman, je i srbský režisér, herec a hudebník Emir Kusturica. Přečtěte si příběh kronikáře války v Jugoslávii.
Vedení ČSSD si připomnělo svátek položením věnců před Černínským palácem u sochy Edvarda Beneše a poté u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. "Ideály, které vedly k založení svobodného a demokratického Československa, jsme vždy hájili a budeme je hájit dál," řekl předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.
Premiér Andrej Babiš řekl, že je mu líto, že Zeman nejmenoval šéfa BIS Koudelku generálem. Nevidí důvod, proč by vláda příští rok opět Koudelku nenavrhla. Doufá, že Zeman změní názor.
"Československá a česká státnost sice může znít jako klišé, ale není to tak. Před 101 lety se o mnoha staletích podařilo Čechům a Slovákům vytvořit společný stát. Pro nás je to závazek, je třeba neustále dokazovat, že patříme k demokratickým zemím," uvedl rektor brněnské Masarykovy univerzity Martin Bareš.
Podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy je 28. říjen jedním z nejvýznamnějších dní. "Demokracie není samozřejmost, která by spadla z nebe. Je to zodpovědnost každého z nás. Když vidím naše studenty, o mladou generaci nemám strach. Vnímají, co se kolem nich děje, nejsou zatíženi minulostí. O ně jde, budou tady déle než my," dodal Zima.
"Obracím se k Bohu, aby Vás doprovázel na cestě ke společnému dobru a bratrství, aby každý příslušník Vašeho národa poznal očekávané štěstí. Z celého srdce se dovolávám hojnosti Božího požehnání pro Vás i český lid," pogratuloval papež František.
Pád železné opony před 30 lety připomněl ve svém gratulačním dopise také polský prezident Andrzej Duda. "Spojují nás shodné zájmy a výzvy v rámci Evropské unie. Úzce spolupracujeme ve prospěch posílení bezpečnosti celého regionu jako spolehliví partneři a spojenci v rámci NATO," uvedl. Vyjádřil přesvědčení, že česko-polské vztahy mohou sloužit jako vzor dokonalého sousedského a vzájemného respektu. Maďarský prezident János Áder v dopise popřál Zemanovi pevné zdraví.
Steinmeier vyjádřil přání, aby vynikající vztahy zůstaly zachovány i do budoucna. Uvedl také, že se těší na nadcházející setkání se Zemanem. Všechny prezidenty visegrádské čtyřky (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) Steinmeier pozval na 9. listopadu na připomínku 30. výročí pádu berlínské zdi.
"Vztahy mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo se dnes nacházejí na úrovni, která je historicky snad jedinečná. Mezi Čechy a Němci vznikla mnohá osobní přátelství a mezi našimi zeměmi se vytvořila hluboká důvěra," uvedl německý prezident Frank-Walter Steinmeier.
Ke 101. výročí vzniku samostatného Československa zaslala gratulaci také řada hlav států nebo papež František. Například francouzský prezident Emmanuel Macron označil vztah obou zemí za blízký a důvěrný, založený na strategickém partnerství. V kontextu českého předsednictví visegrádské skupiny a evropských i mezinárodních výzev je podle něj významnější než kdy dříve.
"Je to pro mne čest a já si myslím, že je dobře, že tady byla celá politická špička, protože to je samozřejmě důležité výročí a musíme si připomínat lidi, kteří přinesli oběti za naši samostatnost a vznik naší republiky a hlavně v těchto časech, kdy bezpečnost ve světě je velké téma," řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S názorem Kubery nesouhlasil. "Já myslím, že ji (svobodu) máme," uvedl.
"Pro každého je to připomínka samostatnosti. Hlavně, ono je to už takové klišé, my si myslíme, že už svobodu máme, ale my ji ještě nemáme. Stále se na svobodu útočí ze všech stran pod různými bohulibými záminkami. A jestli si někdo myslí, že už to máme vybojované, tak nemáme," řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).
Dvacítka zástupců České konference rektorů položila květiny u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Část rektorů se opět nezúčastní večerního předávání státních vyznamenání - někteří pozvánku od Zemana nedostali, někteří účast sami odmítli.
Zeman navrhl ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi, aby byla příští rok jmenována generálkou Šárka Havránková, která slouží v Interpolu a před pár dny byla zvolena viceprezidentkou této organizace. Stala by se tak teprve druhou českou generálkou.
Slavnostní shromáždění pořádá také Český svaz bojovníků za svobodu. Předseda svazu Jaroslav Vodička řekl, že jsme "svědky nových realit, na které upozorňoval prezident Edvard Beneš, a to znovuzrození sil neonacismu a fašismu v Evropě".
Zeman opět odmítl jmenovat generálem ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku. Návrh vlády Andreje Babiše prezident odmítl už počtvrté, přestože to podle premiéra slíbil. Zeman o řediteli BIS v minulosti prohlásil, že není člověkem na svém místě. Vadí mu, že tajná služba varuje před hrozbami z Ruska a Číny.
Prezident jmenoval sedm nových generálů: ředitele Hasičského záchranného sboru Drahoslava Rybu, šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Radima Dragouna, šéfy krajských ředitelství policie v Jihočeském a Jihomoravském kraji Luďka Procházku a Leoše Tržila, ředitele Agentury personalistiky Vratislava Berana, velitele Kybernetických sil a informačních operací Miroslava Feixe a ředitele Vojenského historického ústavu Aleše Knížka.
Prezident Miloš Zeman za několik okamžiků jmenuje nové v Trůnním sále Pražského hradu nové generály. Mělo by jít o sedm mužů. Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka podle očekávání v sále chybí. Přestože jej vláda již čtyřikrát na povýšení navrhla, prezident ji nevyslyšel. Aktu se zúčastní i premiér Andrej Babiš nebo předseda Senátu Jaroslav Kubera.
Šéf TOP 09 se zároveň se vyjádřil k večernímu udělení státních vyznamenání, kam podle něj prezident Miloš Zeman nezval politiky podle ústavních funkcí, ale podle toho, jestli s ním souhlasí. To označil za ostudné a nepřijatelné. "Připomínám, že od osmi večer se na Hradě slaví Den znárodnění," doplnil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Zhruba stovka lidí oslavila svátek pochodem z Malostranského na Hradčanské náměstí v Praze, kde položili květiny k soše Tomáše Garrigua Masaryka. Akci pořádala TOP 09. "Letos sice není kulaté výročí, ale tenhle významný den je třeba si připomínat neustále. Zakladatelé státu mnohokrát riskovali své životy. Ale nakonec se jim podařilo to, co si na začátku první světové války dokázal jen málokdo představit. Díky hrdosti, pracovitosti a neústupnosti," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
V rámci oslav státního svátku se koná také řada kulturních akcí. Například Národní galerie Praha nabízí vstup do všech expozic zdarma. Ve Veletržním paláci se uskuteční v expozici "1918-1938: První republika" krátké komentované prohlídky. Návštěvníci se mohou od 14:30 účastnit komentované prohlídky grafického kabinetu Emil Filla - Herakles zápasí s býkem. Další akce jsou naplánované v Salmovském paláci a klášteře sv. Anežky České.
Odnesením historickým praporů a odchodem vojáků končí ceremoniál před památníkem na Vítkově. Pietní akt bude pokračovat uvnitř památníku.
Věnce pokládají také zástupci armády, váleční veteráni a zástupci spolků, například starostka České obce sokolské Hana Moučková, která by měla večer dostat státní vyznamenání, nebo kontroverzní předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.
Prezident položil věnec u hrobu Neznámého vojína, za ním následují předsedové Senátu a sněmovny Radek Vondráček a Jaroslav Kubera, premiér Andrej Babiš, ministr vnitra Lubomír Metnar a další ústavní činitelé.
Po slavnostním nástupu vojáků a přinesení historických armádních praporů přichází prezident Miloš Zeman. Vojenská hudba zahrála také státní hymnu. Nad památníkem prolétly armádní vrtulníky, které na obloze vytvořily trikoloru, a za nimi stíhací letouny Gripen.
Na pražském Vítkově začíná tradiční pietní akt u příležitosti oslav 101. výročí vzniku samostatného československého státu.
Při příležitosti státního svátku si lidé mohou prohlédnout místa, která nejsou běžně přístupná. V Praze se otevřela například Kramářova vila, která slouží jako rezidence českých premiérů, dále sídla Poslanecké sněmovny a Senátu, řady ministerstev či rezidence primátora. Prohlédnout si mohou i reprezentační prostory pražského Obecního domu, kde byla 28. října 1918 vyhlášena samostatnost Československa.
Slovenská prezidentka řekla, že stojí za úvahu, zda by si i Slovensko nemělo připomínat vznik Československa státním svátkem. "Nebýt tohoto data, patrně bychom dnes ani netvořili samostatný státní útvar. Je to jeden z nejvýznamnějších dnů, které je potřeba si pamatovat," uvedla Čaputová. Slovenský parlament v minulosti hlasováním opakovaně odmítl zařadit 28. říjen mezi svátky.
"Dnešek je významný i proto, že položil základy i naší vlastní státnosti. Je celkem unikátní v historii, že dva blízké národy se rozhodly vytvořit demokratický celek, který měl být pilířem budoucí Evropy," řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která dopoledne položila věnce k památníku československé státnosti a následně také k soše spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.
K výročí vzniku Československa pogratuloval v dopise prezidentovi Miloši Zemanovi americký prezident Donald Trump. Připomněl i letošní 30. výročí sametové revoluce, která pomohla vymanit se ze sovětského vlivu a komunistického útisku.
Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže u příležitosti 101. výročí vzniku samostatného československého státu. Během dne se budou konat tradiční pietní akce v Praze na Vítkově, na Pražském hradě nebo u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. V poledne prezident jmenuje nové generály, večer pak předá státní vyznamenání.