Zeman udělil 42 státních vyznamenání. Prohlédněte si, kdo všechno byl oceněn

Prezident Miloš Zeman letos udělil rekordní počet státních vyznamenání, celkem 42. Mezi oceněnými byl hokejista Jaromír Jágr, podnikatel Jan Antonín Baťa nebo exprezident Václav Klaus. Podívejte se v přehledné grafice, kdo letos ocenění získal.
Tomáš Baťa si za svého pokračovatele nevybral syna Tomáše (tomu bylo v době smrti svého otce 18 let), ale prozíravě vsadil na svého nevlastního bratra.
Tomáš Baťa si za svého pokračovatele nevybral syna Tomáše (tomu bylo v době smrti svého otce 18 let), ale prozíravě vsadil na svého nevlastního bratra. | Foto: Aktuálně.cz

Jan Antonín Baťa

Státní vyznamenání in memoriam letos dostal například podnikatel Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Jeho pověsti v minulosti uškodil výrok soudu, který jej po druhé světové válce označil v jeho nepřítomnosti za zrádce a kolaboranta. Očištění se Baťa dočkal až v roce 2007. Z archivů vyplynulo, že jeho podniky financovaly československou vládu v Londýně a posílaly příspěvky na protinacistické aktivity.

  • Ocenění: Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy (za zvláště vynikající zásluhy o stát)

 

Právě se děje

Další zprávy