Omikron udeřil v Česku. Otázky a odpovědi k dosud nejnakažlivější variantě viru

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
Aktualizováno 23. 1. 2022 14:10
Testovací laboratoře v Česku hlásí prudký nárůst nakažených koronavirem. V týdnu rekordně přibýval počet případů. Čísla atakovala třiceti tisícovou hranici. Pozitivních přibývá kvůli omikronu, dosud nejinfekčnější variantě viru. Od pondělí proto platí nová pravidla pro testování či pobyt v karanténě. Aktuálně.cz přináší souhrn toho, co je o nové variantě známo a jaká opatření začala platit.

Co se stane, až současná vlna odezní?

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že počty nakažených omikronem nejprve několik týdnů prudce rostou a pak rychle padají. Státy, kde počty nakažených klesají či kulminují, se proto zabývají otázkou, co bude po odeznění této vlny. Například Španělsko zvažuje, že začne brát covid jako běžnou chřipku a přestane počítat případy nakažených. 

Česko o tom zatím neuvažuje, omikronová vlna zde teprve nastupuje. Někteří experti přesto odhadují, že po odeznění této vlny by se situace mohla začít vracet k normálu a covid by se i tady mohl začít brát jako chřipka.

Předseda Národního institutu pro zvládání pandemie Roman Chlíbek dokonce omikron označil za "přechodový můstek mezi pandemií a běžnou nemocností". Podobně se v anketě Aktuálně.cz vyjádřili i jiní odborníci.

"Očekávaná omikronová vlna nám velmi pravděpodobně zanechá úplně jinou krajinu, co se rozložení imunity v populaci týká. Pak už covid ukotvit jako respirační onemocnění s občasným epidemických průběhem po vzoru chřipky podle mě smysl má," říká matematický biolog Luděk Berec z Biologického centra Akademie věd ČR, který je členem Národního institutu pro zvládání pandemie.

Podle imunologa Václava Hořejšího bude namístě brát covid jako chřipku, až pomine omikronová vlna a třetí dávku očkování dostane většina alespoň rizikové části populace. "Problém může nastat, pokud třetí dávka bude mít jen relativně krátkodobý ochranný efekt - třeba jen tři až čtyři měsíce. Za několik měsíců už by ale měly být k dispozici lepší vakcíny druhé generace a také účinná antivirotika, jako je například paxlovid," říká Hořejší. 

 

Právě se děje

Další zprávy