Omikron udeřil v Česku. Otázky a odpovědi k dosud nejnakažlivější variantě viru

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
Aktualizováno 23. 1. 2022 14:10
Testovací laboratoře v Česku hlásí prudký nárůst nakažených koronavirem. V týdnu rekordně přibýval počet případů. Čísla atakovala třiceti tisícovou hranici. Pozitivních přibývá kvůli omikronu, dosud nejinfekčnější variantě viru. Od pondělí proto platí nová pravidla pro testování či pobyt v karanténě. Aktuálně.cz přináší souhrn toho, co je o nové variantě známo a jaká opatření začala platit.

Jaké jsou příznaky omikronu?

Zatímco u předchozích variant onemocnění covidem lidé často přicházeli o chuť a čich, při nakažení omikronem se příznaky podobají spíše běžnému nachlazení nebo chřipce. Nemocní mají kašel, pociťují únavu a vyčerpání, mají ucpaný nos. Ke ztrátě chuti a čichu nedochází tak často. Proto je těžší bez testu odhalit, zda má nakažený skutečně covid. 

Nákazu omikronem může nejlépe potvrdit analýza PCR testu v laboratoři. Ten je potřeba i kvůli nasazení správné léčby, jelikož na omikron neúčinkují dosud používané monoklonální protilátky.

"Lékař může v tomto případě předepsat antivirotikum molnupiravir, který se podává v tabletkách a pacient jej může užívat doma. Nově také pacientům můžeme podat remdesivir v infuzích, na které musí pacient přijít tři dny po sobě do nemocnice, což není úplně pohodlné," popsal ČTK primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý. 

Omikron nenapadá plíce tolik jako předchozí varianty viru, ale více zasahuje krk. Proto nemá tak vážný průběh jako předchozí varianty. Důležitou prevencí vůči vážnému průběhu je očkování.

 

Právě se děje

Další zprávy