Brno - Ombudsman Pavel Varvařovský se staví proti tomu, aby zákonodárci rozšířili jeho působnost o monitorování práv lidí se zdravotním postižením.
Navrhuje to ministerstvo práce a sociálních věcí. K monitoringu se ČR nedávno zavázala podpisem Úmluvy OSN o právech zdravotně postižených. Varvařovský upozorňuje na to, že jím řízený úřad není po právní stránce koncipován tak, aby působil i v této oblasti.
Když se ČR zavázala, že bude nově dohlížet na to, jak jsou chráněna práva zdravotně postižených, začalo ministerstvo práce a sociálních věcí zvažovat, jak tento monitoring zajistit. Ve svém písemném materiálu k věci navrhlo pověřit tím ombudsmana.
Varvařovský se proti tomu nyní ohradil. Upozornil písemně ministerstvo, že kancelář veřejného ochránce práv není "sběrnou institucí" pro nejrůznější agendy, ke kterým se Česká republika smluvně zavázala.
Ombudsman také uvedl, že již jeho předchůdce Otakar Motejl se opakovaně ohrazoval vůči této praxi a kritizoval snahu začlenit agendu lidských práv, a to včetně oblasti diskriminace, do v Česku zcela odlišně koncipované instituce veřejného ochránce práv.
Ombudsman má chránit před byrokracií
Varvařovský zdůraznil, že nejprve musí být jasně vymezeno postavení a působnost instituce, která bude dodržování práv postižených v ČR sledovat. V tuto chvíli přitom není jasné ani to, o kolik zdravotně postižených lidí by mělo celkem jít.
Posláním ombudsmana je chránit veřejnost před byrokratickým přístupem státních institucí, nikoli být ochráncem lidských práv, uvedl Varvařovský. Připomněl, že v některých zemích Evropy je běžné, že paralelně s kanceláří ombudsmana existuje nezávislá instituce na ochranu lidských práv. Ta se pak může lidskými právy zabývat komplexně, včetně provádění monitoringu práv lidí se zdravotním postižením podle Úmluvy OSN, upozornil Varvařovský.