Část nové dálnice je nehořlavá. Kvůli letišti Ruzyň

Pavel Baroch
26. 12. 2008 18:06
Přes komunikaci je naplánovaná nová ranvej letiště
Nová dálnice je připravena na novou ranvej
Nová dálnice je připravena na novou ranvej | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Úřady sice ještě nepovolily stavbu nové ranveje v Ruzyni, nová část rychlostní silnice z Prahy na Karlovy Vary s přistávací dráhou pro letadla už počítá.

Kousek za Prahou jsou na krajích autostrády, která se motoristům otevřela v sobotu, základy pro most, přes nějž povede konec plánované ranveje. Kvůli bezpečnosti letového provozu je navíc asi tři sta metrů rychlostní silnice vyrobena z nehořlavého betonu namísto tradičního asfaltu.

V místě, kde je rychlostní silnice připravena na přemostění, omezují dopravní značky rychlost na 80 kilometrů v hodině.

Tuto část nové autostrády neplatilo státní Ředitelství silnic a dálnic, ale jiná státní organizace - Letiště Praha. "Stálo to 200 milionů korun," řekla Aktuálně.cz mluvčí ruzyňského letiště Eva Krejčí.

Dodala, že speciální úprava rychlostní silnice R6 byla nutná, aby stavba nové ranveje nezasáhla do provozu na dálnici. "Jinak by se musel provoz zastavit," vysvětlila Krejčí.

Soud stavbu odložil

Kdy se se stavbou nové přistávací a vzletové dráhy v Ruzyni začne, však v tuto chvíli není vůbec jasné.

Nejvyšší správní soud totiž na konci října zrušil změny územního plánu, které s ranvejí na severozápadním okraji Prahy počítaly. Soud konstatoval, že pražští zastupitelé při schvalování plánu porušili zákon. Ze stejných důvodů přitom soud zrušil územní plán už před dvěma roky.

"Tehdy vytýkané nedostatky nebyly ani v nové změně územního plánu odstraněny," konstatovala soudkyně Daniela Zemanová.

Deset mostů na deseti kilometrech

Na právě otevíraném úseku rychlostní komunikace z Prahy do Pavlova dlouhém 10,4 kilometrů je celkem deset mostů o celkové délce 740 metrů.

Dálnice vyšla na 3,2 miliardy korun, což je podle dopravního experta Petra Moose z Vysokého učení technického dobrá cena.

"Efektivita je v tomto případě velmi prokazatelná. Jeden kilometr vyšel na 300 milionů," řekl Moos krátce před tím, než spolu s dalšími hosty přestřihl v pátek pásku na nové dálnici. Podle Moose může v efektivnosti vynaložených prostředků sloužit tento úsek rychlostní silnice jako vzor pro další stavby. 

Celá R6 z Prahy do Karlových Varů a Chebu by měla být dokončena v roce 2015 a vyjde ještě na desítky miliard korun. Ředitel státního Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík slíbil, že se pokusí autostrádu dokončit dříve.

"R6 je mimořádně důležitou komunikací," řekl Brunclík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy