Letiště obnovuje noční lety nad Prahou. Kvůli krizi

Pavel Baroch
3. 9. 2009 17:25
Desítkám tisíc lidí v noci poletí nad hlavami letadla
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Desetitisíce lidí na západním okraji Prahy a na Kladensku budou muset na deset dní strpět obnovené noční lety z ruzyňského letiště.

Letiště Praha se dohodlo s radnicí šestého pražského obvodu a dalšími starosty v regionu, že od 7. do 17. září, kdy musí hlavní ranvej projít pravidelnou údržbou, bude vedlejší dráha v provozu i v době od půlnoci do pěti ráno.

Před dvěma lety se přitom Ruzyně zavázala starostům ve svém okolí, že přes hustě osídlené části Prahy, Kladno a další vesnice letadla v noci létat nebudou. V této oblasti žije asi 120 tisíc lidí.

Letiště tuto změnu zdůvodňuje hospodářskou krizí, která výrazně dopadá i na letecké společnosti.

Foto: Aktuálně.cz

Lidé by nemohli na dovolenou

"Zrušením dalších letů bychom dopravce v této nelehké době připravili o další cestující, zejména pak o ty, kteří se chystají charterovými linkami na dovolenou," řekl generální ředitel ruzyňského letiště Miroslav Dvořák.

S mimořádnými lety nad Prahou souhlasí i primátor Pavel Bém.

"Rušení dalších letů by znamenalo další fatální ekonomickou ztrátu v dnešní krizi a mělo by to i negativní dopad na úroveň zaměstnanosti v celé Praze," tvrdí Bém.

Ruzyně dává práci tisícům občanům

V areálu letiště pracuje více než 17,5 tisíce lidí především z Prahy a středních Čech. "Letiště je v Praze 6 druhým největším zaměstnavatelem. Radši budu řešit konkrétní stížnosti občanů, které bude během deseti dnů obtěžovat hluk letadla, nežli zhoršené sociální podmínky tisíců občanů kvůli nezaměstnanosti," řekl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Před dvěma lety, v srpnu 2007 ovšem Chalupa tvrdil něco zcela opačného:

"Není dále možné tolerovat stav, kdy víc jak sto dvacet tisíc obyvatel Prahy 6, Prahy 17 - Řep, ale i Kladna a dalších přilehlých měst a obcí se v noci nemá šanci vyspat, protože letadla vzlétají a přistávají lidem nad hlavou."

Foto: Ondřej Besperát

Z třiceti letů zůstalo dvanáct

Podle primátora Kladna Dana Jiránka původně chtělo ruzyňské letiště prosadit třicet letů od půlnoci do pěti ráno.

"To pro nás bylo neakceptovatelné," řekl Jiránek, podle něhož starostové požadovali, aby se co nejvíc letů posunulo po dohodě s aerolinkami mimo noční dobu. "Výsledkem je pouze dvanáct letů,"dodal Jiránek.

Letiště slíbilo, že se pokusí pravidelnou údržbu přistávací a vzletové dráhy, která je v provozu od roku 1963, co nejvíce urychlit.

"Vzhledem ke stáří hlavní ranveje jsou každoroční opravy stále náročnější a rozsáhlejší. I proto jsme nyní nuceni k jejímu úplnému zavření pro denní i noční provoz," vysvětlil Jiří Pos z ruzyňského letiště.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy