Okamura navštívil ve vězení vraha Pechance

ČTK ČTK
24. 1. 2014 17:49
Okamura tvrdí, že byl Pechancův proces zmanipulovaný.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poslanec a předseda Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura a místopředseda hnutí Jaroslav Novák navštívili v pardubické věznici Vlastimila Pechance, který si tam odpykává trest za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona.

Oba představitelé hnutí se snaží o obnovení Pechancova procesu, který byl podle nich zmanipulovaný. Novák řekl, že jedním z důvodů návštěvy Pechance bylo osobně se s ním seznámit a zjistit další podrobnosti jeho případu.

"V kauze Vlastimila Pechance bylo hrubě porušeno jeho právo na spravedlivý soudní proces," uvedl v tiskové zprávě mluvčí Úsvitu Jan Zilvar. Doplnil, že Okamura a Novák v minulosti podali několik stížností ministrům spravedlnosti pro porušení zákona v Pechancově případu.

Nyní chtějí nové ministryni spravedlnosti předat stížnost pro porušení v jeho prospěch. Stížnost má vypracovat advokátka Klára Samková, která povede kandidátku Úsvitu do voleb d Evropského parlamentu.

Podle senátora Jiřího Dienstbiera je Okamurův krok politickou taktikou, kterou chce část "extrémní" společnosti stáhnout na svoji stranu.

"V té kauze jde o vraždu, kdy pan Pechanec byl odsouzen za rasově motivovaný trestný čin, proběhlo tam jak řádné soudí řízení na prvním stupni, tak i odvolací řízení, kde byl trest dokonce zpřísněn. Pan Pechanec už měl bohatou trestnou před tím, včetně pobodání jiné osoby už ve věku 17 let. Takže jak jinak si to vysvětlit, než že pan Okamura tady hraje na nízké pudy určité části české společnosti," řekl České televizi Dienstbier.

Dienstbier: Do politiky proniká extremismus

Souhlasí s tím, že do české politiky pronikají extrémní postoje. "Pan Okamura je toho naprosto dokonalým příkladem, protože se těchto nálad snaží zneužít. Dělat se proti tomu dá ledacos, musí to být promyšlená strategie a žádná populistická plácnutí do vody, ale doopravdy dlouhodobý systémový přístup, který bude odstraňovat ty sociální předpoklady," míní zřejmě budoucí ministr pro lidská práva Dienstbier.

Novák uvedl, že Pechance o úmyslu podat stížnost informovali. "Vlasta by v tuto chvíli ale nejraději počkal, až se projedná jeho žádost o propuštění na podmínku. Má přes polovinu trestu odsezeno a někdy v březnu by mohl žádat," doplnil k tomu místopředseda hnutí.

Novák: Byla to jen hospodská rvačka

Pechance soud poslal do vězení v roce 2003 a vyměřil mu trest 17 let. Podle pravomocného rozsudku Pechanec bodl na diskotéce v červenci 2001 Absolona dvakrát do břicha. Muž v nemocnici na následky zranění zemřel. Absolonova družka o rok později podlehla rakovině. Měli dvě malé děti. Pechanec u soudu označil proces za vykonstruovaný a důkazy za smyšlené.

Podle Nováka ale nešlo o vraždu. "Nikdo to nebral jako vraždu, ale jako standardní hospodskou rvačku, že v té rvačce padla nějaká rána a někdo byl bodnutý, ale ne úmyslně," řekl Novák.

Romskou tématiku Okamura zařadil i do své loňské předvolební kampaně do Sněmovny. Ještě dřív například uvedl, že by Romové měli usilovat o vlastní stát a ČR by jejich vystěhovalectví do něj měla podpořit.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy