Do Prahy se sjedou odpůrci migrace z celé Evropy. Dorazí Le Penová a zřejmě i kritik islámu Wilders

Jakub Zelenka Ondřej Houska Jakub Zelenka, Ondřej Houska
15. 11. 2017 5:30
Do Prahy přijedou "hvězdy" protiimigrantské politiky. Na sjezdu své evropské frakce Evropa národů a svobody (ENF) vystoupí Marine Le Penová. Objevit by se osobně měl i kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders. Spolu s nimi na pódiu vystoupí i Tomio Okamura.
Marine Le Penová a Geert Wilders.
Marine Le Penová a Geert Wilders. | Foto: Reuters

Praha - Do Prahy se v prosinci sjede protiimigrantská politická elita. Z frakce Evropa národů a svobody (ENF), jejímž členem je i Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD), dorazí neúspěšná francouzská kandidátka na prezidenta Marine Le Penová a měl by se objevit i kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders. Spolu s nimi má vystoupit na konferenci také Okamura.

Účast Marine Le Penové v Praze potvrdilo Aktuálně.cz vedení frakce ENF. "Potvrzujeme vám, že přijede, i když to veřejně oznámí až začátkem prosince," napsala kancelář Nicolase Baye, který je jedním z předsedů ENF. 

Le Penová frakci ENF v Evropském parlamentu zakládala. Křesla v Evropském parlamentu se ale vzdala poté, co byla letos zvolena poslankyní doma ve Francii.

Tomio Okamura a zástupci jeho hnutí už několikrát na setkání frakce byli. Podrobnosti prosincového setkání však prozrazovat nechtěli. "Zatím se k tomu nebudeme vyjadřovat. Vydáme tiskovou zprávu. Kdy to bude, rozhodne vedení SPD," řekl Aktuálně.cz místopředseda strany Radim Fiala.

Jiní členové strany byli ale sdílnější. "Mám informaci, že paní Le Penová i pan Wilders tam budou," potvrdila akci poslankyně SPD Jana Levová. Podle interních informací z SPD se má akce konat v polovině prosince. Vedení frakce ENF datum nevyvrátilo.

Na sjezdy frakcí zastoupených v Evropském parlamentu obvykle jezdí lídři jednotlivých členských stran. Do Prahy by tak kromě Marine Le Penové měl jako v jiných případech dorazit právě i Geert Wilders, který je šéfem nizozemské Strany pro svobodu. "Pan Wilders je připraven přijet," řekl Aktuálně.cz Marcel de Graaff, jeden z předsedů frakce ENF. 

Účastníkem by měl být i Hans-Christian Strache, předseda Svobodné strany Rakouska. Do frakce patří i italská Liga severu nebo belgický Vlámský zájem. Jde o strany, které odborníci označují za populistické nebo krajně pravicové.

Pro některé to nebude první návštěva Prahy, jiní zas měli do Česka v minulosti zamířit, kvůli kontroverzi ale nedorazili. To je i případ Wilderse. Ten do Česka měl přijet a vystoupit v Senátu už v roce 2009, kde chtěl mimo jiné propagovat i svůj film Fitna (v překladu Rozklad), kde nazývá Korán fašistickou knihou a přirovnává ho k Hitlerově Mein Kampfu. I kvůli němu je neustále pod ochranou, neboť mu mnoho radikálů vyhrožuje smrtí.

Tehdy ho pozval senátor Jiří Oberfalzer (ODS). Přednáška ale byla zrušena kvůli kritice veřejnosti a ostatních politiků včetně Oberfalzerových straníků. "Názory a proklamace Geerta Wilderse jsou v zásadním rozporu s politikou ODS, která je postavena na vzájemné toleranci a respektování osob různého vyznání a národnosti," napsala tehdy v prohlášení Oberfalzerova ODS.

Euroskeptická frakce

Frakce Evropa národů a svobody byla založena v roce 2015 a jako první jí předsedala Marine Le Penová. Ta ale svůj europoslanecký mandát později opustila. Uskupení spojuje nacionalistické strany s euroskeptickým smýšlením a protiimigračním programem. V současné době má v Evropském parlamentu 38 poslanců, nejvíce je jich z Francie.

Členem frakce je například i Alternativa pro Německo, která letos u západních sousedů zaznamenala výrazný volební úspěch. Otázkou ale je, kdo z této strany by mohl dorazit. Místopředsedou frakce Evropa národů a svobody je Marcus Pretzell, donedávna jeden z lídrů Alternativy pro Německo, který ale AfD minulý měsíc opustil.

Totéž udělala i šéfka Alternativy a Pretzellova manželka Frauke Petryová. Stranu teď vede Jörg Meuthen, jejími faktickými lídry ale jsou Alexander Gauland a Alice Weidelová.

Holanďanů se velmi dotkla slova tureckého prezidenta o nacistech a Srebrenici, to byl možná důvod vysoké volební účasti, říká Čech Ton Máčel. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 46 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy