Bárta i Hrdlička. Za kulisami SPD se pohybují stejní lidé, kteří už uspěli s "véčkaři" a Úsvitem

Jiří Pšenička
12. 11. 2017 19:30
Tomáš Hrdlička, Vít Bárta, Roman Janoušek a třeba také podnikatel Antonín Charouz. Okolo Okamurova hnutí Svoboda a přímá demokracie se pohybují tatáž jména jako kdysi u strany Věcí veřejné a později u hnutí Úsvit.

Praha - Okolo hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury se pohybují lidé, kteří jsou už několik let řazeni mezi zákulisní hráče pražské politiky. Někteří z nich před lety pomohli na politické výsluní straně Věci veřejné (VV) a posléze se angažovali při startu Úsvitu přímé demokracie. Podrobnosti shrnuje následující grafika.

Za "loutku kmotrů a nebezpečného populistu" označil Okamuru před volbami šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ničím konkrétním to ale nedoložil. Okamura jeho slova rozhořčeně odmítl. "Kde je ten kmotr? Lžete jako vždycky!" reagoval šéf SPD na výpady kolegy z ANO v České televizi.

Řada indicií nicméně naznačuje, že za SPD stojí vlivní zákulisní hráči.

Tři lekce z marketingu: S Johnem i Okamurou

Nejdříve trocha historie. Věci veřejné, původně malý politický subjekt z Prahy 1, uspěly ve sněmovních volbách v roce 2010 pod heslem boje proti politickým dinosaurům. K úspěšnému projektu se ale s odstupem času výslovně přihlásily dvě šedé eminence pražské politiky - někdejší velmi vlivný člen ODS z Prahy 10 Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek, blízký přítel bývalého primátora za ODS Pavla Béma, který sám sebe označil za politického podnikatele.

Hrdlička a Janoušek se spojili se spolumajitelem bezpečnostní agentury ABL Vítem Bártou a voličům předestřeli jako lídra "véčkařů" Radka Johna, bývalého populárního moderátora investigativního televizního pořadu Na vlastni oči.

"To byl celou dobu můj kůň," prohlásil Janoušek na adresu Johna pro deník MF Dnes v prosinci 2012. Hrdlička zase v roce 2015 pro Český rozhlas uvedl, že vznik Věcí veřejných domlouval s Vítem Bártou už na jejich první schůzce v roce 2006. Do strany prý například přivedl zastupitele Prahy 10 a následně ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského.

I Vít Bárta původně řídil VV jen z pozadí a členové partaje o něm konspirativně hovořili jako o Filipovi. Posléze Bárta pod veřejným tlakem ze stínu vystoupil a dokonce po volbách zaujal místo ministra dopravy v Nečasově vládě. Janoušek s Hrdličkou v zákulisí setrvali. Ten první ale jen do 23. března 2012. V ten den totiž ujel v Praze od autonehody a těžce zraněné ženy, za což si vysloužil trestní stíhání a musel do vězení.

"Bárta se svého času snažil o emancipaci, od Hrdličky s Janouškem se minimálně na čas odstřihl, ale myslím, že později spolu zase našli společnou řeč," vzpomíná jeden z bývalých vlivných činovníků Věcí veřejných.

"Véčkaři" se po čase v ostrých hádkách rozpadli. Místo nich se na scénu rychle prodral nový politický subjekt, hnutí Úsvit. Vznikl přesně v době pádu Nečasova kabinetu a okamžitě zazářil. Uspěl ve sněmovních volbách v roce 2013, když vyhmátl jako voličsky přitažlivé téma přímou demokracii. A opět byl u toho Vít Bárta, dokonce za Úsvit kandidoval v Plzni. V čele ale stanul výřečný Tomio Okamura. Ovšem v roce 2015 se opakovala situace z VV a opět přišel rozkol mezi narychlo nabranými členy.

Okamura se dostal s Bártou do ostrého konfliktu kvůli partajním financím a byl vyloučen z poslaneckého klubu. Šéf Úsvitu poté sám hnutí opustil a následně s kolegou Radim Fialou, jenž zase odešel z ODS, založil hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). To tentokrát chytře využilo protiimigračních nálad ve společnosti v čase uprchlické krize a opět ve volbách uspělo.

Zdálo se ale, že vazby na pražské "kmotry", jak zákulisní hráče nazýval expremiér Mirek Topolánek, byly definitivně zpřetrhány, ale jména Bárta, Hrdlička a Janoušek jsou skloňována i v souvislosti s SPD. Každé v jiné míře.

I když Okamura tvrdí, že například Tomáše Hrdličku v životě neviděl.

Projděte si celou grafiku zde >>

Foto: ŠJů, Wikimedia Commons

Sídlo volebního štábu

Volební štáb SPD se při nedávných sněmovních volbách usadil v karlínském hotelu Čechie. Český rozhlas minulý rok přinesl informaci, že do koupi tohoto hotelu investoval Roman Janoušek (stejně jako do paláce Fénix na Václavském náměstí). Faktem je, že v orgánech hotelu dnes zasedají lidé blízcí Janouškovi i jeho nynějšímu obchodnímu partnerovi Tomáši Pitrovi. Pitr pro Lidové noviny ale prohlásil, že jde o "úplnou náhodu". Vše prý s SPD domlouval management hotelu bez vědomí vlastníků.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy