Piráti chtějí, aby všechny výbory připadly opozici. Vymýšlíte nesmysly a skutek utekl, reaguje Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2017 20:50
Piráti dál podporují kandidaturu Radka Vondráčka z hnutí ANO do čela Sněmovny, na víkendovém zasedání svého poslaneckého klubu ale přišli s dalšími návrhy k diskusi.
Prezident na nás netlačil. Padaly otázky na sestavení vlády a probírali jsme také přímou volbu starostů a hejtmanů, říká Ivan Bartoš, předseda Pirátů. | Video: DVTV

Praha - Piráti na víkendovém zasedání poslaneckého klubu rozhodli, že budou dál podporovat kandidaturu místopředsedy hnutí ANO Radka Vondráčka do čela Sněmovny. Klub také navrhl, aby kvůli plánu na vznik menšinové vlády ANO vedli všechny výbory zástupci ostatních stran v poměrném zastoupení podle výsledků voleb. Opozice by tak mohla kontrolovat ministerstva.

Podle předsedy ANO Andreje Babiše Piráti vymýšlejí nesmysly místo toho, aby se podíleli na fungování vlády. Podle ODS postoj pirátů jen nahrává "mocenskému paktu" Babiše a prezidenta Miloše Zemana.

Vedení výborů podle Babiše ANO nabízí mnohem otevřeněji, než tomu bylo po minulých volbách.

"Mohli si vzít celý IT systém veřejné správy a dát ho do pořádku. ANO vyhrálo volby výrazně, přesto nabízíme výbory ostatním stranám mnohem otevřeněji, než se to dělo po volbách v minulých letech," uvedl Babiš ve vyjádření pro ČTK. Piráti podle něj jenom politikaří. "Neustále něco navrhují, něco povídají do médií, ale skutek utekl," uvedl a dodal, že příští týden jim vyjednavači ANO "vysvětlí zákon o jednacím řádu Sněmovny".

Podle svého předsedy Ivana Bartoše piráti chtějí realizovat svůj program a být "hlídacími psy". "Kde je možná kontrola v tuto chvíli formované vlády bez kontroly a důvěry, musí logicky opozice poptávat veškeré možnosti, které jsou k dispozici," konstatoval Bartoš.

Usnesení pirátů dále potvrzuje, že piráti se drží své povolební strategie, a tedy nepodpoří menšinovou vládu ANO a budou působit jako konstruktivní opozice.

I když během uplynulého týdne piráti zvažovali, že by mohli stáhnout podporu Vondráčka, protože už ANO zřejmě pro jeho zvolení disponuje hlasy komunistů a SPD, rozhodnutí, že vedení Sněmovny má být obsazeno podle výsledků voleb s cílem co nejrychlejšího zprůchodnění Sněmovny, nezměnili. Předsedu ODS Petra Fialu, který je Vondráčkův protikandidát, piráti podpoří do funkce místopředsedy.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura míní, že piráti tím jen nahrávají "samovládě Andreje Babiše a Miloše Zemana" a dávají oběma politikům zadarmo i třetí pokus při sestavení vlády, který má v rukou předseda Sněmovny. "Několik málo týdnů po volbách Piráti sedli na lep duu Babiš-Zeman a bohužel se stali jejich užitečnými idioty," uvedl večer Stanjura. Pokud se Piráti rozhodli podpořit Vondráčka do čela dolní komory, Babiš díky tomu bude moci manipulovat nejen Poslaneckou sněmovnou, ale i celou českou politikou, míní Stanjura.

O rozdělení výborů mezi jednotlivé strany ANO se zástupci ostatních stran průběžně jedná. Podle dosavadních jednání by mělo ANO získat zdravotnický výbor, který by mohl stejně jako v minulém období vést Rostislav Vyzula. Je ale možné, že hnutí na tuto pozici nominuje i svého dalšího zdravotnického experta Adama Vojtěcha. ANO usiluje i o zemědělský výbor, kde by mohl v předsednické funkci pokračovat Jaroslav Faltýnek. Chce mít předsedu i v sociálním výboru, který by teoreticky mohla vést jeho někdejší místopředsedkyně Radka Maxová, a ve volebním výboru.

Hnutí ANO patrně připadne místo v čele petičního výboru, nikdo jiný je údajně nechce. O vedení výboru pro veřejnou správu projevili zájem piráti i ANO. Hnutí ho považuje za svou prioritu, navrhlo ale vyčlenění problematiky e-governmentu do samostatného výboru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy