"Brigádní generál Pavel Kříž slouží od 1. srpna na zahraničním pracovišti, konkrétně v kanceláři právních poradců na Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě v Belgii. Zde působí na pozici Senior Legal Advisor," potvrdil zjištění Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Drobným paradoxem je, že Křížovo nové angažmá schvaloval i ministr obrany Metnar, který generála jeho předchozí funkce zbavil.
Vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě je jedním ze tří hlavních vojenských orgánů NATO (součástí řídicí struktury Severoatlantické aliance jsou i civilní složky). Z pohledu působení NATO přímo v poli jde o orgán klíčový, velitelství je odpovědné za řízení všech aliančních vojenských operací. "Kdyby se uskutečnila operace kolektivní obrany, bude jí velet právě tento orgán," vysvětlil Aktuálně.cz český velvyslanec při NATO Jakub Landovský (ČSSD).
Generál Kříž se od svého odvolání z čela Vojenské policie nacházel v takzvané dispozici. Podle informací Aktuálně.cz byl při ruce státnímu tajemníkovi ministerstva obrany Petru Vančurovi, pomáhal mu s administrativou právní povahy. Kříž absolvoval práva, má za sebou i postgraduální studium a roky působil v německé advokacii. Jeho dispozice skončila výrazným postupem vzhůru, když vojenské velitelství NATO začalo hledat právní poradce.
Jedním ze tří seniorních poradců
"Severoatlantická aliance oslovila koaliční partnery s nabídkou možnosti obsazení několika právních pozic na Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE)," sdělila Aktuálně.cz Vlastimila Cyprisová z oddělení komunikace Generálního štábu Armády České republiky. Generál byl za českou stranu jediným nominovaným, mezi dalšími kandidáty ostatních aliančních zemí sáhlo velitelství právě po něm.
Vzhledem k jeho vzdělání byla nominace Kříže generálním štábem přirozená. Mluvčí Cyprisová připomíná jeho erudici, upozornila i na jeho praxi. "Je odborníkem v oblasti právní služby, má dlouholeté zkušenosti, splňuje kvalifikační požadavky a předpoklady. Vzhledem k hodnosti a splnění všech požadavků byl Severoatlantickou aliancí vybrán jako nejvhodnější kandidát na danou pozici," vysvětlila.
Křížova mise v právní kanceláři vojenského velitelství NATO potrvá tři roky. Právní kancelář (Office of the Legal Advisor) je součástí vojenského velitelství, sídlo má v belgickém městečku Casteau, od jeho vzniku roku 1951. Hlavními představiteli jsou tři seniorní právní poradci, mezi které se nyní zařadil generál Kříž. Jejich úkolem je poskytovat právní a legislativní servis špičkám velitelství včetně jeho prvního muže, amerického generála Toda Wolterse.
U Vojenské policie sloužil třináct let
Na Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě už od srpna 2017 působí jiný český generál, Petr Mikulenka, který je prostředníkem mezi velitelstvím a tuzemskými obrannými silami. Vojenským představitelem České republiky při NATO je pak generál František Maleninský, ten zastupuje českou stranu ve Vojenském výboru NATO, jenž určuje obrannou strategii celé aliance.
Před novým angažmá v alianci sloužil Pavel Kříž u Vojenské policie 13 let, útvaru velel od června 2015, kdy byl ministrem obrany Martin Stropnický. Křížův nástup provázela i kritika, jelikož byl v rozporu s armádním kariérním řádem, který měl krátce poté vstoupit v platnost. Podle něj měl útvaru velet generál, zatímco Kříž byl tehdy "jen" podplukovník. Proti tomu se ozval tehdy nastupující předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel.
V čele Vojenské policie skončil Kříž po rozhodnutí ministra Metnara letos 14. února. Ministr generálovi vyčítal, že se mu ve štábu rozpadly mezilidské vztahy, což v důsledku mohlo ohrozit plnění úkolů útvaru. "Vojenskou policii jsem se vždy snažil řídit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí," reagoval na své odvolání pro Radiožurnál generál Kříž. Jeho nástupcem se stal generál Miroslav Murček, který u Vojenské policie slouží přes 25 let.