Odvolání komise ČT bylo dle právníků nezákonné. To může říct jen soud, míní poslanci

Radek Dragoun Radek Dragoun
8. 12. 2020 20:23
Poslanci sněmovního volebního výboru vyzvali politiky, aby se nevměšovali do záležitostí mediálních rad včetně Rady České televize. Mimo jiné tak reagovali na usnesení Senátu, podle kterého bylo odvolání dozorčí komise Radou ČT nezákonné. Ke stejnému závěru došlo i právní oddělení sněmovny. To, zdali byl tento krok rady v souladu se zákonem, ale může podle poslanců rozhodnout pouze soud.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Mikuláš Křepelka, Česká televize

Situací v Radě České televize by se měla neprodleně zabývat Poslanecká sněmovna, kterou k tomu vyzval její volební výbor. O jeden hlas také prošel návrh poslance ANO Aleše Juchelky, ve kterém výbor vyzval politiky, aby se nevměšovali do nezávislých orgánů veřejnoprávních médií a demokraticky zvolených rad.

Diskuse okolo rady veřejnoprávního média se začala vést po odvolání dozorčí komise Rady ČT. Podle právního stanoviska, které si nechal vypracovat Senát, si rada počínala protiprávně, protože zákon neumožňuje odvolat celou komisi jako celek, nýbrž jen její jednotlivé členy. Vše navíc musí zdůvodnit. Nic z toho se však nestalo.

K podobnému závěru dospěli i odborníci v Poslanecké sněmovně. "Podle našeho názoru je odvolání členů dozorčí komise možné pouze tehdy, přestal-li člen dozorčí komise splňovat předpoklady pro výkon funkce člena této komise stanovené v § 5, narušil-li člen dozorčí komise závažným způsobem důstojnost funkce člena této komise nebo dopustil-li se takového jednání, které zpochybňuje jeho nezávislost nebo nestrannost při výkonu funkce člena této komise anebo jestliže se neúčastnil po dobu více než tří měsíců schůzí dozorčí komise," stojí ve stanovisku legislativního odboru, který obdrželi všichni členové volebního výboru.

Místopředseda STAN Petr Gazdík proto navrhoval, aby výbor vyzval Radu ČT, aby přehodnotila své stanovisko k odvolání dozorčí komise dle této analýzy. Pro přijetí takového návrhu však hlasovalo pouze sedm poslanců z pravostředové opozice a ČSSD. Návrh o jeden hlas neprošel.

Nevměšujte se do práce Rady ČT, vyzvali poslanci

"Já měl doposud pocit, že by politici neměli zasahovat do konání a jednání mediálních rad," vysvětloval poslanec ANO Patrik Nacher. "Kdokoliv tady toto téma otevřel, tak se vždycky argumentovalo, že by to byl precedent, kdybychom zasahovali do svébytného jednání demokraticky zvolených rad. A najednou aby se po politicích chtělo, aby se to dělo, aniž by bylo konstatováno, že byl porušen zákon? A to může konstatovat jenom soud," dodal Nacher.

Podobně argumentoval i poslanec SPD Lubomír Španěl. "Nemůžeme zpochybnit, že volba Rady ČT je politické rozhodnutí, protože ji volí sněmovna. Ptám se ale, proč ji nenecháme pracovat a chceme se jí plést do práce? Skloňuje se tady, že došlo k porušení zákonů, to je ale věcí rozhodnutí soudu," řekl Španěl.

Gazdík však upozornil, že si nepamatuje moment, kdy by se poslanci stanoviskem legislativního odboru sněmovny neřídili. "Stanovisko legislativního odboru není jen nějaký cár papíru, to stanovisko je poměrně silné," doplnil ho předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Poslanci ale přesto přijali usnesení, podle kterého jediné relevantní posouzení protiprávních jednání náleží soudům. Odvolaní členové komise již dříve prohlásili, že se proti zbavení funkcí hodlají bránit soudní cestou. 

Uvést důvody odvolání nešlo, tvrdí Kysilka

Na výboru obhajovali svůj postup během odvolání dozorčí komise také členové Rady ČT. Jeden z nich, bývalý viceguvernér České národní banky Pavel Kysilka, vysvětloval, že když byla rada nespokojena s prací komise, musela ji odvolat jako celek. Podle něj totiž není v možnostech členů rady zjistit, jak pracují jednotliví členové komise, nýbrž ji lze hodnotit pouze jako celek.

Podle něj ani nebylo možné, aby usnesení o odvolání komise obsahovalo zdůvodnění. "Poraďte mi, prosím, jak má rada zdůvodnit svůj verdikt, když nevidím do hlav ostatních. Já vím, proč jsem tak hlasoval, ale nevím, proč tak hlasoval radní Daniel Váňa nebo Pavel Matocha. To jsme měli otevřít znovu hlasování a hlasovat o tom, proč jsme tak hlasovali?" ptal se poslanců Kysilka.

Záležitostí by se nyní měla pravděpodobně zabývat celá sněmovna, neboť ji k tomu vyzval výbor. Takový krok podpořila i komunistka Miloslava Vostrá a Martin Kolovratník z ANO. 

Kühn: Vypadá to, že se Rada ČT chystá na odvolání Dvořáka, mám obavu o budoucnost ČT

ČT byla před Dvořákem, bude i po něm, není to o generálním řediteli, ale o instituci a o tu mám obavu, říká René Kühn | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy