reklama
 
 

Odvolací soud odsoudil agenta StB Minaříka na 6 let

29. 9. 2009 11:23
Trest si odpyká ve věznici s ostrahou

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes v odvolacím řízení odsoudil bývalého agenta StB Pavla Minaříka za podvod na šest let do vězení s ostrahou.

Redakci Aktálně.cz tuto informaci potvrdil právní zástupce poškozeného - pojišťovny Kooperativa Jiří Machourek. "Rozsudek je pravomocný," uvedl po skončení jednání. "Jsem velmi spokojený, protože odvolací soud napravil lapsus první instance a zvýšil trestní sazbu."

Soud první instance totiž Minaříkův čin klasifikoval jako pojistní podvod a odsoudil ho na 4,5 roku vězení. Odvolací soud však trestní sazbu překvalifikoval na podvod a Minaříka poslal na šest let do věznice s ostrahou.

Proti tomuto verdiktu může Minařík podat pouze dovolání. Tento akt však nemá odkladný účinek, Minařík tak musí po dnešním rozsudku nastoupil k výkonu trestu.

41 milionů v ohni

Bývalý agent StB Pavel Minařík začal po roce 1989 podnikat. V roce 1996 jeho firma Mink vezla ukrajinské firmě Invest Commercional Consulting přes 900 000 metrů skleněných optických vláken.

Policisté Minaříka obvinili, že nechal na Ukrajině náklad za 41 milionů spálit, aby vylákal pojistné od pojišťovny Kooperativa. Minaříkovi hrozilo až dvanáct let vězení.

Jeho případ zaměstnával policii a soudy už dvanáct let. V roce 1997 byl odložen, v roce 2003 mohl ale státní zastupitel znovu podat obžalobu díky tomu, že řidič kamionu změnil výpověď.

Minařík obvinění odmítal a svědky označil za lháře.

Minaříkův svědek - agent KGB

K závěrečnému líčení u Vrchního soudu v Olomouci se Minařík v úterý dostavil osobně. Podle vyjádření advokáta pojišťovny Jiřího Machourka s sebou přivedl i bývalého agenta KGB Sergeje Anatoleviče Taraněnka, jehož výpověď si soud již jednou vyžádal.

"Minařík se dnes snažil domoci, aby byl tento muž znovu vyslechnut," uvedl advokát Machourek. "Soud však tuto žádost zamítl."

Zajímavé ovšem je, že Taraněnko je zmíněn v rozsudku jako muž, jenž auto s nákladem optických vláken zapálil. Prakticky se tak podle soudce podílel na trestném činu, za který byl Minařík odsouzen. Policie však Taraněnka po soudním líčení nezatkla.

Minařík a pumový útok

Minařík byl za minulého režimu elitním rozvědčíkem. Od roku 1969 do roku 1976 působil jako agent StB v rozhlasové stanici Svobodná Evropa.

V té době zaslal podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu svým nadřízeným v pražské centrále nejméně tři návrhy na provedení pumového atentátu v prostorách rádia.

Státní bezpečnost však útok neuskutečnila. Akci provedla až v roce 1981 prostřednictvím najatých teroristů rumunská tajná služba a zranila při tom čtyři lidi.

Minařík byl v roce 1993 odsouzen ke čtyřem letům vězení za přípravu pumového atentátu v sídle rádia Svobodná Evropa v Mnichově.

autor: Eliška Bártová | 29. 9. 2009 11:23

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama