Odvolací senát bude projednávat případ Bárty a Škárky

ČTK ČTK
2. 7. 2012 16:49
Vít Bárta i Jaroslav Škárka se odvolali proti dubnovému verdiktu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský městský soud již obdržel spis a veškerá odvolání v kauze poslanců Víta Bárty (VV) a Jaroslava Škárky.

Dubnový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 5, který Bártovi uložil za uplácení podmíněný trest a Škárkovi za podvod tříleté vězení a zákaz výkonu poslanecké činnosti, bude přezkoumávat odvolací senát. 

Termín jednání zatím stanoven nebyl.

Proti rozsudku se odvolali oba muži, státní zástupkyně i někdejší šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí, která je vedlejší účastnicí řízení.

"V odvolání spolu s právníkem napadáme závěry soudu, které se týkají posouzení půjčky a její výhodnosti a obstarávání věci obecného zájmu," napsal již dříve na internetu Bárta.

Odvolání má podle něj 19 stran a soudu je v něm například vytýkáno, že se nedostatečně zabýval otázkou beztrestnosti osoby vyprovokované k trestnému činu. Mimo jiné také napadá, že Bárta byl odsouzen za jiný skutek než ten, který je uveden v obžalobě.

Bárta podal trestní oznámení na Kristýnu Kočí

Státní zástupkyně původně vinila Bártu z toho, že chtěl uplatit své bývalé stranické kolegy Škárku a Kristýnu Kočí. Podle obžaloby jim dal 500 000 a 170 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy.

Škárka pak údajně úplatek převzal a část peněz použil. Byl proto obžalován z přijetí úplatku.

Bývalý šéf poslanců VV vinu odmítl s tím, že Škárkovi a Kočí peníze půjčil. Předseda trestního senátu Jan Šott jeho tvrzení uvěřil.

Podle něj je však i poskytování bezúročných půjček uplácením. Bártovi tak uložil osmnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na 2,5 roku.

Škárka zase podle Šotta vylákal z Bárty peníze pod falešnou záminkou, chtěl prý předsedu poslaneckého klubu diskreditovat.

Připomeňte si, jak probíhal dubnový proces

Podobně jednala podle soudce i Kočí. Policie se na základě jeho tvrzení začala zabývat tím, zda se i ona nedopustila podvodu. Na poslankyni také nedávno podal Bárta trestní oznámení. Podle něj se mohla dopustit podvodu i křivého svědectví.

Stranický stratég Bárta přerušil po prvoinstančním rozhodnutí členství v tehdy vládní straně, potichu se do ní však na konci května vrátil. VV už nejsou součástí vládní koalice, kde zůstala jen jejich odštěpenecká a v novou stranu LIDEM proměněná část vedená vicepremiérkou Karolínou Peake.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy