Odvolací senát bude projednávat případ Bárty a Škárky

ČTK ČTK
2. 7. 2012 16:49
Vít Bárta i Jaroslav Škárka se odvolali proti dubnovému verdiktu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský městský soud již obdržel spis a veškerá odvolání v kauze poslanců Víta Bárty (VV) a Jaroslava Škárky.

Dubnový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 5, který Bártovi uložil za uplácení podmíněný trest a Škárkovi za podvod tříleté vězení a zákaz výkonu poslanecké činnosti, bude přezkoumávat odvolací senát. 

Termín jednání zatím stanoven nebyl.

Proti rozsudku se odvolali oba muži, státní zástupkyně i někdejší šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí, která je vedlejší účastnicí řízení.

"V odvolání spolu s právníkem napadáme závěry soudu, které se týkají posouzení půjčky a její výhodnosti a obstarávání věci obecného zájmu," napsal již dříve na internetu Bárta.

Odvolání má podle něj 19 stran a soudu je v něm například vytýkáno, že se nedostatečně zabýval otázkou beztrestnosti osoby vyprovokované k trestnému činu. Mimo jiné také napadá, že Bárta byl odsouzen za jiný skutek než ten, který je uveden v obžalobě.

Bárta podal trestní oznámení na Kristýnu Kočí

Státní zástupkyně původně vinila Bártu z toho, že chtěl uplatit své bývalé stranické kolegy Škárku a Kristýnu Kočí. Podle obžaloby jim dal 500 000 a 170 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy.

Škárka pak údajně úplatek převzal a část peněz použil. Byl proto obžalován z přijetí úplatku.

Bývalý šéf poslanců VV vinu odmítl s tím, že Škárkovi a Kočí peníze půjčil. Předseda trestního senátu Jan Šott jeho tvrzení uvěřil.

Podle něj je však i poskytování bezúročných půjček uplácením. Bártovi tak uložil osmnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na 2,5 roku.

Škárka zase podle Šotta vylákal z Bárty peníze pod falešnou záminkou, chtěl prý předsedu poslaneckého klubu diskreditovat.

Připomeňte si, jak probíhal dubnový proces

Podobně jednala podle soudce i Kočí. Policie se na základě jeho tvrzení začala zabývat tím, zda se i ona nedopustila podvodu. Na poslankyni také nedávno podal Bárta trestní oznámení. Podle něj se mohla dopustit podvodu i křivého svědectví.

Stranický stratég Bárta přerušil po prvoinstančním rozhodnutí členství v tehdy vládní straně, potichu se do ní však na konci května vrátil. VV už nejsou součástí vládní koalice, kde zůstala jen jejich odštěpenecká a v novou stranu LIDEM proměněná část vedená vicepremiérkou Karolínou Peake.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Da Vinciho výstavu v Louvru navštívilo přes milion lidí

Více než milion lidí vidělo velkou výstavu, kterou u příležitosti 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinciho uspořádalo pařížské muzeum Louvre. Na poslední podobnou retrospektivu, kterou instituce předloni věnovala francouzskému malíři Eugénovi Delacroixovi, přišlo zhruba o polovinu lidí méně, píše agentura AFP. "Je skvělé, že 500 let po smrti malíř italské renesance nadále tak fascinuje širokou veřejnost," konstatuje ředitel muzea Louvre Jean-Luc Martinez. Podle něj k návštěvnickému rekordu přispělo i to, že Louvre několikrát prodloužil otevírací hodiny do noci. Ty poslední tři byl vstup dokonce zdarma.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy