Odstavím Chrenka z řízení Agelu, tvrdí menšinový akcionář

ČTK ČTK
21. 11. 2014 7:53
Majoritní vlastník Tomáš Chrenek měl podle Martina Polacha špatně hospodařit. Oba akcionáři navíc vedou spory o směřování firmy a odkup podílů.
Většinový vlastník holdingu Agel Tomáš Chrenek
Většinový vlastník holdingu Agel Tomáš Chrenek | Foto: Eduard Erben

Praha - Menšinový akcionář zdravotnického holdingu Agel Martin Polach chce odvolat většinového vlastníka Tomáše Chrenka z řídicích orgánů firmy.

Chrenek podle Polacha porušil povinnosti při výkonu funkce v holdingu s tržbami v řádu miliard korun, píše Mladá fronta Dnes. Oba akcionáři podle deníku vedou spory o směřování firmy a odkup podílů.

Podle týdeníku Euro se ale o Agel zajímá fond spojený s Andrejem Babišem, jehož firmě Agrofert patří i skupina Mafra, která vydává MF Dnes.

Polach vlastní čtvrtinu akcií Agelu a Chrenek zbývající tři čtvrtiny. Na úterní valné hromadě společnosti chce Polach prosadit nové stanovy a odvolání členů dozorčí rady Chrenka a Jakuba Kotrby i člena představenstva Libora Vrby.

Polach podle deníku argumentuje tím, že nejednali s péčí řádného hospodáře a před zájmy firmy upřednostňovali zájmy majoritního akcionáře, tedy Chrenka. Sám Chrenek se k obviněním nevyjádřil, uvedla MF Dnes.

Podle deníku se Polach neúspěšně snaží prodat svůj podíl v Agelu. Předkupní právo má Chrenek, který ale akcie koupit nechce a odmítá také prodat Polachovi svůj podíl. Polacha odstřihl od řízení holdingu i od výnosů ze zisku, píše MF Dnes, podle které si Polach odvoláním Chrenka může usnadnit prodej svých akcií.

Polach si je cení na čtyři miliardy korun podle posudku, který odhaduje hodnotu Agelu na 17 miliard. MfD ale píše, že podle odborníků by se firma mohla prodat spíše za deset miliard.

Babišovy útoky na Němečka

Týdeník Euro již v úterním vydání napsal, že Polachovi se sice nedaří prodat podíl v Agelu, ale mohl by někomu za úplatu podstoupit výkon akcionářských práv.

Nabídku již údajně dostal od fondu Hartenberg Holding, který spravuje kapitál ministra financí Babiše (ANO). Euro spekuluje, že se snahou o ovládnutí Agelu souvisí i Babišovy útoky na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), kterými si podle týdeníku Babiš posiluje vliv na zdravotnictví.

Šéf fondu Josef Janov ovšem nyní tvrdí, že o Polachova práva zájem nemá, píše Euro.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy