Odstavím Chrenka z řízení Agelu, tvrdí menšinový akcionář

ČTK ČTK
21. 11. 2014 7:53
Majoritní vlastník Tomáš Chrenek měl podle Martina Polacha špatně hospodařit. Oba akcionáři navíc vedou spory o směřování firmy a odkup podílů.
Většinový vlastník holdingu Agel Tomáš Chrenek
Většinový vlastník holdingu Agel Tomáš Chrenek | Foto: Eduard Erben

Praha - Menšinový akcionář zdravotnického holdingu Agel Martin Polach chce odvolat většinového vlastníka Tomáše Chrenka z řídicích orgánů firmy.

Chrenek podle Polacha porušil povinnosti při výkonu funkce v holdingu s tržbami v řádu miliard korun, píše Mladá fronta Dnes. Oba akcionáři podle deníku vedou spory o směřování firmy a odkup podílů.

Podle týdeníku Euro se ale o Agel zajímá fond spojený s Andrejem Babišem, jehož firmě Agrofert patří i skupina Mafra, která vydává MF Dnes.

Polach vlastní čtvrtinu akcií Agelu a Chrenek zbývající tři čtvrtiny. Na úterní valné hromadě společnosti chce Polach prosadit nové stanovy a odvolání členů dozorčí rady Chrenka a Jakuba Kotrby i člena představenstva Libora Vrby.

Polach podle deníku argumentuje tím, že nejednali s péčí řádného hospodáře a před zájmy firmy upřednostňovali zájmy majoritního akcionáře, tedy Chrenka. Sám Chrenek se k obviněním nevyjádřil, uvedla MF Dnes.

Podle deníku se Polach neúspěšně snaží prodat svůj podíl v Agelu. Předkupní právo má Chrenek, který ale akcie koupit nechce a odmítá také prodat Polachovi svůj podíl. Polacha odstřihl od řízení holdingu i od výnosů ze zisku, píše MF Dnes, podle které si Polach odvoláním Chrenka může usnadnit prodej svých akcií.

Polach si je cení na čtyři miliardy korun podle posudku, který odhaduje hodnotu Agelu na 17 miliard. MfD ale píše, že podle odborníků by se firma mohla prodat spíše za deset miliard.

Babišovy útoky na Němečka

Týdeník Euro již v úterním vydání napsal, že Polachovi se sice nedaří prodat podíl v Agelu, ale mohl by někomu za úplatu podstoupit výkon akcionářských práv.

Nabídku již údajně dostal od fondu Hartenberg Holding, který spravuje kapitál ministra financí Babiše (ANO). Euro spekuluje, že se snahou o ovládnutí Agelu souvisí i Babišovy útoky na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), kterými si podle týdeníku Babiš posiluje vliv na zdravotnictví.

Šéf fondu Josef Janov ovšem nyní tvrdí, že o Polachova práva zájem nemá, píše Euro.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

V Chorvatsku identifikovali ženu nalezenou se ztrátou paměti, je to Slovenka

Chorvatská policie ve středu oznámila, že identifikovala ženu nalezenou před deseti dny v odlehlé části ostrova Krk. Podle ní se jedná o 57letou Slovenku. Záhada kolem totožnosti ženy, která si nepamatovala, kdo je ani odkud pochází, zaměstnávala v uplynulých dnech chorvatská i světová média.

Policie před týdnem zveřejnila ženinu fotografii a požádala o pomoc s její identifikací. Nalezena byla na největším chorvatském ostrově 12. září se známkami zranění, které ovšem podle kriminalistů nebylo důsledkem trestného činu. Poté byla ve "stabilním stavu" převezena do nemocnice v Rijece.

Podle chorvatských médií s úřady komunikovala "dokonalou angličtinou". Nebyla ale schopna uvést své jméno a neměla u sebe jakýkoliv doklad totožnosti ani mobilní telefon. Noc před nalezením strávila na skále poblíž pobřeží, byla "vyčerpaná a dezorientovaná", uvedli místní záchranáři.

Z Chorvatska i ciziny se sešlo několik desítek tipů, které chorvatští policisté jeden po druhém prověřovali. Hypotézu, že se jedná o slovenskou občanku na dovolené v Chorvatsku, nakonec potvrdily slovenské úřady. Chorvatská policie dále oznámila, že nadále pracuje na zjištění toho, co nálezu ženy se ztrátou paměti předcházelo.

Rozhodující tip podle deníku Jutarnji list přišel od uživatele sociální sítě Reddit, jenž snímek ženy nahrál do programu Pim Eyes, který umí na internetu rozpoznat fotografie podobné té, kterou je potřeba identifikovat. Shodu se zveřejněným snímkem ženy program nalezl se sedm let starou fotografií v jedné restauraci v Los Angeles. Právě ve Spojených státech údajně žena do roku 2015 žila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy