Chrenek? Nevídáme se, odmítá vazby ministr Němeček

Radek Nohl Radek Nohl
8. 2. 2014 7:15
Podle členů ČSSD má ministr vazbu na miliardáře a podnikatele ve zdravotnictví
Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - V sociální demokracii se o tom mluví jako o hotové věci. Nový ministr Svatopluk Němeček má podle členů ČSSD blízko k miliardáři a podnikateli ve zdravotnictví Tomáši Chrenkovi.

Němeček v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz připustil, že s lidmi, kteří v Chrenkově zdravotnické síti pracují, komunikuje a spolupracuje. Blízké vazby s miliardářem ale nový šéf resortu odmítá.

"Asi dvakrát jsem ho potkal na nějaké akci za těch deset let," řekl pro Aktuálně.cz Němeček.

V rozhovoru nový ministr zdravotnictví také prohlásil, že současný ředitel největší tuzemské zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek má své místo v současné době jisté. Změny naopak plánuje ve správní radě VZP.

A.cz: V řadách sociální demokracie se mluví o tom, že máte blízko k miliardáři Tomáši Chrenkovi, který vlastní síť zdravotních zařízení Agel.

Podnikatel Tomáš Chrenek.
Podnikatel Tomáš Chrenek. | Foto: Aktuálně.cz

K Tomáši Chrenkovi mám blízko tak, že jsem ze severní Moravy. To je pravda, tam Agel působí. Když tam funguje, tak s nimi samozřejmě komunikujeme spoustu věcí.

Z pohledu největšího poskytovatele péče prostě musíte kooperovat s tím okolím. To je tak zhruba všechno.

A.cz: Osobně se vídáte?

Asi dvakrát jsem ho potkal na nějaké akci za těch deset let.

A.cz: Po exministru Leoši Hegerovi zůstaly ležet na ministerstvu některé zákony, konkrétně jde o zákon o univerzitních nemocnicích, zdravotních pojišťovnách a norma, která má omezit kouření a prodej alkoholu. Se kterou z nich počítáte?

Nemám detailní analýzu těchto zákonů. U jednoho vím, že určitě ne. A to je zákon o univerzitních nemocnicích, protože s tím konceptem, tak jak byl, jsme od začátku nesouhlasili. Nemyslíme si, že je klíčové převádět fakultní nemocnice pod univerzity.

Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu, podívejte se na fotky:

A.cz: A jak by to podle vás mělo být?

Chceme vytvořit moderní právní normu, šlo by o koncept veřejné neziskové nemocnice. Myslím si, že stávající právní forma, ať už je to příspěvková organizace, již nevyhovuje. Chtěli bychom se podívat v zahraničí, sednout si se zřizovateli, kraji, tak aby to vyhovovalo a dalo se to řídit.

A.cz: Dobře, co by se tedy mělo změnit?

Dvě, nebo tři věci vám řeknu hned. Velmi nevýhodný je daňový režim, který je dnes. Máte hlavní a vedlejší činnost, a když jste ve ztrátě, tak z té vedlejší činnosti platíte daně. Je to poslední monokratická organizace, je tam ředitel, který rozhoduje o prvním posledním. Ve světě u takto velkých firem to již neexistuje. A třetí věc je, že zisk by nebyl daněn.

A.cz: Takže místo ředitele by nemocnici řídilo představenstvo nebo správní rada?

Tak nějak. Úplně detailně vám to neřeknu, ale zhruba představa je taková, že bude nějaká správní a dozorčí rada.

A.cz: Co další dva zákony?

U těch pojišťoven to chceme detailně projít. A kouření? Ať se nekouří v restauracích, je podle mě rozumné. V tom budeme pokračovat.

A.cz: Současný ředitel VZP Zdeněk Kabátek byl předtím, než do pojišťovny odešel, na ministerstvu zdravotnictví vaším nadřízeným. Teď se situace otočí. Jaký je váš vztah?

Samozřejmě se známe, vycházíme spolu velmi korektně. V rámci ministerstva měl, co se týče nemocnic, vždy zdravý selský rozum.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek. | Foto: ČTK

A.cz: Při příchodu nové vlády se vždy mluví o tom, že premiér chce mít svého šéfa kabinetu, ministr vnitra policejního prezidenta, budete chtít i vy mít svého ředitele největší zdravotní pojišťovny?

Myslím si, že se to tam otáčí velmi dobře a v současné době nemám signály, které by legitimizovaly nějakou zásadní změnu. Navíc pan ředitel Kabátek je tam rok, rok a půl. Myslím si, že není úplně vhodné ty ředitele měnit po roce, po dvou. Pokud se tam tedy nedějí nějaké alotrie a ta instituce nejde dolů, což ty signály nemám.

A.cz: Ještě k VZP, vyměníte všech deset lidí, kteří za vládu sedí ve správní radě?

Jsou tam lidé, kteří jsou politicky nominovaní. Ty asi nemůžou čekat, že nová vláda to nechá. Měli by tam být zástupci ministerstva nebo vlády. Tak se budu snažit, aby tam ti lidé byli. Dám si chvilku čas, abych si to promyslel.

A.cz: Když budu konkrétní, bývalý náměstek ministerstva zdravotnictví Petr Nosek bude mezi těmi, kdo skončí?

Určitě. Navíc není úplně vhodné, aby tam byl, když je ekonomickým náměstkem na Státním ústavu pro kontrolu léčiv - to je trochu střet zájmů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy