Policie odložila fúzi, díky níž roste impérium Chrenka

Radek Nohl Radek Nohl
20. 2. 2013 14:44
Podle vyšetřovatelů se trestný čin při spojení dvou pojišťoven nestal

Praha - Protikorupční policisté uzavřeli případ, při němž se v loňském roce zrodil gigant mezi zdravotními pojišťovnami.

Po několika měsících vyšetřování poslali detektivové kauzu spojení Metal Aliance s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou (ČPZP) k ledu.

"Touto věcí jsme se skutečně zabývali, nicméně jsme nedošli k závěru, že by ve věci šlo o podezření ze spáchání trestného činu," řekl Aktuálně.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna vznikla z firmy ocelářského magnáta Tomáše Chrenka a má personální vazbu na jeho impérium Agel - největší tuzemskou síť soukromých nemocnic.

Heger chtěl fúzi zastavit

Samotnému spojení obou pojišťoven se přitom snažil zabránit i ministr zdravotnictví Leoš Heger, který si na to nechal před časem zpracovat analýzu a sám poté označil fúzi za "podivnou záležitost".

Leoš Heger.
Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Jenže nakonec neuspěl. Už samotné jednání správní rady Metal Aliance, na kterém nakonec otevřela tato bohatá pojišťovna náruč ke sloučení, vzbuzovalo celou řadu otázek.

Radní si nejdříve odhlasovali, že rozhodnutí odloží, ale za pár minut usnesení zrušili a hlasovali znovu. Tentokrát už byl výsledek jednoznačný, proti byli jen zástupci státu.

ČPZP přiteklo navíc 1,6 miliardy

Dneska je z ČPZP jedna z finančně nejsilnějších pojišťoven. Letos si připíše příjmy z pojištění převyšující částku 23,03 miliardy korun a už díky spojení s Metal Aliance přiteklo navíc 1,6 miliardy.

Podle Hegerovy analýzy přitom hrozí, že významná část peněz z účtu nové pojišťovny se rozpustí ve zdravotnických zařízeních Agelu.

"Současnou pozici si ČPZP hodlá udržet prostřednictvím zajištění kvalitní a dostupné zdravotní péče pro klienty, dalším zlepšováním služeb jak formou osobního přístupu, tak i online nabídkou a také prostřednictvím skladby preventivních programů," uvedla mluvčí ČPZP Elenka Mazurová. O sloučení s další pojišťovnou prý v současné době podle ní neuvažují.

Diskutujte o zdravotnictví? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy