Odškodnění za úmrtí blízkého: začaly padat velké sumy

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
26. 9. 2008 23:40
Rodiče dostali za smrt dcery v nemocnici 1,5 milionu
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bezmála milion pět set tisíc korun odškodného dostanou od brněnské fakultní nemocnice manželé Slavíkovi.

Jejich dcera v dubnu 2006 podlehla ve zmíněné nemocnici popáleninám, které jí způsobila vadná vyhřívací podložka.

Rozsudek, kterým Krajský soud v Brně Slavíkovým částku přiřkl, v pátek nabyl právní moci. V oblasti odškodnění za citovou újmu za smrt blízkého je to v Česku nezvykle vysoká částka.

Soud se rozhodl o více než dvojnásobek zvýšit zákonné odškodnění, které dělalo šest set padesát tisíc.

Soudce využil pravomoci: částku víc než zdvojnásobil

"Trauma v tomto případě bylo skutečně mimořádné. Proto jsme se rozhodl přiznat rodičům dalších osm set tisíc korun," řekl Aktuálně.cz soudce, který případ rozhodoval, Michal Ryška.

Podle něj se soudy v poslední době nebojí nemajetková odškodnění v podobných případech zvedat nad zákonem stanovené částky.

Soudce Michal Ryška
Soudce Michal Ryška | Foto: Attila Racek

Rozhodnutí Ústavního soudu jim takovou možnost ve zvlášť závažných případech dávají.

"Už dvakrát padla částka kolem milionu a půl. Shodou okolností to byly v obou případech spory vedené u Krajského soudu v Brně," říká Ryška. Českobudějovický krajský soud rozhodl o milionovém odškodném.

Soudy navíc v poslední době daly nemocnicím jasně najevo, že neodpovídají jen za operace, ale i za pooperační péči.

U Krajského soudu v Praze přiznal soudce Vojtěch Cepl ml. tři sta padesát tisíc korun odškodnění za nemajetkovou újmu ženě, která chybou lékařů přišla o ledvinu. Operace přitom proběhla bez problému, chyba byla až v pooperační péči, kdy lékaři ženě neodstranili stehy, které měli.

Odškodnění žádají pozůstalí v kauze Heparin

Několik podobných sporů bude muset nyní vyřešit i Krajský soud v Hradci Králové. Obrátili se na něj totiž pozůstalí po obětech takzvaného heparinového vraha s žádostmi o milionové odškodné.

Tam bude mít soud situaci o to komplikovanější, že nešlo o neopatrnost či nešťastnou náhodu, ale o úmyslný trestný čin.

Řádově vyšších částek se podobně poškození lidé mohou domoci ve sporech o majetekové újmy, pokud viníka zažalují o náhradu škody.

V takovém sporu vysoudili téměř patnáct milionů korun rodiče chlapce z Cizkrajova. Ten zůstal po úrazu na školním výletě těžce postižený. Topil se a pod vodou zůstal víc než deset minut.

Čtěte také:

Rekordní sedmnáctimilionové odškodnění přiznal soud pacientce sokolovské nemocnice Zuzaně Rokosové. Ta ochrnula při vyšetření angiografií a od té doby může hýbat jen očima.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 17 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy