Filipa ochrnutého po školním výletě budou léčit Češi

Josef Tuček
25. 9. 2007 20:29
Zapojí jej do experimentální léčby jeho buňkami
Filip Němec na výletě v zoo v květnu 2005.
Filip Němec na výletě v zoo v květnu 2005. | Foto: Občanské sdružení Návrat do života

Vimperk/Praha - Dvanáctiletý ochrnutý chlapec Filip z jihočeského Cizkrajova se vyhne šarlatánsky působící péči v Dominikánské republice. Místo toho se mu novým způsobem léčby pokusí pomoci čeští lékaři z nemocnice ve Vimperku společně s vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd v Praze.

Filip se před čtyřmi lety málem utopil na školním výletě. Kvůli postižení mozku zcela ochrnul a své okolí téměř nevnímá. On line deník Aktuálně.cz už informoval, že jeho matka chtěla chlapce odvézt do Dominikánské republiky na léčbu pomocí kmenových buněk z lidských embryí. Zákroky tam provádějí lékaři z kalifornské kliniky Medra, kteří by pro ně nezískali povolení v USA.

Kmenové buňky
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Kmenové buňky

KMENOVÉ BUŇKY

Dokážou se přeměnit v další buňky lidského těla: svalové, kostní, nervové, kožní... Různé typy lidských kmenových buněk se vyskytují v dospělém těle, například v kostní dřeni, tukové tkáni, vlasových váčcích. Obsahuje je i krev z pupečníkové šňůry. Za nejvíce "proměnlivé" se považují kmenové buňky z lidských zárodků ve stadiu několika dní po oplození. V budoucnu si lékaři slibují, že budou pomocí kmenových buněk "opravovat" srdce po infarktu, slinivku břišní diabetiků, poškozenou míchu a snad i mozková centra narušená třeba Parkinsonovou nemocí.

Matka také jednala o variantě, že by lékaři z Kalifornie přijeli provést zákrok v České republice.

Jsou to břídilové

Citovali jsme také odborníky, kteří upozorňovali, že klinika Medra nikdy věrohodně nedoložila, že by léčení, které nabízí, bylo skutečně účinné.

Ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd v Praze Eva Syková po posouzení dostupných informací o pracovnících kliniky Medra pro Aktuálně.cz řekla: "Jsou to ubozí břídilové, kteří umějí dát infúzi a je jim jedno komu a na co."

Profesorka Syková také nabídla, že její ústav může Filipa příští rok zařadit do experimentální léčby, při němž dostane vlastní pomnožené kmenové buňky.

Varování zabralo

"Přemýšlela jsem o tom, co říkala profesorka Syková i další odborníci. A s odstupem času jsem usoudila, že na jejich varování něco je," uvedla Filipova matka Martina Němcová pro Aktuálně.cz.

Rozhodla se, že o "léčení" v Dominikánské republice přestane uvažovat. Místo toho přijala nabídku z nemocnice ve Vimperku. V ní se budou o Filipa starat, matka tam s ním už je.

"Jednáme s Ústavem experimentální medicíny o tom, že až tam připraví pro Filípka kmenové buňky, my mu je u nás podáme a budeme o chlapce pečovat," řekl Vladimír Stárek, který zastupuje nadaci Javorník, která vlastní vimperskou nemocnici. "Matka za to nebude platit nám. Poskytne však milion korun na nadační fond, který je určen na výzkum kmenových buněk."

Soud přiřkl Filipovým rodičům odškodné téměř patnáct milionů korun.

Mikroskopický snímek kmenových buněk z lidského embrya, jejichž využití slibuje převrat v medicíně. Kolonie těchto buněk tvoří okrouhlé útvary. Ploché protáhlé buňky mezi buněčnými koloniemi jsou fibroblasty (pojiva), které fungují jako výživná vrstva, v níž kmenové buňky rostou.
Mikroskopický snímek kmenových buněk z lidského embrya, jejichž využití slibuje převrat v medicíně. Kolonie těchto buněk tvoří okrouhlé útvary. Ploché protáhlé buňky mezi buněčnými koloniemi jsou fibroblasty (pojiva), které fungují jako výživná vrstva, v níž kmenové buňky rostou. | Foto: University of Wisconsin-Madison

Podrobněji čtěte:

Kmenové buňky, šance pro ochrnutého Filipa?

Spousta odborných problémů

"Naše nabídka platí, předpokládáme, že chlapce zařadíme příští rok do experimentální léčby," uvádí profesorka Eva Syková.

"Nebude to ovšem nijak jednoduché, musíme vyřešit spoustu odborných problémů. Příští rok v červnu budeme mít novou laboratoř. Tam chlapci jeho kmenové buňky odebereme, pravděpodobně z kostní dřeně, případně z krve. Vybereme ty správné a pomnožíme je. Nejpravděpodobněji se zatím jeví, že by se pak do chlapcova mozku vnesly krevním oběhem."

Vědci doufají, že upravené kmenové buňky nahradí v mozku ty neurony, které po chlapcově úrazu nefungují.

Nová naděje

Infúze může vnést do těla i léčivé buňky.
Infúze může vnést do těla i léčivé buňky. | Foto: Reuters

Ústav experimentální medicíny na výzkumu této léčby spolupracuje s vědci z Izraele. Pro léčení Filipa bude potřebovat speciální povolení od Ministerstva zdravotnictví. V minulosti však už zdejší odborníci podobná povolení od ministerstva dostali.

V ústavu už poskytovali experimentální léčbu pacientům pomocí kmenových buněk získaných z jejich vlastní krevní dřeně. Ukázalo se při tom, že v případě čerstvého poranění mozku se díky terapii podařilo narušení tkání zmenšit. Pro pacienty se starším poškozením nervových buněk, což je Filipův případ, však lékaři ještě musí najít nové způsoby stimulace nových buněk, aby v potřebném místě v mozku začaly pracovat.

Profesorka Syková upřímně hodnotí: "Musíme ještě všechny postupy prověřit, než je nabídneme Filipovi. I pak ale bude naděje na zlepšení spíše malá."

Matka však doufá. "Jsem moc ráda, že léčení bude probíhat tady a ne v zahraničí," svěřila se Martina Němcová. "Říkám si, kdyby to nepomohlo, aspoň to neublíží. Ale moc chci věřit, že to aspoň trochu pomůže."

 

Právě se děje

Další zprávy