reklama
 
 

Odškodné za zranění na školním výletě: 15 miliónů

6. 6. 2007 14:39
Chlapec, který se topil, má doživotní následky

České Budějovice - Dvanáctiletému Filipu Němcovi z Cizkrajova na Jindřichohradecku, který zůstal těžce postižený po úrazu na školním výletě před čtyřmi roky, by měla škola zaplatit 15 milionů korun.

O odškodnění dnes rozhodl českobudějovický krajský soud. Povrdil tak rozhodnutí okresního soudu v Jindřichově Hradci proti jehož rozhodnutí se škola odvolala.

Soud pouze snížil částku bolestného asi o 200 000 korun.

Otázkou je, kdy a jestli se rodina slíbeného odškodění dočká. Škola ani obec takové prostředky nemají, i kraj v tomto případě dává ruce pryč.

Pod vodou byl deset minut

Hoch se v červnu 2003 málem utopil, když se během školního výletu koupal v Jemnici na Vysočině. Pod vodou zůstal asi deset minut. Učitelé zjistili, že chlapec chybí, až podle přebývajícího batůžku.

Kvůli poškození mozku hoch zcela ochrnul a je ve stavu bdělého bezvědomí zcela odkázán na pomoc druhých a své okolí téměř nevnímá.

Chlapcovo postižení podle třebíčského soudu zavinil nedostatečný pedagogický dohled a nedodržení bezpečnostních předpisů. Pedagogy soud za úraz před čtyřmi roky potrestal podmíněnými tresty.

Rodina se rozhodla pro experimentální léčbu

Odškodné chce chlapcova rodina použít na experimentální léčbu kmenovými buňkami v Dominikánské republice. Filipovi rodiče nyní zaplatí první část transplantace kmenových buněk z milionové částky, o níž už dříve rozhodl krajský soud.

Na další léčbu, která by měla následovat po půl roce, ale zatím rodina peníze nemá. Jen 700.000 až 800.000 korun stojí infuze, další peníze si vyžádá cesta a pobyt v Dominikánské republice.

Kromě Filipa s matkou se zúčastní léčby také překladatel a chlapcův lékař. Do Dominikánské republiky odletí v červnu či červenci.

autor: čtk, dom | 6. 6. 2007 14:39

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama