Praha - Vedení ODS se v neděli večer sešlo, aby vyhodnotilo situaci po prohraném druhém kole senátních voleb.
Premiér a šéf strany Mirek Topolánek ještě krátce před zasedáním grémia připustil, že je připraven na prosincovém kongresu strany podpořit ve volbách nového předsedy některého ze svých konkurentů.
Nakonec se ale žádné zemětřesení ve straně nekonalo. Výsledkem více než tříhodinového jednání bylo krátké prohlášení, které Topolánek přenesl novinářům.
Podle špiček ODS má vládní koalice i přes neúspěch ve volbách pokračovat. Topolánek ale bude iniciovat jednání s koaličními partnery. Všichni ministři ODS také dali premiérovi své funkce k dispozici.
Grémium dále odsouhlasilo, že na pozici šéfa Senátu bude prosazovat stávajícího předsedu horní komory Přemysla Sobotku.
Vedení strany se vyslovilo pro to, aby se neposouval termín kongresu ODS.
A grémium také vydalo doporučení svým politikům k sestavování koalic v krajích - omezení jsou pouze dvě: nejít do koalice s komunisty a dodržovat program ODS.
Bendl: Naše taktika vyšla na 90%
Topolánkovi kritici - středočeský hejtman Petr Bendl a pražský primátor Pavel Bém - šli na noční jednání s taktikou, kterou ovšem nechtěli předem prozradit.
Těsně před půlnocí Bendl oznámil, že 90% všeho, co žádali, je součástí usnesení. A prozradil také, co mu nevyšlo: premiér Topolánek by se měl mnohem jasněji vyjádřit, zda bude kandidovat na prosincovém kongresu na předsedu strany.
"Já si myslím, že by takové vyjádření udělat měl, ale on říká, že na to potřebuje čas, Měl by se ale jasně vyjádřit," oznámil Bendl novinářům.
"Na definitivní rozhodnutí z pohledu Mirka Topolánka máme ještě čas, ta debata není o osobách, ale o jasné představě, jakým způsobem si kdo představuje budoucnost ODS a České republiky," hájil Topolánka jeho místopředseda Ivan Langer.
Nikdo jiný se k situaci nevyjádřil, členové grémia nastoupili do aut a z Kramářovy vily odjeli.
Langer jen dodal, že se v pondělí sejde grémium znovu a navrch i s hejtmany.
Mapa nebyla překreslena
Topolánek v neděli v písemném prohlášení odmítl výzvy ČSSD, aby jeho vláda odešla. Podle něj by z toho měl prospěch pouze šéf ČSSD Jiří Paroubek.
"Připomínám, že výsledek posledních sněmovních voleb stále platí, existence vlády se podle ústavy odvíjí od nich a politická mapa v tomto smyslu nebyla a ani nemohla být pozměněna, natož překreslena," zdůraznil Topolánek.
Premiér se tak nepřímo vymezil proti výroku prezidenta Václava Klause, který již dříve označil volební výsledek za Topolánkovu porážku. "Je to historicky největší porážka nějaké politické strany u nás. To je přece vymazání jedné politické strany z jedné mapy," řekl Klaus v TV Prima.
ODS týden po debaklu v krajských volbách, kdy opoziční ČSSD zvítězila ve všech třinácti krajích, utrpěla těžkou porážku také v druhém kole senátních voleb.
Její kandidáti uspěli pouze ve třech pražských obvodech a strana tak přišla o šest křesel v horní komoře parlamentu. Mimo Prahu byli až na znojemský obvod, kde vyhrála komunistická kandidátka, stoprocentně úspěšní sociální demokraté.
Trojkoalice a reformy musí pokračovat
Premiér v prohlášení přiznává, že je zapotřebí nová dohoda s koaličními partnery - lidovci a zelenými. Jejím smyslem by mělo být prosazení reforem. Pouze kdyby nebylo možné v reformách pokračovat, byl by Topolánek pro uspořádání předčasných voleb.
„V této chvíli je nutné rozhodnout o tom, jak dál. Považuji za svoji povinnost předložit svoji představu široké členské základně ODS a na základě její reakce učiním osobní rozhodnutí," avizuje svůj další postup Topolánek.
Za své priority označuje program ODS, jednotu strany a spolupráci v rámci trojkoalice, která je podle něj transparentní alternativou k jakékoli formě velké koalice.
„Pokud se objeví osobnost, která bude garantovat splnění těchto podmínek, jsem připraven nekandidovat a podpořit ji ve volbě nového předsedy ODS," uvedl Topolánek.
V rozhovoru pro pondělní Lidové noviny Topolánek upřesnil, že pokud by na předsedu ODS kandidoval pražský primátor Pavel Bém, naopak by se mu postavil. U Béma vidí riziko, že by se mohl dohodnout s šéfem ČSSD Paroubkem a pokusit se svrhnout jeho vládu. Z rozhovoru citoval server Lidovky.cz.
Šedozelené kompromisy musí skončit, říká poslanec
Dosavadní premiér to nebude mít s prosazením své představy snadné.
Naznačil to poslanec Boris Šťastný, který patří do tábora příznivců prezidenta uvnitř ODS, a podle nějž se strana musí vrátit ke svým kořenům. "Nevyhnutelný bude odklon od šedozelené středové politiky, od politiky ústupků a kompromisu," prohlásil Šťastný.
"Jen rychlé a rázné změny ve vedení, příchod nových tváří, skutečných politických vizionářů a změna komunikace nás může zachránit od další ještě větší katastrofy," vysvětlil Šťastný.