ODS má potíže. Kraje poprvé nedostaly peníze na kampaň

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
5. 5. 2010 6:00
Některé firmy už straně neveří. Práce na kampani chtějí zaplatit předem.
Jde to i bez dluhů, tvrdí ODS v kampani. Sama je v červených číslech
Jde to i bez dluhů, tvrdí ODS v kampani. Sama je v červených číslech | Foto: Reuters

Praha - Finanční situace nejsilnější pravicové strany je měsíc před volbami kritická.

Poprvé v historii neproudí ze stranické centrály peníze do regionů, které si tak peníze na předvolební kampaně musely sehnat samy.

O tom, že co se týče peněz nejsou občanští demokraté právě v kondicí, vědí i firmy, které se podílejí na předvolební kampani. Některé z nich si proto nechávají za práci platit předem. Práci pro ODS odvedou teprve poté, co jim peníze přijdou na účet.

"Chceme mít zkrátka jistotu, že dostaneme zaplaceno," potvrdil Aktuálně.cz manažer jedné z nich.

Peníze? Jen a pouze Ivan

Vedení strany ale navenek jakékoli pochybnosti o penězích nepřipouští.

"Nevidím sebemenší problém se zajištěním peněz na kampaň," trvá stroze na svém volební manažer a místopředseda ODS v jedné osobě Ivan Langer.

Potíž je ale v tom, že to je právě jen a pouze Langer, kdo má přehled o stranické kase. Ani Langerovi kolegové z vedení strany tak podle zjištění Aktuálně.cz přesně netuší, z jakých peněz bude ODS platit poslední týdny celostátní kampaně, která má být nejnabitější.

"Na poslední výkonné radě jsme se na to ptali a bylo nám řečeno, ať se o to nestaráme, že se o peníze na celostátní kampaň postará volební manažer," uvedl jeden z členů výkonné rady ODS.

Jeho slova potvrzují i další členové širšího vedení strany, všichni ale výlučně pod slibem anonymity. "Už takhle je situace napjatá, nechceme to ještě zhoršovat. Pravdou je, že řešíme, jestli to nakonec nedopadne tak, že Ivan odejde a my pak zjistíme, že nám zůstaly dluhy," prohlásil další člen vedení ODS.

Ústecký lídr Jan Kubata připouští, že regiony jsou na variantu dluhů z centrály připraveny. "Nemá smysl to ale řešit předem. Pokud to nastane, bude čas se tím zabývat."

Zbývá dvacet milionů

Oficiálně má ODS od loňského podzimu otevřený kontokorent u České spořitelny, limit je až 160 milionů korun. Do minusu se ale strana dostala už loni, kdy se měly volby původně konat. Jejich zrušení ji stálo 100 milionů.

"Z kontokorentu je zatím vyčerpáno zhruba 140 milionů," vypočítal minulý týden manažer ODS Jan Kočí.

Bankovní úvěr už si vzít strana nemůže, za ten předchozí zastavila i své sídlo na Jánském vršku a podstatnou část splatila státním příspěvkem za rok 2009. Zbývají tedy peníze od sponzorů, a ty podle zjištění Aktuálně.cz nedorazily v předpokládané výši.

To, že strana přijde o sponzory, avizoval před měsícem při svém pádu Mirek Topolánek. Svým stranickým kolegům jasně řekl, že štědří mecenáši odejdou spolu s ním. A to se také podle členů výkonné rady ODS stalo.

Langer ale tyto informace popírá. "Odchod Mirka Topolánka se na ochotě sponzorů, kterou projevovali ještě když on byl předseda, nepodepsal a jejich podpora trvá."

Seznam sponzorů, kteří své jméno spojili právě s nynější kampaní občanských demokratů, ale strana zatím nezveřejnila.

Na bohaté kraje nespoléhat

Původně si vedení strany slibovalo, že na celostátní kampaň přispějí bohaté střední Čechy a Praha. Ty se ale k ničemu takovému nemají, starají se hlavně o svoji místní kampaň.

"Kampaň si financujeme sami, bez pomoci centrály. Takže pro ně už na rozdávání není," řekl Aktuálně.cz člen pražského volebního týmu.

"Byla tu snaha centrály nám naši kampaň trochu korigovat, třeba kvůli tomu, že tu není tolik vidět Petr Nečas. Jenže když si to platíme teď sami, nenecháme si do toho mluvit" dodal.

Důvod je jasný, jak říká další čelný politik pražské ODS: "Mluvili o tom, že Praha má před volbami zmodrat. Když jsme se tedy ptali, jestli nám na to přispějí, odpověď byla jasná: Ne."

Foto: Jan Langer
Třetině Pražanů je Bém nepříjemný, zjistil průzkum ODS

I proto strana na kampani šetří a netýká se to jen centrály, ale i regionu. "Například billboardy u nás měly už viset, ale nakonec budou voliče poutat pouze v květnu," uvedl například ústecký lídr ODS Jan Kubata.

Regiony bez dluhů

Regiony o výpadku peněz věděly dopředu a na situaci se připravily. "Nejsme zrovna v dobré kondici, tak budeme mít levnější kampaň. Navíc, komunikace s lidmi zabere podle mě víc než obrovské billboardy," myslí si Jan Kubata.

Že by šly v krajích stejnou cestou, jako centrála, a zadlužili se, krajští lídři odmítají.

"Každou položku kampaně tady v kraji diskutujeme, bavíme se o tom, zda si to můžeme dovolit nebo ne. Absolutně vylučují, že bychom se zadlužili a pak to nebyli schopni splatit. To si tady v kraji nemůžeme dovolit," řekl aktuálně.cz místopředseda olomoucké ODS Zdeněk Boháč.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy