Věřitel žene statisícové dluhy po kampani ODS před soud

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
4. 5. 2010 6:00
Loňský předvolební marketing ve středních Čechách má neobvyklou dohru
Jarní kampaň je v plném proudu. Dluhy z té podzimní však zůstaly.
Jarní kampaň je v plném proudu. Dluhy z té podzimní však zůstaly. | Foto: Reuters

Praha - Podzimní kampaň ODS pro zrušené předčasné volby má dohru u soudu: po propagaci středočeských občanských demokratů zůstaly statisícové dluhy.

Předvolební marketing ve středních Čechách zajišťovala pro ODS společnost Media Flow Jiřího Frkala a Radky Jírkové. Ti si pak na samotnou práci najímali subdodavatele a těm pak podle zjištění Aktuálně.cz neplatili.

K soudu se nyní dostala první žaloba, kterou kvůli kampani pro ODS podala pražská agentura Brera. Domáhá se po Media Flow zaplacení bezmála tří set tisíc korun plus penále.

"Není to sice pro firmu likvidační částka, ale vzhledem k tomu, jaké náklady s tím ještě budou spojené a jak dlouho bude trvat vyřešení celé záležitosti, tak to samozřejmě pro nás problém je. Kromě žaloby připravujeme i návrh na konkurs a co vím od právníka, celkové dluhy Media Flow jdou do milionů," potvrdil majitel agentury Brera Robert Hyan.

Smlouvy podepsal Bendl

Smlouvu na kampaň podepsal s Media Flow středočeský lídr Petr Bendl. Dnes se od této společnosti distancuje a tvrdí, že s ní ODS ukončila kvůli špatným zkušenostem jakoukoli spolupráci.

"Už si nepamatuji, kdo je přivedl. Zřejmě přišli a nabídli své služby. Už s nimi nespolupracujeme. My jsme své závazky dodrželi, to, že oni neplatí, jsme se dozvěděli až později," říká Bendl.

Stačil by přitom jediný pohled do obchodního rejstříku na internetu: u Media Flow je poznámka, že už v roce 2004 na ni byla nařízena exekuce, protože firma nezaplatila za pronájem pražského Žofína. Vymožení 160 tisícového dluhu tehdy trvalo rok. Některé jiné Frkalovy firmy zase skončily v konkursu.

Bendlová šla na dýchánky

Občanští demokraté mají podle Bendla za to, že s příběhem s dluhy za předvolební kampaň v zásadě nemají nic společného: zaplatili tomu, s kým uzavřeli smlouvu. A věřitelům doporučují obrátit se na soud.

Předvolební marketing však není to jediné, co firmu Media Flow a lídry ODS spojuje.

Jednatelka a spolumajitelka společnosti Radka Jírková ještě donedávna organizovala dýchánky elitního dámského klubu Lata Brandis ladies club. Tam mimo jiné docházely partnerky vlivných občanských demokratů, například Lucie Talmanová či Bendlova manželka Tamara.

Radka Jírková inkasovala pro Lata Brandis ladies club miliony korun, které jí na charitu předávaly soukromé, ale i státní společnosti. Česká televize v té souvislosti před časem upozornila, že vůbec není jasné, kde přesně miliony skončily a zda byly skutečně všechny použity na charitu.

Manželky vlivných mužů dnes tvrdí, že byly zneužity. "Moje žena nikdy nebyla členkou toho klubu, vše si platila sama. Zpětně to vidím tak, že byla využita. Už s nimi nemá nic společného," dodal Bendl.

Hledá se povedené duo

Dvojice Jírková-Frkal nemá zájem cokoli vysvětlovat. Redakce Aktuálně.cz se je pokoušela kontaktovat přes telefon i osobně, ale bez úspěchu. Mobilní telefon ani jeden nezvedá, na zanechané vzkazy nikdo nereaguje a ve firmách nejsou k zastižení.

Podobnou zkušenost s nimi mají věřitelé, ale jak říká Bendl, i samotní klienti jako byla ODS.

Společnost Frkala a Jírkové Media Flow podle všeho ukončila svoji činnost, na prestižní adrese v pražské Pařížské ulici - kam se přestěhovali teprve před pár měsíci - už nesídlí. Oba ale založili novou společnost Viacommunication se sídlem v Revoluční ulici. Ani tam ale k zastižení nejsou.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy