Věřitel žene statisícové dluhy po kampani ODS před soud

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
4. 5. 2010 6:00
Loňský předvolební marketing ve středních Čechách má neobvyklou dohru
Jarní kampaň je v plném proudu. Dluhy z té podzimní však zůstaly.
Jarní kampaň je v plném proudu. Dluhy z té podzimní však zůstaly. | Foto: Reuters

Praha - Podzimní kampaň ODS pro zrušené předčasné volby má dohru u soudu: po propagaci středočeských občanských demokratů zůstaly statisícové dluhy.

Předvolební marketing ve středních Čechách zajišťovala pro ODS společnost Media Flow Jiřího Frkala a Radky Jírkové. Ti si pak na samotnou práci najímali subdodavatele a těm pak podle zjištění Aktuálně.cz neplatili.

K soudu se nyní dostala první žaloba, kterou kvůli kampani pro ODS podala pražská agentura Brera. Domáhá se po Media Flow zaplacení bezmála tří set tisíc korun plus penále.

"Není to sice pro firmu likvidační částka, ale vzhledem k tomu, jaké náklady s tím ještě budou spojené a jak dlouho bude trvat vyřešení celé záležitosti, tak to samozřejmě pro nás problém je. Kromě žaloby připravujeme i návrh na konkurs a co vím od právníka, celkové dluhy Media Flow jdou do milionů," potvrdil majitel agentury Brera Robert Hyan.

Smlouvy podepsal Bendl

Smlouvu na kampaň podepsal s Media Flow středočeský lídr Petr Bendl. Dnes se od této společnosti distancuje a tvrdí, že s ní ODS ukončila kvůli špatným zkušenostem jakoukoli spolupráci.

"Už si nepamatuji, kdo je přivedl. Zřejmě přišli a nabídli své služby. Už s nimi nespolupracujeme. My jsme své závazky dodrželi, to, že oni neplatí, jsme se dozvěděli až později," říká Bendl.

Stačil by přitom jediný pohled do obchodního rejstříku na internetu: u Media Flow je poznámka, že už v roce 2004 na ni byla nařízena exekuce, protože firma nezaplatila za pronájem pražského Žofína. Vymožení 160 tisícového dluhu tehdy trvalo rok. Některé jiné Frkalovy firmy zase skončily v konkursu.

Bendlová šla na dýchánky

Občanští demokraté mají podle Bendla za to, že s příběhem s dluhy za předvolební kampaň v zásadě nemají nic společného: zaplatili tomu, s kým uzavřeli smlouvu. A věřitelům doporučují obrátit se na soud.

Předvolební marketing však není to jediné, co firmu Media Flow a lídry ODS spojuje.

Jednatelka a spolumajitelka společnosti Radka Jírková ještě donedávna organizovala dýchánky elitního dámského klubu Lata Brandis ladies club. Tam mimo jiné docházely partnerky vlivných občanských demokratů, například Lucie Talmanová či Bendlova manželka Tamara.

Radka Jírková inkasovala pro Lata Brandis ladies club miliony korun, které jí na charitu předávaly soukromé, ale i státní společnosti. Česká televize v té souvislosti před časem upozornila, že vůbec není jasné, kde přesně miliony skončily a zda byly skutečně všechny použity na charitu.

Manželky vlivných mužů dnes tvrdí, že byly zneužity. "Moje žena nikdy nebyla členkou toho klubu, vše si platila sama. Zpětně to vidím tak, že byla využita. Už s nimi nemá nic společného," dodal Bendl.

Hledá se povedené duo

Dvojice Jírková-Frkal nemá zájem cokoli vysvětlovat. Redakce Aktuálně.cz se je pokoušela kontaktovat přes telefon i osobně, ale bez úspěchu. Mobilní telefon ani jeden nezvedá, na zanechané vzkazy nikdo nereaguje a ve firmách nejsou k zastižení.

Podobnou zkušenost s nimi mají věřitelé, ale jak říká Bendl, i samotní klienti jako byla ODS.

Společnost Frkala a Jírkové Media Flow podle všeho ukončila svoji činnost, na prestižní adrese v pražské Pařížské ulici - kam se přestěhovali teprve před pár měsíci - už nesídlí. Oba ale založili novou společnost Viacommunication se sídlem v Revoluční ulici. Ani tam ale k zastižení nejsou.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy