Pohádky Pavla Béma a dotované pivo. Předvolební máj ODS

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
1. 5. 2010 17:06
ODS slavila 1. máj na Petříně - s klobásami a volným vstupným na rozhlednu
Volte nás!
Volte nás! | Foto: Jan Němec

Praha - Petřín obležený lidmi, modrá brána a modré pódium s Pavlem Bémem, Davidem Vodrážkou a dalšími tvářemi pražské kandidátky do sněmovních voleb.

"Je první máj, nekažmě si ho politikou," zaznělo tu a tam z amplionů, ale vzápětí přišel vždy apel: Tyto volby rozhodnou o dalším směřování země.

"Jsou rozhodující - zda půjde země doleva nebo doprava," nabádal přítomné Pavel Bém. A zároveň jim doporučoval své pohádky, které jsou "nejen pro děti, ale i pro dospělé", protože ti v nich určitě najdou postavy, jejichž předobrazem jsou někteří politici.

A došlo i na Máchu - notoricky známé verše Máje neváhal zarecitovat poslanec Pavel Bratský.

Je tu i dotované pivo

Místopředseda ODS David Vodrážka pak lákal přítomné na dotované pivo: "Takže stojí jen 10 korun!"

ODS ale nabízela i klobásy, takže v tom se hlavní soupeři voleb vcelku shodli.

ODS navíc nabídla vstup do zrcadlového bludiště i na petřínskou rozhlednu zdarma.

"Tak tohle, bez vykrucování, vůbec nevím," odpověděl Vodrážka na dotaz, zda vstup ODS zaplatila, nebo to dostala jako dar. "Ale bude to vědět Tomáš Chalupa."

"Platíme si to, koupíme vždy pár tisíc vstupenek," upřesnil Chalupa, člen pražské ODS.

Trochu pikantní je, že rozhlednu i bludiště spravuje na zakázku od magistrátu firma podnikatele Víta Bárty, který sponzoruje stranu Věci veřejné, a také za ní jako nestraník kandiduje.

Žijte do sta let a milujte ODS!

V jednu chvíli se o humornou vložku postarala 59-letá žena z davu, kterou moderátor mítinku pozval na pódium. Žena nejprve nabádala přítomné, aby dali hlas právě modrým, pak se ale začala dovolávat Pána, který ochrání tuto zemi.

"Milujte se. A žijte do sta let a milujte ODS," přidávala na hlase. Moderátor se jí několik minut pokoušel taktně odebrat mikrofon, což se nakonec podařilo.

"Netušil jsem, že si z dneška udělá ODS předvolební shromáždění," zaznělo znechuceně směrem od mladé dvojice, která se blížila k mítinku od petřínské rozhledny.

"Prvomájovou akci tu pořádáme snad už osm let," ohrazuje se proti všem případným připomínkám Chalupa.

Politiky a apely, aby lidé přišli k volbám a volili právě ODS, vystřídala zábava. Z pódia se ozval Standa Hložek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy