Brno - Kritici dálnice D8 přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří neuspěli se svou stížností u Ústavního soudu. Znamená to, že se dál může razit tunel Prackovice.
Právě proti této stavbě mířila stížnost ekologické organizace Děti Země, která se snažila zvrátit rozhodnutí Městského soudu v Praze, kde sdružení neuspělo s žádostí na dočasné zastavení stavebních prací, než soudci vynesou konečné rozhodnutí.
Ústavní soud se přitom podstatou sporu ani nezabýval. Konstatoval, že v tomto případu ani nebyl oprávněn stížnost Dětí Země posuzovat, a proto ji zamítl jako neodůvodněnou.
"Ústavní soud není vrcholem soustavy obecných soudů, tudíž ani řádnou další odvolací instancí, není soudem obecným soudům nadřízeným, a proto není v zásadě oprávněn zasahovat do rozhodování těchto soudů," uvedla předsedkyně senátu Michaela Židlická v rozhodnutí, které má Aktuálně.cz k dispozici.
Dodala, že by případ řešil jen tehdy, pokud by obecné soudy porušily ústavně zaručená základní lidská práva. A to se v této kauze nestalo.
"V podstatě má Ústavní soud pravdu," okomentoval verdikt pro Aktuálně.cz Miroslav Patrik z Dětí Země. "Zkusili jsme tuto možnost a neuspěli jsme," dodal.
Soudy ještě nekončí
Zamítnutí stížnosti u Ústavního soudu ještě neznamená, že soudy nakonec neuznají žalobu Dětí Země a dalších odpůrců D8 přes České středohoří, podle nichž úřady při povolování tunelu Prackovice v chráněném území porušily zákon.
Jenže pak už může být pozdě, protože než soudy rozhodnou, může být poslední úsek dálnice z Prahy přes Ústí nad Labem k hranicím s Německem dokončen.
Organizece Děti Země přitom byla blízko k tomu, aby pražský soud stavbu aspoň dočasně zastavil. Soudci v dubnu ražbu tunelu zakázali, avšak po odvolání ministerstva dopravy dělníky na stavbu zase pustili.
Soud mimo jiné uznal znalecký posudek předložený ministerstvem, z něhož vyplývá, že "zastavení prací na stavbě tunelu Prackovice představuje z technického hlediska významná bezpečnostní a jiná rizika".
Odpůrcům vadilo, že se nemohli vyjádřit
Dětem Země vadilo, že se k novým argumentům ministerstva dopravy nemohli vůbec vyjádřit. Proto se obrátili k Ústavnímu soudu, kde ovšem neuspěli.
"Ústavní soud vzal v úvahu všechna stěžovatelem předložená tvrzení, přezkoumal ústavní stížností napadené rozhodnutí a dospěl k závěru, že ústavní stížnost je zjevně neopodstatněná," konstatuje se v soudním rozhodnutí.