Praha - Nabuzeni sobotní podporou stotisícového davu, který podpořil protivládní demonstraci, plánují odboráři přitvrdit v protestech a chystají další akce proti vládě.
Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil v České televizi uvedl, že další chystané protesty musí bolet. Doplnil také, že ČMKOS už nebude chodit na jednání tripartity.
Předák Koalice dopravních odborových svazů (KDOS) Luboš Pomajbík ve středu po jednání odborů sdělil, že ve hře jsou stávky v dopravě i demonstrace. Podle jeho mínění by protest měl být do půlky května.
Podle premiéra Petra Nečase předáci vyhrocují situaci, vláda chce s odbory dál jednat.
Není důvod protesty odkládat
Pomajbík uvedl, že není důvod připravované protesty příliš odkládat a "čekat měsíc". "Termín zatím nemáme. Je řada návrhů," uvedl po jednání ČMKOS a KDOS Zavadil. Ve hře jsou stávky v dopravě, a to regionální, pražská, celonárodní i na železnici. Trvat by mohly pár hodin, ale i několik dní. Soustředit by se mohly i do určitých dnů, popsal Pomajbík.
Dodal, že všechny akce se nemusí konat naráz. O podobě protestu budou odbory dál jednat, a to i se zástupci iniciativ. S nimi tvoří platformu Stop vládě, která pořádala sobotní demonstraci v Praze. Žádá demisi vlády a předčasné volby.
Podle Zavadila zástupci ČMKOS nebudou také dál chodit na tripartitu. Chtějí se na ni vrátit tehdy, pokud vláda zastaví své reformy, či odstoupí. V tom případě by jednali až s dalším kabinetem.
Odboráři ve středu hodnotili i sobotní demonstraci na Václavském náměstí. Akce podle nich byla největším protestem od listopadu 1989 a dala odborům a aktivistům další mandát od veřejnosti k pokračování akcí proti vládě. Předáci dopravních odborů už dříve uvedli, že jsou připraveni ke stávce. Školské odbory jsou ve stávkové pohotovosti.
Nečas: Z odborů čiší politická militantnost
Podle premiéra a šéfa ODS Nečase jsou odbory úzce propojeny s levicovou politickou scénou a z jejich rozhodnutí čiší politická militantnost.
"My je nemůžeme přimět, aby chodily na jednání tripartity. Vláda byla, je a bude připravena jednat. Ten, kdo vyhrocuje napětí, jsou jednoznačně odboroví předáci," řekl předseda vlády.
Podívejte se, jak vypadala sobotní demonstrace:
Podle vicepremiéra a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga nemají odbory právo mluvit do podoby kabinetu.
"Měli bychom se každý držet svého kopyta," uvedl s tím, že je nepřípustné, aby odbory rozhodovaly o sestavení vlády a vláda o vedení odborů. "To bychom měli dodržovat, aby demokracie fungovala," soudí.
Premiér i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) po sobotní demonstraci řekli, že reformy i úspory jsou nutné a kabinet v nich bude pokračovat. Zda má k tomu vláda dostatečnou podporu ve sněmovně, se ukáže v pátek, kdy by měla dolní komora hlasovat o důvěře.