Odbory České televize vyhlásily stávkovou pohotovost. Překvapily nás, říká ředitel

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 6. 2022 11:49
Odbory České televize ve čtvrtek vyhlásily stávkovou pohotovost. Chtějí tím vyjádřit nesouhlas s návrhem úsporných opatření, který na konci května oznámil generální ředitel Petr Dvořák. Do roku 2024 má televize například zrušit 250 pracovních míst. "Stávkovou pohotovostí apelujeme na vedení ČT a na Radu ČT a požadujeme okamžité zahájení jednání s politickou reprezentací o financování ČT," uvádějí.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák
Generální ředitel České televize Petr Dvořák | Foto: Matej Slávik

"Odbory České televize si uvědomují, že finanční situace, v níž se nacházejí veřejnoprávní média, není dobrá a nepopírají nezbytnost úsporných opatření. Návrhy předložené generálním ředitelem ale považují za vynucené řešení, které ve svém důsledku povede ke snížení kvality služeb poskytovaných ze zákona veřejnosti, současně k omezení rozvoje a také k prohloubení propadu mezd zaměstnanců," píše se v prohlášení odborů.

Česká televize plánuje v letech 2023 a 2024 ušetřit 910 milionů korun. Důvodem je pokles reálné hodnoty koncesionářského poplatku. Šetřit chce na provozu, programu, původní tvorbě i investicích. Mimo jiné chce ukončit provoz kanálu ČT3 a omezit nákupy vysílacích práv či výrobu sportovních pořadů kanálu ČT sport. Zpravodajství se větší škrty dotknout nemají. Do konce letošního roku chce televize zrušit 50 pracovních míst a dalších 200 míst během následujících dvou let. V současné době má 2970 míst. 

"Rušeny mají být pracovní pozice, které jsou z hlediska činnosti ČT unikátní. Požadujeme analýzu avizovaných úspor a budoucího působení média veřejné služby, že vedení ČT hledá úspory smysluplně," píší odboráři. 

Generální ředitel Petr Dvořák v reakci pro Aktuálně.cz uvedl, že vedení televize je "takto razantní reakcí odborů překvapeno". Upozornil, že reálné příjmy televize za posledních čtrnáct let klesly o 36 procent. "Na to, že škrty budou bez úpravy financování médií veřejné služby nevyhnutelné, upozorňovala ČT politickou reprezentaci, zaměstnance i televizní odbory v posledních letech velmi intenzivně," řekl Dvořák.  

Koncesionářské poplatky se naposledy zvedly v roce 2008, a to ze 120 na 135 korun měsíčně. Od té doby zůstávají navzdory inflaci a zdražování stále stejné. Ministr kultury Martin Baxa ale už před časem oznámil, že v tuto chvíli zvedání poplatku není na stole. 

Plánované šetření by se mělo dotknout také omezení investic a ostravského studia. Výroba z něj bude zčásti převedena do nedávno zmodernizovaného studia v Brně. Celkem tak chce televize uspořit v dalších dvou letech 300 milionů korun. "Televizní studio Ostrava je přitom součástí regionální identity a jeho omezování ovlivní i zaměstnanost v regionu," konstatují odbory.

Televizní odbory se současně domnívají, že politici odpovědní za rozhodování o koncesionářských poplatcích nekonali, přestože byli v uplynulých letech upozorňováni na důsledky této nečinnosti. Stávkovou pohotovostí apelují na vedení a Radu ČT a požadují, aby s politiky jednali o financování veřejnoprávní televize.

Podle Dvořáka je televize připravená s politiky diskutovat o všech možnostech, jak financování vyřešit. "Bez navýšení příjmů je ale zachování stávající šíře činnosti České televize nemožné. S odbory budeme o konkretizaci chystaných kroků jednat. Omezení činnosti České televize však musí mít odraz i v rušení pracovních míst," řekl generální ředitel. 

 

Právě se děje

Další zprávy