Praha - Jelenům evropským hrozí v české přírodě kvůli křížení s asijskými jeleny sika podle ochránců přírody zánik. Jako součást jejich záchrany mimo jiné navrhují cílenou regulaci počtu jelenů sika ve volné přírodě a zamezení jejich dalšímu šíření do oblastí, kde jsou populace jelenů evropských dosud geneticky čisté.
"Šíření jelena siky představuje pro původní druhy i životní prostředí jako celek výrazně větší riziko než například přemnožená divoká prasata. Proto by měl být v případě tohoto druhu co nejdříve povolen celoroční lov podobně jako u divokých prasat," uvedl ředitel organizace Česká krajina Dalibor Dostál.
Podle ochranářů by šíření kříženců pomohlo zastavit i to, kdyby se upustilo od převážení vybraných jedinců jednotlivých druhů zvěře mezi vzdálenými regiony. Tento problém se podle Miloslava Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích navíc netýká jen jelenů. "Nejen krajina, ale i populace jednotlivých druhů lovné zvěře, které ji obývají, tak ztrácejí na různorodosti a vše se slévá do jakési univerzální směsi. Mizí tak unikátní lokální adaptace, které se vytvářely i statisíce let a jednotlivým populacím umožňovaly se adaptovat na lokální podmínky nebo se vyrovnat s přirozenými změnami prostředí," uvedl Jirků.
Jelen sika byl do země dovezen na přelomu 19. a 20. století, kdy byl dovoz exotických druhů lovné zvěře mezi myslivci populární. Zvířata byla původně chována v oborách, ve 30. letech 20. století se ale první stádo jelenů sika dostalo ze zrušené obory do volné přírody a v roce 1948 další stádo. Nepůvodní druh jelena se začal v Česku rychle šířit a od 50. let minulého století začal znamenat problém pro místní populaci jelena evropského, uvádí Česká krajina.
"Velký rozsah křížení jelena evropského s jelenem sikou představuje časovanou bombu pro jednoho z nejtypičtějších a zároveň nejmajestátnějších evropských živočichů," uvedl Dostál. Martin Ernst z lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně uvedl, že geneticky čistá populace jelenů evropských je podle nedávné analýzy zatím například v Krkonoších.
Jeleni sika se dokázali přizpůsobit evropským podmínkám. V porovnání s jelenem evropským jde o menší živočichy. Sika dosahuje výšky zhruba 120 centimetrů a váží do 100 kilogramů. Letní zbarvení je pestré, podobné daňkovi.