Praha - Rok od roku se v Česku ztrácí stále více dětí. Loni policie pátrala po 8696 pohřešovaných, což je o 579 více předešlého roku. Letos bylo do osmého května evidováno 3446 dětí, které se utekly z domova nebo se staly obětí únosce. Doposud se jich nenašlo 500.
Ukazují to statistiky Úřadu služby kriminální policie. Podle nich bylo roku 2000 pohřešováno „jen" 5581 dětí.
Přibývá dětí, které utíkají z domova nebo ústavů. Zároveň se množí případy, kdy jeden z rodičů unese svého potomka, častokrát i do zahraničí.
Takové případy končí i tragicky. Loni v prosinci našla policie mrtvé tělo pětiletého Jana Rokose, kterého z otcovy péče unesla jeho matka.
Při hledání dětí by mohl pomoci národní výstražný systém, o jehož zavedení usiluje ministr vnitra Ivan Langer a ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková.
O případech by informovala média
Systém by měl pomoci řešit případy dětí, které se podle úsudku policie ocitnou v ohrožení života. V takovéto situaci informuje policie média. Ta přeruší vysílání a uveřejní okolnosti spojené se zmizením dítěte a další fakta, která mohou napomoci jeho záchraně.
Do projektu by se měli zapojit i další aktéři: například internetová média či provozovatelé silničních návěstí.
Stehlíková osloví EU
Ministryně Stehlíková usiluje o to, aby byl systém zaveden kromě Česka také v dalších zemích Evropské unie, kde doposud chybí. Zavedení celoevropského výstražného systému pro náhlé případy pohřešovaných dětí proto navrhuje jako společné téma pro předsednictví v Radě EU tria Francie, České republiky a Švédska.
„Jsme součástí jednotného evropského prostoru. Unést dítě do zahraničí je otázkou velmi krátké doby, a proto je nezbytné, aby jednotlivé státy EU a jejich občané na ochraně dětí spolupracovaly," uvedla Stehlíková.
Systém už úspěšně funguje ve Francii. Česká republika s jeho zavedením počítá ještě před svým předsednictvím Radě EU nebo v jeho průběhu.