Od Churchilla po arabské jaro, to je historie "véčka"

Jakub Novák
24. 12. 2011 22:11
Symbolika dvou zdvižených prstů se z válčící Evropy rozšířila do celého světa
Václav Havel na Národní s folkařkou Joan Baezovou. Zazpívala Jednou budem dál.
Václav Havel na Národní s folkařkou Joan Baezovou. Zazpívala Jednou budem dál. | Foto: Reuters

Praha - Kde se vzal známý symbol vzdoru či míru? Gesto, při kterém jsou prsty do "V", a které je téměř nesmazatelně spjaté například s postavami Václava Havla, Johna Lennona nebo Winstona Churchilla?

Právě posledně jmenovaný se pravděpodobně nejvíce zasadil o to, že vstoupilo celosvětově v povědomí jako symbol vítězství (anglicky "victory").

Jedno z možných vysvětlení původu tohoto symbolu je legenda o tom, že během stoleté války uřezávali francouzští vojáci Angličanům prostředníček a ukazováček, aby jim tak zabránili v budoucnu používat luk.

Proto když Angličané zvítězili, ukazovali na francouzské vojáky právě tyto dva zdvižené prsty.

USA vs. John Lennon
USA vs. John Lennon | Foto: HCE

Během druhé světové války bylo "véčko" britskou stanicí BBC propagováno v okupovaných zemích jako symbol vzdoru proti Němcům.

To mělo ododstatnění v tom, že například francouzština má prakticky stejný výraz pro vítězství ("victoire") jako angličtina; v holandštině pak bylo možné "véčko" vztáhnout ke slovu "vrijheid", tedy "svoboda".

Postupem času tento symbol přebíral různé významy - kromě vítězství začal být ve Spojených státech používán zejména jako výraz odporu proti válce ve Vietnamu. Postupně se z něho stalo celogenerační znamení míru, neodmyslitelně spjaté zejména s takzvanými hippies, festivalem ve Woodstocku a vzdorem proti generaci jejich rodičů.

Islámský svět a zpět do Evropy

Bývalý palestinský předák Jásir Arafat posléze gesto přenesl na Blízký Východ, aby tak poukázal na utrpení a boj s Izraelem.

Foto: Reuters

Dva vztyčené prsty po něm ukázali svému šáhovi během islámské revoluce Íránci. V nedávné době, když vzplály arabské revoluce, byly k vidění v celém arabském světě.

Do Evropy se jako znamení boje proti okupantům "véčko" znovu vrátilo během osmdesátých let v Polsku a dalších zemích střední a východní Evropy, včetně Česka. Po čtyřiceti letech se tak symbolika opakovala, pouze směřovala vůči jinému nepříteli.

 

Právě se děje

Další zprávy