Poslední "véčko" pro Havla. Na Hradě plakali i muži

Lucie Stuchlíková Jakub Novák, Lucie Stuchlíková
21. 12. 2011 20:30
Při průvodu začali lidé spontánně tleskat, jako přípomínku roku 1989 zvonili klíči
Lidé balancovali na plotě Pražského hradu, jen aby lépe viděli.
Lidé balancovali na plotě Pražského hradu, jen aby lépe viděli. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Václav Havel nad nemocí nezvítězil. Ale jeho symbol, z ukazováku a prostředníku vytvořené písmeno "V" jako vítězství, přežil. Stovky lidí jím ve středu zdravily rakev s tělem zesnulého prezidenta na jeho poslední cestě.

Víc nebylo potřeba říkat.

Pro ty, kteří neváhali vstát a v chladném ránu se postavit do dlouhého hada vinoucího se Prahou, zůstal symbolem svobody.

Nebo méně vzletně, symbolem toho, kdo "nám ukázal cestu, když jsme všichni drželi huby."

Tak popsal svůj vztah k zesnulému exprezidentovi jeden ze starších účastníků průvodu. "Byl to člověk se všemi slabostmi, ale duchovně silný. Nebyla to jen jeho zásluha, že komunismus padl, ale právě on nás vedl," říkal.

Patřil k deseti tisícům lidí, kteří Havla vyprovodili z Pražské křižovatky až k branám Pražského hradu. Byli mezi nimi lidé starší i mladší, rodiny s dětmi, školní třídy i cizinci. Nad hlavami lidem zavlála i slovenská vlajka.

Ptát se jich po důvodech, proč přišli, bylo zbytečné. Všichni odpovídali v podstatě stejně, jako třeba pár z Českého Těšína: "Jsme tu, protože jsme zažili listopad 89, a kvůli tomu, jaký byl Havel člověk."

Často padala velká slova, která ale tady byla na místě. Svoboda. Demokracie. Morálka.

"Václava Havla obdivuji hlavně za jeho morální sílu, za jeho oddanost svobodě," říkala jedna z maminek, která se přišla s bývalým prezidentem rozloučit společně s dětmi.

Lidé chtěli využít každé možnosti, jak alespoň letmo zahlédnout rakev. Do vzduchu vystřelovaly ruce s mobilními telefony a fotoaparáty. Na Hradčanském náměstí se lidé tlačili u zábran, které hlídali policisté.

Prohlédněte si fotografie ze smutečního pochodu na Pražský hrad:

Rozloučení s prezidentem přesto bylo klidné a tiché. I tam, kde se velký dav musel během pochodu vtěsnat do úzkých uliček, se potyčky, předbíhání či strkanice nekonaly.

Na Hradčanském náměstí vojenský průvod přivítalo pietní ticho. Když rakev projížděla náměstím, lidé se neubránili slzám, plakali i muži.

Spontánní potlesk

Lafeta s rakví se těsně před vjezdem do Hradu na okamžik zastavila a v tu chvíli se náměstím rozezněl spontánní potlesk. Václav Havel, který za svého života sklízel aplaus jako dramatik i jako státník, se ho tak dočkal i na poslední cestě.

Lidé také cinkali klíči a znovu zvedali ruce ukazující písmeno V.

Zatímco ráno ještě místy probleskovalo slunce, kolem desáté hodiny se nebe zatáhlo. Právě když rakev s tělem Václava Havla vjížděla Branou gigantů do Hradu, začalo pršet.

Téměř nikoho to neodradilo. Většina lidí zůstala na místě. Potlesk zněl ještě několik minut poté, co průvod zmizel v útrobách Hradu. Lidé pak sledovali pokračování ceremoniálu na obří obrazovce, při státní hymně si i přes nepříznivé počasí sundavali čepice.

Ještě než se diváci po konci ceremoniálu rozešli, zapálili desítky svíček u sochy T. G. Masaryka.

Další lidé přišli na Pražský hrad po jedné hodině odpolední, kdy se jim otevřel Vladislavský sál.

Od rozloučení s prezidentem je fronta nemohla odradit.

V sále jsou vystaveny věnce z různých zemí, například i Thajska, Mexika, Kuby, Venezuely nebo Kanady. Náladu vystihl jeden z truchlících, který při odchodu ze sálu pozvedl dva prsty a řekl: "Poslední véčko."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy