Cheb - Jen málokde v Česku muselo zůstat doma s chřipkou tolik lidí, jako právě v Chebu.
Počty nemocných překročily epidemiologický práh už minulý pátek a stále stoupají. Nyní se pohybují nad hodnotami 2063 lidí s chřipkou na sto tisíc obyvatel.
Nemocnice se proto zavřela návštěvám, odkládají se i některé naplánované operace. Doma zůstaly děti tří místních škol, ředitelé jim vyhlásili chřipkové prázdniny. V jedné z nich totiž chyběla na počátku týdne dokonce polovina dětí.
"Školy nezavíráme kvůli karanténě, ale skutečně kvůli tomu, že není koho učit. Děti jsou nemocné. Mluvil jsem přitom s kolegy, kteří už chřipku prodělali, a je pravda, že z toho byli docela vylekaní. Podle všeho to nebude až taková legrace. Měli vysoké horečky a psali závěti," řekl Aktuálně.cz starosta Chebu a lékař Jan Svoboda.
Právě dnes začalo ve městě očkování proti takzvané prasečí chřipce. A reportéři Aktuálně.cz byli u toho.
Přečtěte si podrobnou online reportáž, jak se město muselo naučit žít s chřipkou.
15:00 - Zatímco na ulicích není prasečí chřipka téměř vidět, v restauracích po celém Chebu se linou z rádia nejčerstvější zprávy o prasečí chřipce. "Do Karlovarského kraje dorazilo už 550 dávek pandemických vakcín," hlásí zprávy ve Staročeské restauraci U Koček. Naočkováno má být celkem 1327 zdravotníků a 1360 sociálních pracovníků. Hned nato se rozjedou reklamy, které tématu prasečí chřipky vtipně využívají.
"Naposledy jsem z toho měl strach před čtrnácti dny," komentuje zpravodajství jeden z hostů restaurace.
"Ani nevím, že jsme nejzasaženější oblastí," směje se majitel zařízení. Lidé stále chodí a tržby podle něj jdou dobře.
13:57 - Přichází primář dětského oddělení Ondřej Čapek. Ani on se naočkovat nenechal. "Jsem v rekonvalescenci onemocnění, které jsem nedávno prodělal, proto si látku aplikovat nenechám. Vakcína navíc přichází s křížkem po funuse a výrobce za ni nechce nést odpovědnost, což je podivné, " vysvětluje Čapek a žádá reportéry Aktuálně.cz, aby opustili nemocnici.
13:46 - "Cítím se pořád stejně, takže dobře," komentuje vakcinaci právě naočkovaná sestra z oddělení RTG.
13:25 - Do čekárny vakcinačního centra vstupují další dvě zdravotnice. "Já nevím, proč se nejdou očkovat, asi se bojí vedlejších účinků. Já mám ale doma malé dítě a prasečí chřipky se bojím, takže se očkovat chci," vysvětluje první z nich - sestra z oddělení RTG. Dostává informační leták a papír k podpisu.
Druhá sestra hlásí: "Já se naočkovat nenechám. Myslím, že už jsem prasečí chřipku prodělala," hlásí. Průběh byl podle ní "drsný".
Zdravotnice z vakcinačního centra současně prosí kolegyni, aby obvolala další zaměstnance nemocnice. Jinak bude muset načatou ampulku s látkou pro deset lidí vylít. "Musí se spotřebovat do čtyřiadvaceti hodin po otevření," vysvětluje. I ona se prý naočkovat nechá.
12:40 - V chebské nemocnici začalo očkování. První zaměstnanci zařízení měli přijít v jedenáct hodin, podle sestry ve vakcinačním centru se ale nikdo očkovat nechce. Látku jednotně odmítají.
V čekárně sedí jediná naočkovaná zdravotnice - mladá sestra z dětského oddělení. Na paži má náplast, po očkování musí půl hodiny odpočívat v čekárně. "Já se vakcíny nebojím, nevím, co všichni mají," komentuje situaci. Dalších zhruba deset zaměstnanců nechalo na stole v očkovacím centru jen podepsaný formulář, že vakcínu odmítají. V chladicím boxu čeká na zaměstnance nemocnice 180 dávek dávek.
12:54 - V Česku dosud zemřelo na prasečí chřipku šest lidí, oznámil hlavní hygienik Michael Vít. Nejnověji zkoumají úmrtí pacienta v Plzni. U něj se nákaza zjistila až poté, co zemřel. Více si přečtěte zde
12:33 - Studenti chebského gymnázia mají problém s termínem "prasečí chřipka". "Měly jsme nějakou virózu, možná chřipku, ale určitě ne prasečí," brojí proti ustálenému termínu dvě dívky, které sedí na chodbě školy. A obdobné výkřiky nesouhlasu zaznívají i odjinud.
Ředitel školy Jaroslav Kočvara ovšem přiznává, že prázdniny kvůli prasečí chřipce se studentům líbily. "Když jsme je na podnět krajského radního vyhlásili, objímali se na chodbě a měli radost," smál se Kočvara, jehož dcera si prasečí chřipkou také prošla. Průběh nemoci byl podle něj lehký, mírnější než u chřipky běžné. "Je ovšem pravda, že jsme tady téměř všichni naočkovaní proti chřipce sezónní, což údajně zmírňuje příznaky z třiceti procent," podotýká.
10:50 - Starosta Chebu Jan Svoboda mluví o epidemii s nadhledem. "Provoz města to neochromilo, je to jako kterákoliv jiná chřipka, jen trochu těžší. Proto se mi líbí názor hygieniků, kteří tvrdí: Je lepší nechat populaci promořit, aby si utvořila přirozeně protilátky, než očkovat," říká.
Nesouhlasí s hlavním hygienikem Michaelem Vítem, který nevidí problém v očkování lidí v inkubační době. "Já bych mu vzkázal, ať si dělá pokusného králíka pandemické vakcíny sám. Mám své zkušenosti s očkováním jiné. Mně nikdy nebylo nic víc než rýma, pak jsem se jednou nechal o osmdesátém čtvrtém naočkovat proti chřipce a málem jsem umřel. Takže očkovat už bych se nikdy nenechal. Šel bych jedině tehdy, pokud bych se ocitl na nějakém seznamu lidí, co se musí nechat očkovat povinně," prohlásil původní profesí lékař. Je podle něj také dobře, že se právě starostové na seznamu lidí potřebných pro plynulý chod státu neocitli. "Důležitější je hasič nebo lékař. Starosta může kdykoliv rozhodnout i z lůžka. Občas je dokonce lepší, když starosta nepřekáží," zavtipkoval.
10:26 - Nové případy prasečí chřipky se objevují i v jiných částech Česka. Například na Pardubicku zaznamenali celkem osm nových případů, z toho pětkrát se nemoc vyskytla u dětí z Pardubic. Všechny děti jsou v domácí izolaci, průběh choroby je lehký.
9:20 - Na chebském hlavním náměstí zdobí pracovníci technických služeb vánoční strom. "Teď už je chřipka napytlovaná a přesunuje se do Varů. Měli jsme ji všichni asi čtrnáct dní. Byly horečky a návaly," říká jeden z nich.
09:05 - Lékárny v Chebu dávají před Tamiflu přednost konkurenční Relenze, která je levnější. Praktičtí lékaři si podle oslovených lékárníků vyzvedli několik balení antivirotik, aby je mohli pacientům dát přímo v ordinacích.
08:36 - "Prodává se hodně léků na chřipku a nachlazení, lidé se jednu dobu i předzásobovali," říká lékárnice z Lékárny Flora. "Prodávají se občas i roušky, nebo sem lidi s rouškami chodí, hlavně ti nemocní," dodává. Doporučení k nošení roušek totiž vyšlo na letáku k epidemii. Zájem ovšem příliš velký není a roušky kupují spíše jedinci. Přesto ty levné - za dvě koruny - došly. Potenciální zájemci si tak budou muset mírně připlatit.
08:12 - Slova hochů potvrzuje i ředitel školy Bohumil Jecha. "Minulý týden se muselo zavřít na dva dny, protože polovina dětí nepřišla," řekl Aktuálně.cz. Ze zhruba čtyř set školáků podle něj chybělo 220. "Během jednoho dne mi přišlo do ředitelny patnáct dětí, které očividně byly nemocné," dodal.
07:59 - Do škol se scházejí děti. "Teď už je to v pohodě," shodují se Daniel a Michal, žáci 2. chebské základní školy. "Máme ve třídě asi devět nemocných, minulý týden to byla půlka," dodávají na vysvětlenou.
07:32 - Starosta Chebu Jan Svoboda už dříve řekl, že v současné chřipkové epidemii spatřuje výhodu. "Tím, že si už dnes projdeme první vlnou, která prozatím probíhá poměrně v klidu a bez větších komplikací, budeme imunní, až přijde vlna druhá. Přirozeně si vytvoříme protilátky a nebudeme potřebovat očkování."
07:00 - Cheb se probouzí a dává do pohybu. Epidemioložka krajské hygieny Jindra Benešová hlásí: "Jsme na okraji epidemiologického výskytu. Máme 2 063 nemocných na sto tisíc obyvatel, přitom hranice je u dvou tisíc. Nejvíc je postižený právě Cheb. Nemocní jsou hlavně ve věkové skupině 15 až 24 let."
Pokud školy nemusejí, nezavírají. Podle chebské epidemioložky Jaroslavy Hrabákové to ani není vhodné. Daleko lepší je, když si děti průběžně vytvoří protilátky. "Není na to ani stanovena žádná hranice. Někdo říká patnáct procent nemocných, další dvacet nebo třicet procent. Je to dost zavádějící," říká.