Praha - Očkovat proti prasečí chřipce se nebude, byl by to hazard se životy. Tak silné prohlášení dnes vyšlo z úst ředitele středočeské záchranky Martina Houdka.
Jde o kraj, jehož hejtmanem je nejsilnější kritik očkování David Rath.
Lékaři tvrdí, že mu vadí dvě věci. Obě jsou podle něj zásadní a ohrožují bezpečnost lidí.
"První věc je ta, že jsme dostali zásilku vakcín, u kterých nesouhlasí šarže. Znamená to, že by se mělo začít očkovat naprosto neznámou vakcínou. Lékař vpíchne někomu látku s nějakým číslem a do zdravotnické dokumentace pak nalepí štítek z ampulky s úplně jiným číslem. To je bezprecedentní a já jako doktor s pětadvacetiletou praxí to nikdy neudělám," řekl deníku Aktuálně.cz Houdka.
Štítek s číslem na vakcíně je totiž klíčový v případě, že nastanou u pacienta po vakcinaci vážné zdravotní potíže. Podle čísla na štítku se totiž zjišťuje, co pacient dostal. Pokud se látka ohodnotí jako vadná, výrobce může celou šarži stáhnout. Tak, aby se problémy neobjevily i u dalších lidí.
Nesoulad čísel zjistili záchranáři podle Houdka u celé dodávky vakcíny Pandemrix proti prasečí chřipce.
Houdek k tomu přidává argument svého nadřízeného Ratha. Kraje prý očkovat nemohou. "Celé je to na vodě legislativně. Vláda nebo stát nemůže krajům něco přikazovat, pokud není vyhlášen krizový stav," vysvětlil Houdek.
Středočeská záchranka proto očkování proti prasečí chřipce zastavila. Nebude prý očkovat, dokud se všechny problémy nevyjasní. "Na tom trváme. Já bych své matce takovou vakcínu nikdy nedoporučil, i kdyby měla leukémii," řekl Houdek.
Odpovědnost na lékaři
Problémy nenastaly jen ve středních Čechách, hlásí je i další města. Se zpožděním začala očkovat Jihlava, vůbec prozatím neočkuje Zlín
"Tady také nastaly potíže s rozdílnými čísly na dodacím listě a na ampulích vakcíny. Zásilku jsem proto odmítl převzít. Kdybych to neudělal a očkoval, nesl bych odpovědnost za případné poškození pacientů já," vysvětlil primář infekčního oddělení jihlavské nemocnice Josef Škárek.
Stalo to podle něj v pondělí. Dodavatel ale hned druhý den doručil ampule se správnými čísly, takže jihlavští lékaři bez problému očkují.
Ve Zlíně ale prozatím zůstávají očkovací látky nečinně ležet v lednici. A to kvůli administrativní chybě: ministerstvo zdravotnictví zapomnělo uvést centrum ve svém nařízení o mimořádném opatření.
Lékař píše v blogu: Očkování proti pandemické chřipce - Mýty a realita aneb Proč lidé umírají? |
Ministerstvo: Stačila by trocha snahy
Podle ministerstva zdravotnictví jsou to ale problémy drobné, které lze jednoduše vyřešit.
Pokud jde o čísla na štítcích, naprosto stejný systém číslování užívá podle mluvčího úřadu Vlastimila Sršně celá Evropská unie. "A problémy ze žádné země hlášené nejsou," řekl Sršeň.
To potvrzuje i společnost Pharmos. Očkovací látka je dvousložková - kromě samotné vakcíny je třeba také takzvaný adjuvans, to znamená přídatná látka. Tím se vakcína rozředí a očkovací látku je možné aplikovat.
"Adjuvans a vakcína jsou dvě různé látky, které se vyrábějí ve dvou různých zařízeních v různém čase a zákonitě musí mít různou šarži. Pandemrix není jediným léčivým přípravkem, který je dvousložkový," vysvětlil Jiří Sova ze společnosti Pharmos.
Původní balení vakcíny je navíc balené po pěti stech. K lékařům se ale vakcíny dodávají po deseti. "V okamžiku, kdy narušíte originální balení, šarže, která byla na originálním kartónu, tak není vidět. Uvádí se ale na těch samolepících štítcích, které jsou součástí toho balení," pokračoval Sova.
Lékaři tak dostanou jednu lahvičku vakcíny, jednu lahvičku adjuvans a deset štítků pro nalepení do samotné dokumentace. Na každé části je jiná šarže.
Zlínský problém mohl podle Sršně vyřešit jeden rychlý telefonát. „Jedná se o ojedinělou situaci a všechny subjekty se měly snažit hledat její řešení. Stačil například jeden telefon," řekl.