Foto: Symboly Vánoc u popelnic. Popeláři čistí město od stromků, bude z nich štěpka

Foto: Symboly Vánoc u popelnic. Popeláři čistí město od stromků, bude z nich štěpka
Je pět ráno a z centrály Pražských služeb v Proboštské ulici vyjíždí popelářské vozy a jejich posádky na každodenní službu svému městu.
Dnes ale nebudou, jako obvykle, svážet směsný nebo tříděný odpad, nýbrž vánoční stromky poházené po svátcích u kontejnerů.
My jsme se vydali na službu s tříčlennou posádkou "kukačky", tedy klasického velkého popelářského vozu se stupátky. Za volantem sedí František Mašek, ještě před dvěma měsíci řidič na OSVČ. Nyní je zaměstnancem Pražských služeb.
Dalšími dvěma členy týmu jsou bývalý tiskař Zdeněk Kubík a jednadvacetiletý Luboš Jungwirth (na snímku).
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
12. 1. 2016 20:30
"Hlavně tam napište, že jsou to drsný chlapi," zdůrazňuje mi už potřetí řidič František Mašek. Je právě sedm ráno, Praha se pomalu probouzí, ale tito drsní chlapi - popeláři Pražských služeb - jsou už tři hodiny na nohou a čistí hlavní město od odhozených vánočních stromků. Těch na ně nečeká málo, celkem kolem tří set tisíc. Pražské služby proto na ně vyhradily desítky lidí a několik speciálních vozů, které je sváží na kraj města do Letňan. Tam z nich specializovaná firma vyrábí štěpku.
 

Právě se děje

před 36 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy