Svoz odpadu nebo nové IT smlouvy. Kvůli politickému bezvládí Praha neřeší důležité problémy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 1. 2016 10:25
Pražský magistrát čeká na novou koalici už přes deset týdnů. Ačkoli primátorka Adriana Krnáčová je přesvědčená, že město uřídí i bez většiny v zastupitelstvu, rada například nebyla schopná vypsat důležitý tendr na svoz odpadu. S vyjednáváním se ale nespěchá - nová vláda nad hlavním městem vznikne nejdříve čtvrt roku po pádu té staré.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Už přes deset týdnů čeká Praha na novou vládu, ale na magistrátu a zvlášť mezi místními politiky panuje líný klid. Dosluhující radě se přitom na stole vrší zásadní záležitosti: zpoždění může nabrat tendr na svoz odpadu na druhou polovinu příštího roku a řešit je potřeba také končící smlouvy na klíčové IT systémy.

Vládnoucí hnutí ANO o nové koalici prakticky nevyjednává. Primátorka Adriana Krnáčová tvrdí, že dokáže město uřídit i se zbytky rozhádané rady a bez většiny v zastupitelstvu. "Praha není bez funkční vlády, rada se schází pravidelně, předkládáme materiály a pracujeme,“ ohrazuje se.

Navzdory sebevědomému vyjádření však její rada nedokázala prosadit ani svoji představu rozpočtu na příští rok - samotný rozpočet sice za pomoci komunistických hlasů v prosinci protlačila, ostatní strany však primátorce obratem sebraly tři čtvrtě miliardy na provozní výdaje.

Svůj optimismus může primátorka otestovat hned na několika konkrétních úkolech. Město musí co nejrychleji vypsat soutěž na svoz odpadu za 13 miliard korun. V červnu končí stávající smlouvy, a pokud se tendr protáhne, Praze hrozí, že ji zavalí odpadky. Rada už měla soutěž na programu v prosinci, radní pro ni ale ruce nezvedli.

Nevyřešený zůstává i problém s opencard, kterou Praha provozuje bez příslušných smluv, podobné je to i s IT systémem na rozdělování grantů. V březnu pak skončí smlouvy na účetní systém pro městské organizace a je potřeba také urychleně vypsat soutěž na účetnictví pro samotný magistrát.

Přesto to nyní vypadá, že politici teď namísto spěšných koaličních námluv spíš vyčkávají, komu se vyjednávání rozpadne dřív. Do sestavování pražské "vlády“ podle všeho příliš nezasahuje dosud vládnoucí ČSSD, která má s ANO podepsanou dohodu o spolupráci. "Něco už by se mělo stát. Ale my jsme byli pátí na pásce, jednat musí ti silnější. Teď se všichni vzpamatovávají z Vánoc, uvidíme, jak to bude ty další týdny,“ myslí si volební lídr sociálních demokratů Miloslav Ludvík.

Primátorka: Věřím, že se vrátíme k původní koalici

Jediným, kdo se aktivně snaží o sestavení nové rady, tak zůstává TOP 09. Ani její duhová koalice s ODS, Piráty, Trojkoalicí a nezávislými kolem exprimátora Tomáše Hudečka ale nevznikne dříve než na konci ledna - tedy více než čtvrt roku poté, co se rozpadla původní vláda nad Prahou.

Ani tyto strany totiž s jednáním zrovna nechvátají - zastupitelé za ODS se momentálně chystají spíše na lednový celostátní sněm partaje, Piráti zase čekají, až jim vstup do koalice schválí členové v internetovém hlasování. "Raději to uděláme pořádně než ta jednání uspěchat a dopadnout jako předchozí koalice,“ vzkazuje Praze Václav Novotný z TOP 09, který je jedním z kandidátů na nového primátora.

Primátorka Krnáčová zase doufá, že TOP 09 fungující spojenectví nakonec nesestaví a Trojkoalice se ještě ráda vrátí do původní sestavy. "Jediné možné uspořádání je pro nás na půdorysu stávající dosluhující rady. Pevně věřím, že se k němu po pokusu TOP 09 destabilizovat pražské hnutí ANO vrátíme a budeme vládnout až do konce volebního období,“ myslí si primátorka. Byli to ale lidé z rozhádaného klubu ANO, kteří odvolali radního za Trojkoalici a tím odstartovali rozpad původní rady na magistrátu.

Trojkoalice se navíc na návrat k původní vládě příliš nadšeně netváří. "Je to příliš křehká většina, nevím, jak by to mohlo znovu fungovat. Musel by přijít ještě někdo čtvrtý, a to už se bavíme o složitějším vyjednávání. Pro nás je navíc priorita středo-pravá koalice s TOP 09,“ uvedl za Trojkoalici Jan Wolf.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilští policisté zabili jednoho z nejhledanějších zločinců v zemi

Při policejní akci v Riu de Janeiru byl v sobotu zabit jeden z nejhledanějších brazilských zločinců. Wellington da Silva Braga známý jako Ecko byl zastřelen při návštěvě své ženy a dětí ve favele Tres Pontes, uvedla agentura DPA s odvoláním na informace brazilského zpravodajského serveru G1.

Braga byl považován za vůdce jedné z největších milicí ve státě Rio de Janeiro. Jeho gang O Bonde do Ecko kontroluje velkou část západní zóny Ria a oblast Baixada Fluminense, která sousedí s metropolí na severu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy