Obrazem: Polystyrenizace Česka. Historická výzdoba staveb mizí, budovy připomínají vtip z Kameňáku

Obrazem: Polystyrenizace Česka. Historická výzdoba staveb mizí, budovy připomínají vtip z Kameňáku
Na obrázku je příklad dobrého zateplení budovy z 30. let 20. století z Přerova od architekta Jana Horkého. Původní dům neobsahoval bohatou členitou fasádu, kterou by nešlo zateplit, majitel proto po konzultaci s architektem přistoupil k zachování původního vzhledu fasády.
"Snažil jsem se dům nejen opravit, ale taky přidat tam něco současného. Nějakou novou vrstvu či umělecký prvek," okomentoval rekonstrukci architekt Horký. A dodává, že ne vždy je nutné dům obalit do polystyrenu. "V případě historických budov někdy stačí vyměnit okna, zateplit půdu a opravit střechu."
V průběhu rekonstrukce se obyvatele domu podařilo přesvědčit, aby kromě rekonstrukce samotného domu opravili i předzahrádku. "Co se týká ceny za takovou rekonstrukci, jsou náklady na celkovou přestavbu o 50 procent větší než obvykle," doplnil Horký. I to je důvod, proč většina majitelů rekonstrukce s architekty nekonzultuje.
Příklad tentokrát z Prahy: rekonstrukce historické budovy v pražském Karlíně. I zde se podle námi oslovených architektů zateplení povedlo. Majitel zvolil tlumenou barvu, která doplňuje historickou zástavbu. Zobrazit 20 fotografií
Foto: Luboš Kreč
David Kohout David Kohout
13. 9. 2017 16:00
Pokud by dokumentarista mapoval vývoj architektury po roce 2000, mohl by filmu dát název Česko v polystyrenu. Češi zateplují, co se dá, a pod polystyrenem často mizí historické budovy, které přečkaly dvě světové války i komunistický režim. Přesto se i v tuzemsku najdou kvalitní rekonstrukce, při kterých dojde k zateplení budov bez toho, aby se narušila a zničila historická výzdoba. Podívejte se do fotogalerie na nejlepší i nejhorší rekonstrukce.
 

Právě se děje

Další zprávy